Başak’ta Dolunay

7 Mart 2023

Saat 15.40

Balık dönemindeyiz. Atmosfere kontrol dışı gelişmeler, belirsiz şartlar, netsizlik hakim vaziyette. Hassasiyetler yükseliyor. Çaresizlik ve acıma duygularına kızgınlık eşlik ediyor.  Bir yandan mağduriyetlere, yaralara merhem olma gayretindeyiz. Duygular karmakarışık vaziyette. Anlayış, merhamet, fedakarlıklar var hayatımızda. Öte yandan kontrol edemediğimiz şartlardan dolayı kurban psikolojisi gelişiyor.

Balık temalarını her yönüyle yaşıyoruz kısaca. Sağa sola savrulmaktan kaçamıyoruz. Balığın doğasında olan dualite yani ikilikler arasında bocalıyoruz. Balık burcunun sembolünde farklı yönlere yüzen iki balık figürü yer almaktadır. Duygular ve gerçekler arasında sıkışıp kalıyoruz. Kararsızlığa düşüyoruz.

Başak burcunun 17 derecesinde dolunay oluşumu mantıkçı rasyonel bir bakış açısı elde etmeye imkan vermektedir. Gerçeği dolunayın Mars ile sertliği tansiyonu yükseltiyor. Şartları değişken kılıyor. Hayatımızda işlevini yitirmiş ne varsa ayıklama noktasındayız. Bu süreçte olması gereken gerçek hareket etmek. Duygulara boğulmamaktır. Detaylara odaklanmak, işe yarar olanı seçmek durumundayız. Bir ve bütün olduğumuzun bilincindeyiz. Şimdi üretken olmaya çalışmalıyız.

Sabırla somut neticeler almaya bakıyoruz. 7 Eylül 2021 civarında hayatımıza giren yenilikler şimdi görünmeye başlıyor.

Balık döneminde yeni ay arınma vadediyor demiştik.

Arınma Zamanı-Balıkta Yeni Ay

Şimdilerde Başak’ta dolunay ile hasat zamanı gelmiştir. Ürün almaya, verimli olmaya bakmalıyız. Karasızlıklarımız olabilir. Ancak dolunay zamanı gökyüzü ışıklarının Uranüs’le rahat konuşması aydınlanma vadediyor. Yeter ki uyanışlarımızı boşa harcamayalım. Ders çıkartmaya bakalım. Sapla samanı ayırt etmemiz gerek. Hata yapma lüksümüz yok. Sezgilerimizi bilgiyle harmanlamak en doğru noktaya ulaşma şansı verecektir.

Ülkemizde…

Dolunay ülkemizin astrolojik haritasının tam dip noktasında gerçekleşiyor. Ülkemizin haritasında tepe noktası 16 derece Balık. Uzun süredir yön bulma çabalarındayız. Depremle beraber ana gündemimiz can kayıpları ve acılar oldu. Naif duygular öne çıktı. Rotamızı bulamıyoruz. Çokça dağıldık, çözülmeler yaşadık, karanlıklara savrulduk. Şimdilerde bir yol ayrımındayız. Kökten netlik sağlamaya çalışıyoruz. Dolunay esnasında ufukta Aslan burcu var. Geniş resmi görebiliyoruz. Üstelik haritanın en üst noktası Mirach yıldızıyla beraber. Bu yıldız uyum, barış ve uzlaşıyı sembolize ediyor.

Mars  ve Neptün arasında sertlik söz konusu. Bu tablo kararsız atmosferi teyit eder nitelikte. Rotasızlık teması vurgulanıyor. Mars Bellatrix , Capella ve Phact yıldızlarıyla beraber. Bellatrix güçlüklere rağmen başarı vadeden bir yıldız. Capella hızlıca aksiyona geçebilme gücü vermektedir. Phact yıldızı ise ”bilme” arzusuyla bilinmeyene doğru çekilebileceğimizin sembolü.

Yükselen burcunuza göre Başak dolunayı size neler söylüyor…

Yükselen Koçlar gündelik hayatın konularını, iş konularını netleştirme çabasında. Sağlık konuları varsa rayına oturabilir. Yaratıcı ifade güçleniyor. Yükselen Boğalar çocuklarla ilgili konularda kararlar alabilir. Aşk hayatında netlik oluşturabilirler. Yuvada, ailede kontrolü ele alma zamanı olabilir.

Yükselen İkizler için ev ve kariyerle ilişkili dönüm noktası. Büyük düşünmek, geniş resmi görmek rahatlık verecektir. Yükselen Yengeçler zihinsel karmaşayı sonuçlandırabilirler. Maddi konular ve paylaşımlar gündemde olabilir. Yükselen Aslanlar için finansal konularda belirsizlikler çözülebilir. Geniş bir bakış açısı ortaya çıkabilecektir. Yükselen Başaklar ilişkileri konusunda belirsizlikleri çözebileceklerdir. Sezgilerini bilgiyle harmanlamak işe yarayacaktır. Yükselen Teraziler kontrol edemedikleri atmosferden kurtulabilirler. Kararsızlıkları arkadaşlarından aldıkları güçle aşabilirler. Yükselen Akrepler sosyal konularda bilgilerini çevreleriyle paylaşabilirler. Uzun vadeli planlar netleşiyor. Ana hedefleri büyüyor. Yükselen Yaylar hayattaki ana rotayı çizme noktasındalar. Mesleki konular karar aşamasında olabilir. Yurtdışıyla ilişkili konular öne çıkabilir.  Yükselen Oğlaklar net bir görüş oluşturuyor. Hukuki işleri çözebilirler. Eğitim konusu netleşebilir. Psikolojik olarak güçleniyorlar. Yükselen Kovalar için eşin ve/veya ortağın geliriyle ilişkili dönüm noktası olabilir. İkili ilişkilere odaklanıyorlar. Yükselen Balıklar ilişkilerinde belirsiz konuları netleştirebilecektir. Yaşamın rutin düzeni, iş konuları odak noktasına geliyor.

Başak burcunda dolunay herkese, tüm evrene sisli havadan kurtuluş imkanı sağlasın. Sağlıklı düşünerek en akılcı kararlar alınsın. Üretken olabilelim…

Meral Pala