Hayattan Keyif Almak Zorlaşıyor…

24 Temmuz-4 Eylül arasında Venüs geriliyor

Gölgeler Eylül sonuna dek uzayacaktır

2023’ün ilişkiler, değerler ve maddi konular açısından en dikkat çekici dönemine giriyoruz.

Venüs astrolojide hayattan keyif aldığımız şeyleri, mutluluk kaynaklarımızı, yaratıcılığı, değer yargılarımızı, ilişkileri, maddi kazanımları anlatıyor. Öz değer duygusunu nereden aldığımız gösteriyor. Barış ve uzlaşıyı anlatıyor. Kadın figürler, sanat ve sanatçılar Venüs yönetiminde. Venüs’ün geri hareketi bahsi geçen konularda engeller, terslikler, aksaklıklar getirebilir.  Bolca sorgulama, hesaplaşma, yavaşlama, geri adımlar ve yeniden düzenlemeler gerekli olacaktır. Kendimizi değersiz hissedebiliriz. Uyum ve barışı sağlamak zorlaşabilir. Özellikle 10-25 Ağustos aralığında beklenmedik gelişmeler ve aşırı yüksek beklentiler ortaya çıkabilir. İlişkiler elektriklenebilir.

24 Ağustos-15 Eylül arasında Merkür’ün Başak’ta geri hareketiyle işler arap saçına dönebilir

Bu dönemin iletişimde aksamalara açık olacağının altını çizmekte fayda olacaktır. Venüs geri hareketine Merkür gerilemesinin eklenmesi hayatı iyice kaotik hale getireceğe, işlerimizi epeyce yavaşlatacağa benzer.

Venüs 96 yıl boyunca her 8 yılda bir aynı burçta gerileme yapıyor…

Bundan önce 2015, 2007, 1999, 1991, 1983 ve 1975 yaz aylarında Venüs Aslan’da gerileme hareket yapmış. Daha önceki yıllarda ise Başak’ta geriliyor. 1959’da ve 1967’de Aslan’ın son derecelerine retro olarak küçük bir dokunuşları var. Daha çok Başak’ta gerilemiş. Venüs’ün aynı burçta gerilemeleri 96 yıllık dönemleri kaplamaktadır.

Venüs Güzellik sembolü…

Venüs gerileme dönemlerinde Mars’a benzer hareket ediyor. Gölgeli yönleri vurgulanıyor. Şehvet, entrika, hırs göze çarpıyor. Geçmişte astrolojide Mars sembolü olarak Venüs’ün ters yüz olmuş halini görmekteyiz. Güzellik, sanat ve estetik alanında terslikler olabilir. Belki de farklı bir estetik algısı geliştirebiliriz. Yaratıcılığın farklı yüzleri açığa çıkabilir.

Venüs’ün geri gidiş dönemlerinde içe dönük bir enerjiden bahsetmek gerek. Keyif, mutluluk kaynaklarımızı içimizde bulmaya çalışacağız. Değerleri masaya yatırmak, değer yargılarını sorgulamak kaçınılmaz olacaktır. Duygusal ve profesyonel ilişkiler gözden geçirilecektir.  Evlilik ve/veya ortaklık ilişkilerini kurmak için beklemek gerek.

Aslan Arketipi

Aslan’da yaşanan gerileme Aslan burcunun karakteristiklerini sorgulatacaktır. Aslan burcu ışıldamak ister. Aslan özgüven, liderlik, gösteriş, gurur, ego, yaratıcılıkla özdeştir. Bu yönlerimizi törpülemek durumundayız. Mesela kendimize güvendiğimiz, yaratıcılık becerisini öne çıkartabildiğimiz konularda geri adım atmak, yaptıklarımızın belki de çok iyi olmadığını görmek durumundayız. Hatta egoyu incitecek, özgüveni yaralayacak, burnumuzu sürtecek durumlara girilebilir. Aslan arketipi başta baba figürü olmak üzere hayatımızdaki otoriteler ve yöneticilerle ilgili gerginliklere açık duruma getireceğe benziyor. Sağlıkta en fazla kalp ve belkemiğine dikkat etmek gerek.

Venüs Maddi Konularda Kısıtlamalar Getirebilir…

Maddi dünyada risk almaktan kaçınmak gerekecektir. Daha önce alınan riskler zarara girebilir. Mesela 4 Eylül tarihine dek yatırım yapmaktan kaçınmak gerekir. Aslan’ın en belirgin yönü geniş resmi görme becerisi olarak düşünülürse bu konuda zafiyetler ortaya çıkabilir. Astroloji haritanızda Aslan burcu hangi yaşam alanını yönetiyorsa orada farklı bakış açıları oluşturmak durumundayız.

Venüs Boğa ve Terazi’yi yönetiyor

Astroloji haritanızda Boğa ve Terazi yönetimindeki konularda da uyumsuzluklar olabilir.  Anlaşmak, denge ve uyum yaratmakta zorlanabilirsiniz. Özellikle kadın figürlerle, kız kardeşlerle ilişkileri göz etmek gerekir. Eski anlaşmalar sürtüşmeye açık olacaktır.

Ülkemizin haritasında 

Venüs ikinci evde gerileme yapıyor. Milli kaynaklar, bankalar, finansal kurumları, borsalar, para piyasaları, ülkenin refahı-zenginliği, sahip olduğu manevi değerler ve değer yargıları masaya yatırılacak gibi gözüküyor.

Ülke haritalarında Venüs kadın nüfusu, sanat, sanatçıları, müzisyenleri,  modayı, müziği, tiyatroyu, eğlence-dinlence yerlerini, eğlence sektörünü anlatıyor. Savaşta başarı, barış ve diplomatik konular, finansal konular ve maddi kaynaklar Venüs ile sembolize edilmektedir. Ayrıca evlilik ve çocuklarla ilgili sosyal meseleler, ülkede doğum oranlarını anlatır. Buralarda bolca sorgulama, düzenleme ve yeni değerlerin oluşumu söz konusu olacaktır.

Doğduğunuz Yerdeki ve/veya Yaşadığınız Yerdeki Yükselen Burcunuza Göre Neler Beklemelisiniz?

Yükselen Koçlar için yaratıcı konular ve çocuklar açısından kısır bir süreç olabilir. Kendini göstermek zorlaşabilir. Farklı bakış açıları oluşturmaları gerek. Maddi konular, yatırımlar ve bire bir ilişkiler yeniden ele alınmayı bekliyor olacaktır.  Eski konular canlanabilir.

Yükselen Boğalar kendileri değişim sürecindeyken ilişkiler konusu çıkmaza girebilir, çaresiz hissedebilir. Evde-yuvada özellikle babayla ilişkilerde dengeler şaşabilir. Kendi içlerine dönebilirler. İş alanı huzursuz olabilir. En iyisi sağlık konusunda özenli olmalarıdır.

Yükselen İkizler zihinsel karmaşaya girebilirler. Yakın çevre, kardeş, arkadaş, komşu ilişkilerinde egolar çatışabilir. Zaman zaman içe dönebilirler. Bu süreci yaratıcı yönlerini ortaya çıkartmak için fırsat olarak olarak görmek en iyisi olur.

Yükselen Yengeçler maddi kaynaklar, yatırımlar ve değer verdikleri şeyler konusunda hırs yapabilir. Gösterişten kaçınmaları iyi olur. Sosyal çevreden kimselerle huzursuzluk olabilir. İçsel dengeyi, evdeki huzuru yeniden kazanmak için çalışacaklar.

Yükselen Aslanlar için benlik duygusunu, egoyu zedeleyen şartlar olabilir. İlişkilerde kendini ispata meyilliler. Toplumda duruşları değişiyor. Yakın çevreyle yeniden uyum yaratmak durumundalar. Fikirleri değişiyor. Eğitime eğilme kararı alabilirler.

Yükselen Başaklar ruh dünyasında sıkışık hissedebilirler. Otoritelerin sinsi tavırları huzursuz edebilir. Sağlığı takip etmek uygun olur. Hukuki konular, eğitimler ve yabancılarla bağlantılı işleri varsa emek isteyecek. Maddi konular ve yatırımlar duraklamaya açık.

Yükselen Teraziler sosyal çevreden kimseler, arkadaşlar ve özellikle kadın figürlerle ilişkilerde ego savaşlarına açık olacaktır. Hayat planları ters gidebilir. Kimlikleri ve hayata karşı duruşları değişiyor. Eşin geliri ve/veya maddi paylaşım, miras konuları dikkat çekiyor.

Yükselen Akrepler ana rotada sapmalar açık bir süreçteler. Mesleki alanda kadın figürlerle sürtüşme yaşanabilir. Toplumsal kimlik yara alabilir. İkili ilişkilerde barışçıl tutumları alışkanlık edinmek gerek. Huzur kazanmak için akışta olmayı öğrenecekler.

Yükselen Yaylar eğitim, hukuk ve uluslar arası konularda tersliklere açık gözüküyor. Ufku daraltan gelişmeler beklenebilir. Rutin yaşam alanında, işyerinde köktenci değişimlere ihtiyaç olabilir. Arkadaşlıklarda dengeler değişebilir.

Yükselen Oğlaklar ‘ın bilinçaltından gelen güçsüz kalma korkusu oluşabilir. Ortak paylaşımlar, miras, krediler, vergiler açısından problemli bir süreç yaşanabilir. Sonuçta toplumsal kimlik farklı bir aşamaya geçiyor. Mutluluk veren şeyler, aşk, çocuklar, hobiler etkilenmeye açık.

Yükselen Kovalar için duygusal ve profesyonel beraberlikler açısından gürültülü bir atmosfer olabilir. Aniden uyum ve ahengi  bozan şartlar oluşabilir. Neticede iç huzur kaçabilir. Hayata bakışını etkileyen gelişmeler beklemek gerek.

Yükselen Balıklar için gündelik yaşam koşulları çalkantılı olabilir. İş yeri ilişkileri gerginlik yaratabilir. Kalp ve belkemiğine dikkat etmek gerek. Günün sonunda fikirlerle beraber yakın arkadaşlar ve ilişkilerin yön değiştirdiğini görebilirler.

Meral Pala