Astroloji Köşesi

Meral Pala ile Astroloji

BAŞAK

2020-basak-burcu

BAŞAK

Elementi: Toprak

Niteliği: Değişken

Yöneticisi: Merkür

Karakteri: Soğuk ve kurudur.

Elinde başak tutan bir bakire, saflığın ve verimliliğin sembolü olarak Başak burcunu temsil eder. Kuzey enlemlerde Güneşin Başak burcunda hareket ettiği günlerde, tarlada hasat zamanıdır. Olgunluğa erişmiş mahsulün toplanıp, ayrıldığı, tartıldığı, kategorilere ayrıldığı, ancak henüz tüketilmediği zamandır. Bakire kadın da aynı şekilde olgun ve verimlidir. Ancak enerjisi kendi içindedir, kapalı kapıdan henüz dışarı çıkmamıştır, dış dünyada kendini göstermez, kendi içinde olgunlaşır.

Başak Burcu, buğdayı ayıklarken, faydalı olanı faydasızdan ayıklamaya çalışır. Temel olarak pratikte ilerleme kaydedebilmek için seçmek, ayırmak, öncelikli olanı belirlemekle uğraşır.

Merkür yönetiminde olan Başak, bilgiyi analiz etmekte kullanır.  Kalite kontrol yöneticisi gibi hareket eder. Mükemmeliyetçilik yaparak işlevsel olanı seçer. Ancak detaylarla uğraşırken bütün resmi ve bütünün güzelliğini göremez. Seçimleri yaparken yanlış karar verme ve faydalı olanı seçememe korkusuyla kararsızlık çeker. Bu yüzden sinirsel gerginlik yaşar. Huzursuzluğa, didişmeye, sürekli hoşnutsuzluğa ve endişeye dönüşme riski vardır.

Değişken bir burç olan Başak aynı görevde uzun süre kalamaz. Çünkü yaptığı işte kendini otorite olarak göremediği için kendisi kadar iyi olamayan bir yöneticinin yanında acı çekmeye başlar. Asli görevi hizmet etmektir. Başkalarına servis vermeyi tercih eder. İçerik ve detaylarla uğraşmaktan, tablonun tamamını göremediği için iyi bir yönetici olamaz. İşin ruhunu, ana fikrini göremeyebilir.

Yaptığı işi gösteriye dönüştürmekten hoşlanmaz. Onun başarısı yaptığı işte detaylara verdiği önemden kaynaklanır. Mükemmel bir gözlemcidir. Her şeyi ince eleyip sık dokurken kendi kendini de aynı şekilde irdelemek ve eleştirmekten kaçınmaz.

Bu arada ağzı sıkıdır, çekingendir.

Son derece becerikli olması, çeşitli zanaat dallarında başarıya götürür. Mesela marangozluk, saat yapımı, kuyumculuk gibi teknik bilgi, detaylı çalışma ve el becerisi gerektiren konularda becerikli oluşunun yanı sıra sabrı da onu neticeye ulaştırır.

Zodyak’ta bir başkasına bağımlı olmayı en çok istemeyen burçlardandır.

Hizmet vermek için yaratılmıştır ancak kendisine hizmet edilmesi fikrinden hiç hoşlanmaz. Başak burcu fiziksel bedenle son derece ilgilidir. Sağlığına özen gösterir. Çünkü sağlığını kaybetmek demek, başkalarına bağımlı olmak demektir. O ise bundan hiç haz etmez.

Müşkülpesent, kılı kırk yaran, vesveseye varan tarzı onu zor durumda bırakır, uzun vadede sağlık sorunları yaratabilir.

Temizlik ve hijyene fazlasıyla önem vermesine rağmen düzen konusunda pek başarılı sayılmaz.

Toprak grubu burçlar içinde maddi değerlere en az kıymet veren burç olmasına rağmen pratik ve realist oluşu toprak burcu olmasındandır.

Dünyada saat yapımcılarıyla meşhur olan İsviçre Başak burcuyla özdeşleştirilir.

Giyimde sadelik ve doğallıktan yanadır. Abartılı ve karmaşık tasarımlardan hoşlanmaz. Küçük kareli, çizgili, puanlı desenler onun için idealdir.

Küçük, faydalı ve işe yarayan araçları bulup keşfetmeyi ve kullanmayı sever.

Vücutta ince bağırsak ve dalak Başak Burcu ile temsil edilir.

%d blogcu bunu beğendi: