Astroloji Köşesi

Meral Pala ile Astroloji

OĞLAK

2020-oglak-burcu

OĞLAK

 Elementi: Toprak

Niteliği: Öncü

Yöneticisi: Satürn

Karakteri: Soğuk ve kurudur.

Latincede kelime olarak “Capricornus”’dan gelen Oğlak “Boynuzlu Keçi”  anlamına gelir. Sembolünde keçinin yüzü ve boynuzları görülür.  Kuzey yarımkürede Güneşin Oğlak burcuna girdiği tarihte güneş ışınları kuzey yarıküreye en eğik açıyla gelir. Bu günden itibaren Güneş yavaş yavaş yukarı doğru yükselmeye başlar.  Mitolojik sembolündeyse keçi kafası şeklinde baş ve balık kuyruğu şeklinde kuyruktan oluşan bir yaratık vardır.

Oğlak dağlara tırmanıp kayalara zıplayarak aşarken bastığı yere dikkat eder. Her zaman faydalı ve verimlidir.

Zodyak’ta makul, ciddi, sorumluluk sahibi, ılımlı duruşuyla adeta sınırları sembolize eder.

Oğlak yapıyı ve yapının bel kemiğini anlatır. Toplumsal yapı içersinde kuruluşlar, organizasyonlar Oğlak burcu tarafından anlatılır. Fiziksel dünyada kaya ve taş ile özdeşleşir. Haritasında Oğlak vurgusu bulunan kişiler fiziksel olarak dünya üzerinde iş yapan kişilerden olabilir. Madenciler, çiftçiler, yol kazıcılar Oğlak burcundan çıkabilir. Toplum içinde başlıca iki tip Oğlak Burcu insanı vardır. Endüstri işçisi dediğimiz kendi egosunu ön plana almayan, cesur, mert, özveriyle çalışan kimseler. Bunlar toplumun yükünü çekerler ve toplumsal servetin yaratılmasına katkı sağlarlar. Zenginlikten eşit pay almazlar ve genellikle devlete bağımlı olurlar. Toplumda göze çarpan ikinci tip Oğlaklar ise üst ve/veya orta üstü sınıfı temsil edenlerdir. Genellikle kibar ve asil tabaka olarak tanımlanırlar. Toplumdaki gelenekleri, kanun ve kuralları ve yapıyı sağlam tutmaya çalışan kimselerden oluşur.

Çoğu zaman Oğlak Burcu bir kimseyi tanımlamak için “yolundan dönmez, şaşırmaz ve kaya gibidir” cümleleri kullanılır. Tipik olarak öz disiplin kapasitesine sahiptir. Ayrıca yaşlılığa ve deneyime saygıdan dolayı itaaatkarlıkta üzerlerine yoktur. Hiyerarşi ve amirine saygılı olmak hususunda hiç tereddüt etmez. Aynı saygıyı kendisi de bekler. Toplumda sınıf ve seviye farkını dikkate almaktan gocunmaz. Ayrıca saygıyı hak eden kişiye saygı göstermekten de kaçınmaz. Son derece ağırbaşlı, gururlu ve asildir. Ayrıca zodyağın en dünyevi burcudur. Materyalistik dünya ile uyumludur. Yönetici gezegeni Satürn gerçekçilik ve yaşlılığı ve yaşlanmayı sembolize eder. Tüm bu özelliklerin kombinasyonu yaşlılıkta maddi güvenceye sahip bireyler yaratır. Finansal bağımlılık düşüncesi bir Oğlak için nefret vericidir.

Geleneksel olarak Oğlak çiçek açmayı ve gelişimi ifade eder. Pek çok Oğlak insanı gençlikte olgun bir görünüme sahipken yaşlandıkça yaşıtlarına oranla daha genç gözükür.

Birçok Oğlak mensubu elle tutulur, ölçülebilir başarılar elde etmek ister. Hırslıdır fakat bu hırs asla meşhur olmak için yapılan bir hırs değildir. Parlak, dikkatleri üzerine çekecek bir başarı yerine kaliteli ve başkalarına göstermek zorunda olmadan değer bulacak bir başarıyı tercih eder.  Sabır; bu burcun bir başka karakteristiğidir, tabii Mars haritada agresif bir yerde değilse.

Odaklanma, planlama ve zamanı ustaca yönetme konularındaki başarısını da vurgulamadan geçmemek gerek.

Her daim profesyonelce davranır ve tutuculuk yapabilir bu yüzden zaman zaman  eski moda bir kimse olarak algılanabilir.

Tutucu yapılarına karşın haritasında Oğlak’ta birikimi olan kişiler okült konularla ilgilenebilirler. Prensipte kanun ve kurallarla ilgili oldukları için evreni yöneten kuralları ve kozmik kanunları bilmek isterler. Bu sebeple de okültizme yönelebilirler.

Ülkeler içinde, sınıf farkının en çok gözetildiği yer olarak İngiltere tipik bir Oğlaktır.

Vücutta; deri, dizler, eklemler, kaslar ve iskelet Satürn ve Oğlak yönetimindedir.

Yükselen burcu Oğlak olan bir kimsenin köşeli ve kemikli bir fiziği olabilir. Dişler göze çarpan bir şekilde güzel olabilir veya zor etkiler altındaysa diş problemleri yaşayabilir.

Astrolojik haritasında kişisel gezegenler Oğlak burcunda olan kişilerin bu gezegenleri son derece kontrollü ve disiplinli hareket eder. Venüs ve Marsı oğlakta olan kişilerin genellikle romantik ilişkilerde ciddi yaş farkı olan kimselerle birlikte oldukları görülür.

%d blogcu bunu beğendi: