Astroloji Köşesi

Meral Pala ile Astroloji

YENGEÇ

2020-yengec-burcu

YENGEÇ

 Elementi: Su

Niteliği: Öncü

Yöneticisi: Ay

Karakteri: Soğuk ve nemlidir.

Ses çıkaramadıkları için, Sağır Burç olarak ifade edilir.

Sembolünde yengecin kıskaçlarının birbirine dönmüş ve iç içe geçmiş korumacı duruşu resmedilmiştir.  Burcun mensupları, aynı yengecin kendisi gibi tutunca sımsıkı kavrar. Yengeç tuttuğunu bırakmaz, dışı sert, hatta acımasız, içi yumuşaktır. Hassastır ve kendini güvene almak ister. Zodyak kuşağında diğer su grubu burçlar gibi duyguları yoğundur. Ev, aile, yuva ve köklerle ilgili konuları anlatır. Yengeçlerde aidiyet duygusunu hissetmek hayati derecede önemlidir. Öncü burç olarak kendine özgü bir tarzı vardır. Adımların, Koç burcundaki gibi ileri doğru, dosdoğru, kendini öne çıkarmak için atmaz. Yandan ve kenardan süzülürcesine manevralar yaparak atar. Kendini tam olarak ortaya çıkarmadan ilerlemeye çalışması bir korunma sağlar. Utangaç ve ürkek mizaçlıdır. Aynı yengecin kancalarındaki gibi yapışınca kolay kolay bırakmaz.

Tutucu ve biriktirmeye meyillidir. Açıkgözlü ve kurnaz yönleri para konusunda cimrilik yapmasına neden olabilir.

Sezgisel yetenekleri gelişmiştir. Başkalarıyla empati kurmakta başarılıdır ve hayal gücü oldukça iyi çalışır. Duygusal iniş çıkışları vardır. Yengeç burcu tam bir anne figürüne benzetilebilir. İçerdeki hassas yapıyı korumak için dışarı karşı sert bir kabuk geliştirmiştir. Etrafındakilere annelik güdüsüyle yaklaştığından sempatiktir fakat bazen kırılgandır. Bu yüzden küskün ve somurtkan durabilir. Etrafındakileri bir anne gibi sahiplenme eğilimindedir. Korumacı tavrı,  yedirip içirmeye merakı onu hemşirelik, çocuk bakıcılığı ve hatta bahçıvanlık gibi konularda ustaca hareket etmeye götürür. Herhangi bir kişiye veya olaya bağlanırsa, onun da kendisine bağlanmasını bekler. Kendisine ihtiyaç duyulan kimse olmak ister. Bağlılık ihtiyacı karşısındakini boğarcasına sıkıntı verebilir.

Geçmişe ve anılara inanılmaz derecede bağlıdır. Köklerini araştırıp bulur. Güçlü bir hafızaya sahiptir. Kendisi geçmişi asla unutmadığı gibi, aynısını karşısındakinden bekler. Sürekli eskiye ve geçmişe bakar. Muhafazakârlığı ileri safhadadır. Eski eşyalarını ve kendisi için anı değeri olan parçaları asla elden çıkartmaz. Değişikliğe ve yeniliğe açık değildir. İnatçı ve direten bir yapıya sahiptir. Güvenliğini tehlikeye atmamak adına evinin dışına çıkmaktan haz almaz.

Korumacı tavrı yalnızca kendini korumaya değil, ailesini ve/veya bağlı bulunduğu topluluğu da korumaya yönlendirir. Hatta müthiş bir vatanseverdir.

Aileye bağlarının güçlü olduğu İtalya Yengeç burcuyla özdeşleşir.

Renk ve tarz olarak beyaz ve gümüş tonları, inci aksesuarlar, Yengeçlere cazip gelir. Solgun ve suyu anımsatan renkler veya pastel, uçuk tonlar tercih edilir. Yumuşak çizgileri olan, bol ve uçuşan bir tarz benimsenebilir. Köklere olan bağlılık klasik ve antikaya ilgi yaratabilir.

Anatomide, mide ve sindirim organları, safra kesesi ve göğüsler Yengeç burcuyla temsil edilir.

%d