Astroloji Köşesi

Meral Pala ile Astroloji

Yükselen Burç

Maskemiz: Yükselen Burcumuz

Astrolojik yorumlamada doğum anında güneşin hangi burçta yer aldığının belirleyici olduğunu düşünülür.

Oysaki en az, öz burç kadar belirleyici bir diğer faktör daha vardır:

Yükselen Burç!

Yükselen burcun varlığından haberdar olabiliriz. Hatta pek çok kişi çeşitli kaynaklar vasıtasıyla yükselen burcunu tespit etmiştir. Ancak yükselen burç nasıl belirlenir ve neyi ifade eder? Asıl can alıcı nokta buradadır.

Bir doğum haritasının 12 bölüme ayrılmış bir daire biçiminde olduğunu göz önüne alırsak, yükselen burcun 1. bölümü ya da 1. evi anlattığını söyleyebiliriz. Bir kişinin tam olarak gün, saat ve dakika olarak dünyaya geldiği yerde, ufuk düzleminin dünyanın yörüngesini kestiği noktaya Yükselen Burç derecesi denir. Bir başka deyişle coğrafi olarak enlem ve boylam olarak tanımlanmış bir yerde doğu ufkunda yükselmekte olan burç Yükselen Burcu verir.

Bir örnekle açıklayalım: Aynı anda İstanbul’da dünyaya gelen bir bebekle Ankara’da dünyaya gelen bir bebek aynı yükselen burç derecelerine sahip olmayacaktır. Bunun sebebi; Dünya ile Güneş arasındaki açısal ilişkinin doğurduğu yerel saat farkı, iki şehrin enlem ve boylamlarının aynı olmamasıdır. Bu durumda bir doğum haritası hesaplanırken doğum anının biliniyor olması hayati önem taşır.

Dünyaya geldiğimiz anda bizim bağımsız bir birey olarak yaptığımız ilk hareket nefes almaktır. O andan itibaren evrenle ilk kez temasa girmiş, iletişime başlamış oluruz. Birey olarak evreni öğrenmeye, hissetmeye, hayatı deneyimlemeye başlamışızdır.

Böylelikle yükselen burç kişinin görünen yüzünü, evrenle nasıl temas ettiğini, yeni durumlara nasıl reaksiyon verdiğini ve etrafına nasıl bir imaj çizdiğini anlatır. Yükselen burç, hem fiziksel olarak hem de hayata yaklaşım tarzı açısından önemli ipuçları verir. Kişinin fiziksel özelliklerini bilhassa yüzün yapısını ve surat ifadesini belirleyen yükselen burçtur. Kafa yapısı bireyin karakterini belirler diye düşünürsek, sembolik olarak da kafanın şekli, yüz ve gözler tarafından anlatılan ifade düşünce yapısının dışa vurumudur. Gözlerimizin ruhun penceresi olduğu söylenir.  Kafanın içinde bireyin kişiliği oluşur, jest ve mimiklerle dışa vurumu gerçekleşir.

Bütün olarak kişinin dış dünyayla iletişime geçiş biçimi, kendini başkalarına ifade ediş tarzı yani başkalarının bireyi nasıl algıladığı yükselen burç tarafından belirlenir. Bir başka deyişle bizim karşımızdakilere gösterdiğimiz yüzümüzdür…

Fiziksel bedenin durumu kişinin sağlığı hakkında da bilgi verir. Mesela, yükseleni Koç burcu olan bir kişi oldukça enerjik gözükür. Koç burcunun yönetici gezegeni Mars’ın doğum haritasında bulunduğu konum ve aldığı etkiler ile kişinin genel sağlık durumu hakkında bilgi verecektir.

Kısaca, Yükselen Burç kişinin taktığı maskedir!

Yükselen Burcunuza Göre İmajımız…

KOÇ: Düşünmeden eyleme geçer, direkt ve hızlıdır. Aksiyona geçme kabiliyeti yüksektir, girişimcidir. Bağımsız ruhludur. Tepkilerini çok açık ve süzgeçten geçirmeden ortaya koyar. Sabırsızdır ve konuşması, yürümesi, bütün hareketleri hızlıdır. Baş ağrısı, sinüs ve göz problemleri olabilir.

BOGA: Ağır ve sabit davranır. İnatçılığı ile tanınır, esneklik kabiliyeti yoktur. Kendini maddi anlamda güvende hissetmek ister, tedbirli ve kararlıdır. İlişkilerde, partnerine kendi mülkiyetiymiş gibi davranır. Son derece sadıktır. Rahatlık ve konfor arar. Fiziksel olarak güçlü ve dayanıklıdır.

İKİZLER: Meraklıdır, öğrenmeye, araştırmaya, analiz etmeye çalışır. Entelektüel kapasitesi yüksektir. Her konuda bilgi sahibi olmak ister. Hızlı hareket eder. Konuşkan ve nüktedandır. Değişen şartlara rahatlıkla uyum sağlar. Özgürlüğüne düşkündür.

YENGEÇ: Kibar, nazik, duyarlı ve son derece müşfiktirler. Kendilerini güvenlikte hissetmedikleri anda korunma güdüleri harekete geçer. Utangaçtırlar, topluluk önünde rahat hareket edemezler. Duygusal, fiziksel ve finansal güvenliği sağlayan bir partner edinirlerse kişisel özgürlüklerini feda edebilirler.

ASLAN: Dikkat çekmekten, ilgi odağı olmaktan büyük haz alırlar. Tiyatral bir tarzları ve karşı konulmaz bir sıcaklıkları vardır. Etraflarına hareket, canlılık getirirler. Hayata karşı iyimser bir bakış açıları vardır. Dış görünüşlerine, özellikle saçlarına önem vererek muhakkak dikkat çekmeyi başarırlar.

BAŞAK: Zeki, tedbirli ve çekingen bir imaj çizerler. Analitik ve detaycıdırlar. Eleştiri yapmayı çok severler. Beden ve ruh farkındalığına sahiptirler. Yoga, derin düşünme gibi çalışmalara yönelebilirler. Genellikle endişeli bir yapıları vardır.

TERAZİ: Doğal diplomasi yetenekleriyle tam bir arabulucudurlar. Eşitlik ve adaletten yanadırlar. Her zaman uyum sağlamaya çalışırlar Herkesçe sevilen, kibar, hoş ve nazik kişilerdir. Estetik duyguları gelişmiştir. Giyimlerinden davranış tarzlarına kadar her zaman uyum yaratırlar.

AKREP: Güçlü ve kararlı bir imaj çizerler. Amaçları uğruna ellerinden gelen her şeyi yapabilirler. Kendi özel yaşantılarında mahremiyet ve gizeme son derece önem verirler, bu konuda paranoyaya varan davranışlar gösterebilirler. Etrafındakileri kontrol etmek isterler. Strateji uzmanıdırlar. Dedektife benzer bir tarzları vardır. Derinde olanı bulup çıkarmakta üstlerine yoktur.

YAY: Hayatı eğlenceli bir macera gibi yaşarlar. İyimser bir bakış açısına ve filozofik görüşlere sahiptirler. Espri sahibidirler. Yerinde durmayan, kıpır kıpır, sürekli yeni deneyimler edinmeye, yeni bilgiler kazanmaya çalışan bir yapıya sahiptirler. İlginç ve heyecan veren düşüncelerin sahibidirler.

OĞLAK: Ciddi, güvenilir ve sorumluluk sahibi kişilerdir. Başarıya odaklıdırlar. Proje üretmekte ve başarıyla götürmekte üstlerine yoktur. Ayakları yere sağlam basar, pratik ve gerçekçidirler. Gösteriş yapmayı asla sevmezler. Ancak statü sahibi olmak için çok çalışırlar. Gençken olgun gözükürler, yaşlandıkça genç bir görünüme kavuşurlar.

KOVA: Entellektüel, zeki, orijinal ve benzersizdirler. Etrafındakileri şaşırtmayı ve unutulmaz olmayı çok iyi başarırlar. Bilgiye ve bilime çok yakın dururlar. Metafizik konulara düşkündürler. İsyankârlıkları ve meydan okuyan tarzları meşhurdur. Bağımsızlıklarına son derece önem verirler. Arkadaş çevrelerinde çok aranırlar. Kendilerini yeni durumlara uydurmak yerine fikirlerini başkalarına dayatmaya çalışırlar.

BALIK: Rahatlıkla yönünü rüzgârın estiği yöne çevirebilen kişilerdir. Ertesi gün için bile planları olmayabilir. Hayalperest olarak tanınırlar. Bulutların üzerinde gezer gibi bir halleri vardır. Empati yetenekleri gelişmiştir. Hassasiyetleri had safhadadır. Karşı konulmaz bir cazibeye sahiptirler. Alerjik bir bünyeye sahip olabilirler.

 

%d