Terazi’de Güneş Tutulması

14 Ekim 2023

TR Saati 20.55

İstiklal marşımızın bir mısrası Terazi’de Güneş tutulmasını özetliyor adeta. Terazi arketipi medeniyeti sembolize etmektedir. Zodyak’ta hayvan veya insan figürüyle değil, cansız bir obje ile sembolize edilen tek burç Terazidir.  Uygarlık seviyesinin yükselmesiyle insani duygularından giderek uzaklaşılmaktadır. Medeniyetin gerisinde kalmış toplumlarda hiddet, hırs, intikam gibi insani duyguların açıkça yaşandığına şahit olunur. Terazi medeni olanı anlatır ancak insani duygular bastırılmıştır. Medeni dünya (!) şimdilerde insani duyguları unutmuş gözüküyor. Oysaki bu burca atfedilen adalet, karşıt görüşlerin bir arada bulunabilmesine imkân verir. Ödün verme ve uzlaşma Terazinin amacıdır.  Terazi’nin diplomatik tarzına, strateji uzmanlığına ve ikna kabiliyetine en çok ihtiyaç duyduğumuz dönemlerdeyiz.

Ay’ın Güney Düğüm Tarafında Tutulma

Güney düğüm olumlu gelişmeleri, uzlaşmayı, hakkaniyeti ve tarafsız olmayı zorlaştırmaktadır. Retro Kiron’la karşıtlığı eski yaraları kaşıdığımızın işareti. Yine de gökte umutlandıran ip uçları yok değil. Öncelikle Venüs yönetiminde bir tutulma yaşanıyor. Venüs Başak’ta huzursuzluk yaratıyor. Ancak Merkür ile karşılıklı ağırlama halindeler. Merkür iletişim gezegeni, Terazi burcunda yer almaktadır. Anlaşma, dengelenme, uzlaşıya gitme şansı hiç yok değil.

Büyük resmi hatırlarsak önümüzdeki uzun yıllar boyunca Plüton Kova burcunda hareket edecek. İnsanlık olarak adil bir dünya için büyük mücadeleler verilecektir. Uranüs Boğa’da, epeydir güven veren sabitlerimiz kırılıyor. Uranüs’ün İkizler’e geçişi önümüzdeki yıllarda bilginin, teknolojinin büyük bir sıçrama kaydedeceğini sembolize etmektedir. Bütün yollar hava elementinin akılcı ve mantıklı yönlerinin öne çıkacağını işaret ediyor. Aklın yolu birdir diyelim.  Terazi tutulmasıyla gerekiyorsa ödünler verelim. Birbirimizi tarafsız bir gözle görmeye çalışalım. Dengeyi nasıl sağlayacağımızı bulalım. Özetle hem kişisel, hem  evrensel olarak ilişkilerimizi nasıl daha iyi noktaya getirebiliriz, bunu görmeye çalışalım.

Terazi’de Güneş Tutulmasının yansımalarını 14 Temmuz 2024 (ilk dördün), 13 Nisan 2025 (dolunay), 10 Ocak 2026 (son dördün) tarihleri civarında bulabilirsiniz.

Halkalı Güneş tutulması Kuzey, Güney ve Orta Amerika’dan izleniyor.

Tutulmayı NASA’nın sayfasından izleyebilirsiniz:

https://science.nasa.gov/eclipses/future-eclipses/eclipse-2023/where-when/

Ülkemizde

İkizler burcu yükselirken tutulma gerçekleşecek. Dolayısıyla hem ülke olarak hem de bireyler olarak hava elementine vurgu var. Değişken şartlar altındayız. Akılcılıkla yeni fikirler ve iletişime açık olmak durumundayız. Placidus ev sistemine göre ülkemizin beşinci ev girişinde tutulma gerçekleşiyor. Beşinci ev dünya astrolojisinde sahnedeki temsilcileri anlatır. Ayrıca çocuklar, spor faaliyetleri, yarışmalar, moda ve sanat, tiyatrolar, tatil ve eğlence yerleri, borsa ve risk alınan konular ile kumarı gösterir. Merkür ve Satürn’e yakın olan bu tutulma genç kesim ile yaşlı kişiler için önem taşıyor. Sağlık ve pandemi konusunun ciddiyet kazanması muhtemeldir. Tüm burç ev sisteminde ise dördüncü evdeki tutulma vatan toprağı konusunu öne çıkartabilir. Tarım faaliyetleri ve köylü halk ile ilgili yenilikler olabilir. Devlete karşıt durumlar gündeme gelebilir. Hava durumu önem kazanıyor.

Güney Ay düğümü ve Merkür’le birleşen tutulma ilişkileri, evlilik ve ortaklıkları dengeye davet ediyor. Astrolog B.Brady’e göre aniden gelişen krizler olabilir. Öte yandan krizler aynı hızla uzaklaşabilir. Venüs-Satürn zıt yerleşimi testler, kısıtlanmalar ve yüzleşmeler getirecektir.

Güneş tutulmaları çok güçlü bir yeniay oluşumudur

Fark yaratacak yenilikler getirmektedir. Astroloji haritanızda hangi yaşam alanına düşerse orası aktif duruma gelir. Gezegenler ve harita köşelerine kavuşum, karşıtlık ve kare açılarla temasları varsa önemi artar.  Bu tutulma 2004 yılına benzer temaları gösteriyor olabilir. Bu anlattığımız tutulma etkileri aslında son 6 aydır yaşanıyor. Önümüzdeki 6 ay daha etkiler deva edecektir.

Evrensel olarak medeniyetin üst seviyede anlayışa erişmesi umudunu kaybetmeyelim. Herkes için hayırlı olsun…

Yükselen Burcunuza göre neler beklemelisiniz?

Yükselen Koçlar ikili ilişkilerde dengeye ihtiyaç duymaktadır. Karşıtlıklar hayatı zorlaştırıyor olabilir. İyi bir dinleyici olmayı denemeliler. Yakın çevreyle iletişim halindeler. Eğitimler ve ticari konular gündemde.

Yükselen Boğalar günlük hayatın akışı içinde tüm ilişkilerinde denge sağlamaya çalışıyor olabilir. Sağlık için ruh, zihin, beden dengesi önemli. Yeteneklerini işe yarar hale getirme çabası var. Finansal duruma ve ticari konulara odaklanabilirler.

Yükselen İkizler yaratıcı yönlerini kullanarak kendilerini ifade edebilirler. Sahnede göz önünde olma hali söz konusu. Sanatsal yetenekleri ve iletişim becerileri vurgulu. Çocuklarla ilgili yenilikler olabilir. Aşk hayatı, ikili ilişkileri emek istiyor.

Yükselen Yengeçler evde, yuvada huzura ihtiyaç duyuyor olabilir. Aile ilişkileri vurgulanmaktadır.  Yeni bir yerleşim ve taşınma gündeme gelebilir. Gayrimenkul alım-satımı olabilir. Zihinsel karmaşaya açıklar.

Yükselen Aslanlar kardeşler, kuzenler, arkadaşlar ve komşularla ilişkilerini iyi yönetmek durumundalar. Eğitim, alış veriş ve ticari faaliyetler öne çıkabilecektir. Sosyal alanda, gruplar içinde fikirlerini paylaşabilirler.

Yükselen Başaklar maddi kaynaklarına  odaklanıyor olabilir. Belirli sıkışma olması halinde belki bir ortaklık üzerinden yeniliklere gidebilirler. Mesleki konular ve ana hedefler değişken. Tutulma yöneticisi Venüs Başak’ta, ilişkileri huzursuz olabilir.

Yükselen Teraziler uzlaşmacı yönleriyle öne çıkıyorlar. İlişkiler ana gündem konusu. Kontrol edemedikleri şartlar oluşabilir. Sağlığı ihmal etmemeleri gerekir. Hukuki konular ve yurtdışı bağlantılı işler değişken. Eğitim konusunda kararsızlık olabilir.

Yükselen Akrepler ilişkilerini dengeye oturtmakta zorlanıyor olabilir. Duygusal olarak dağılmışlık hissi olabilir. Sezgileri güçlü. Yaratıcı çözümler bulabilirler. Maddi paylaşımlar, miras konuları, krediler, vergiler üzerine eğilebilirler.

Yükselen Yaylar geleceği planlamakla uğraşıyor olabilir. Yeni umutlar, yeni hayat planları gelişiyor. Dengeleri bozmamak için çaba gerekiyor. İkili ilişkiler, evlilik ve ortaklıklar üzerinde alternatif fikirler oluşabilir.

Yükselen Oğlaklar yeni hedefler geliştiriyor. Mesleki alanda bir çıkış söz konusu olabilir. Toplumsal alanda yeni bir rol ve bir mevki edinme aşamasındalar. Gündelik hayatın şartları değişken. Sinir sistemine dikkat!

Yükselen Kovalar üst seviye eğitimler alabilir. Yabancı kültürlerle ilişkili konularda bir takım düşünceleri var gibi. Farklı bir bir dünya görüşü oluşum aşamasında. Hukuksal alanda uzlaşmak durumundalar. Yaratıcı bir ifade ortaya çıkıyor.

Yükselen Balıklar maddi paylaşım ve miras konusunda uzlaşıya gidebilirler. İç dünyasındaki korkuları yenmeye, huzur sağlamaya çalışabilirler. Evde, yuvada hareketli bir atmosfer var. Aile içinde çeşitli fikirler tartışılabilir. Ev değişimi olabilir.