Astroloji Köşesi

Meral Pala ile Astroloji

KOÇ

KOÇ

Elementi: Ateş

Niteliği: Öncü

Yöneticisi: Mars

Karakteri: Sıcak ve kuru

İlkbaharla birlikte doğanın coşkusu bitkilerin yeşermeye başlaması, uzun ve soğuk bir kışın ardından umutları canlandırır. Hayvanlar kış uykusundan uyanarak dışarı çıkmış, gebe kalmaya başlamış, çiçekler tomurcuk vermeye başlamış, doğanın neşesi her tarafa yayılmıştır. Kuzey yarımkürede 21 Mart, ilkbaharın ilk günü, Güneş ışınlarının ekvatora dik geldiği an 0(sıfır) derece Koç burcudur. Güneşin her yeri ısıtmaya başlamasıyla adeta yepyeni bir hayat başlar.

Zodyak’ın ilk burcu yeni başlangıçları sembolize eder. İlk olmak, başı çekmek, öncü rol oynamak Koç’un karakteristiğidir. Ateş grubunun ilk temsilcisi olarak öncü kalitedeki Koç, doğasında var olan hararetle hareket eder.  Hesaplamadan, dolaysız, net ve direkt olarak hevesle ve saflıkla harekete geçer. Büyük cesaret sahibidir. İradesini kullanarak, sürekli coşkuyla maceraya atılmaktan yorulmaz.  Dürüst ve dobra oluşuyla tanınır.

Planlama yeteneğinden yoksundur ancak, hızlı karar almayı gerektiren durumlarda Koç enerjisi çok işe yarar.

Ölçüp tartmadan harekete geçmesi, çocuksu bir edayla olaylara yaklaşması onun yaralanmasına neden olabilir. Her şeyi bizzat tecrübe ederek öğrenir. Ancak bazen acelecilikten dolayı dersini alamayabilir. Savaşçı ve yarışmacı doğasıyla yenilgiye uğradığı zamanlarda bile kendisini kolayca toparlayacak güce sahiptir. Tabii haritasında Mars gezegeninin konumu, açıları da belirleyici olacaktır.

Sabırsız ve benmerkezci tutumuyla bencil ve kendini beğenmiş olarak görülür.

Kendi aceleciliğiyle başladığı işin istediği gibi gitmemesi durumunda hemen sızlanmaya başlayabilir.  Şikâyet ederken bile düşünmeden tepkisini ortaya koymuştur.

Kafasına koyduğunu hemen anında yapmak ister. Bu yüzden gereksiz yere ısrarcı olabilir.

Başladığı işi tamamlaması da gerekmez. Önemli olan başlamaktır. Tamamlamak, kendinden sonra gelen burç olan Boğanın işidir.

Koç, harekete geçmek ister. Boş olarak vakit öldürmeye çalışan bir Koça pek rastlanamaz.

Taklitçilik konusunda Zodyaktaki en başarılı burçtur. Bir kimsenin keşfettiği ancak başlatamadığı işi, Koç burcunun kendine mal ederek hemen başlatması mümkündür. Güdüsel olarak birinci olmak için yaratılmıştır.

Karşıt burcu Terazinin tam aksi olarak yardımlaşma ve kooperasyona gitmeyi beceremez. İyi bir takım oyuncusu değildir. Politik davranmayı, karşısındakiyle empati kurmayı, incelik ve zerafetle hareket etmeyi öğrenmesi gerekir.

Koç’un rengi kırmızıdır. Harekete geçiren, motive eden renk olarak başkası düşünülemez. Ancak siyah ve beyaz da Koç’u anlatan renklerdir. Siyah-Beyaz’ın tam karşıt renkler olduğu düşünülürse, Koç’un da karşıtlığı, BEN tarafının ağır basması bu renklere yaklaştırır.

Vücutta baş, yüz, kaş, göz ve burun Koç burcuyla temsil edilir. Öz burcu Koç veya Yükselen burcu Koç olanların baş bölgesinden kolayca yaralanmaları mümkündür.

Karşısındakine adeta gözünü dikerek bakar. Utangaç tipte olanlarıysa karşısındakinin gözlerine bakmaktan kaçınır. Baş ağrıları, migren problemleri olabilir.

%d blogcu bunu beğendi: