TUTULMA MEVSİMİ
2 Derece Akrep Burcunda Güneş Tutulması
25 Ekim 2022- Saat:13.48
2 derece Akrep burcunda Yeni Ay, bir Güneş tutulmasıyla birlikte geliyor. Tutulmalar hayatımızdaki güçlü değişimlerin habercisidir. Üstelik ülkemizden izlenen bir Akrep Burcu Güneş tutulması yaşıyoruz. İliklerimize kadar etkileri hissediyoruz.
Ay Akrep’teyken psikolojik savaşlar vardır. Bu dönemde muhtemelen bir çoğumuz kendi içimizde bir takım mücadeleler veriyoruz. Belki ruhumuz bir savaş alanı gibi? Tutku, hırs ve ihtiraslar öne çıkıyor. Duygu olarak aşırı uçlardayız. En diplere inip, en tepelere çıkabiliriz.
Akrep burcunun sembollerinden Zümrüdü Anka kuşu mitolojide küllerinden doğuşun ve kendimize yolculuğun sembolüdür. Bu efsanevi kuşun bir özelliği ölümsüzlüktür. İran efsanesinde kuş ‘simurg’ adını alır. Simurg yanarak kül haline gelir.  Sonra küllerinden tekrar doğar. Simurg içimizdedir. Efsane şifanın kendimizde  olduğunu anlatıyor. Belki de bu Akrep burcu Güneş Tutulmasıyla içimizdeki gizli gücü keşfedeceğiz.
Tutulma esnasında değerlerin sembolü  Venüs Akrep’te rahatsız gözüküyor. Güneş’ten de yanıyor. Venüs’ün barışçıl doğası yerini kontrolcülük, ihtiras ve kıskançlık gibi ilkel duygulara bırakıyor. Derin duygular hırs, intikam, şehvet olarak açığa çıkabilir. İçimizi yakıp kavuran duygular var.
Bilinçaltına gömülmüş değersizlik duygusu dibe çekiyor. Burada Venüs’ün 584 günlük döngüsü son evresinde Güneş ile Venüs dışsal kavuşum (superior conjunction) yapıyor. Akrep’te Güneş tutulurken Venüs akşam yıldızı durumuna geçiyor. Venüs’ü bir müddet gökte göremesek de bunu bir küllerinden doğuş olarak değerlendirmek gerek ! 26 Kasım’dan sonra Venüs yanmaktan kurtuluyor. Değerlerimiz değişmiş olacaktır.

Bu tutulmayla yıpratan duyguları iyileştirmeye çalışıyoruz. Üstü örtülmüş rahatsız edici düşünceler katalizör gibi olacaktır. Arınmaya bakmalı. İçimize yolculuklarımız var. Korkularla baş etmenin yolunu bulmak gerek. İlkel davranışlara meyil var. Ölüm kalım savaşı veriyoruz adeta. Zehirlenip ölmekle karmik borcumuzu kapatıp ilerlemek arasındayız. Seçimler size (bize) aittir.
Ülkemizde tutulma anında Oğlak burcu Plüton ile beraber yükseliyor. Plüton asla geriye dönüşü olmayan değişimleri anlatır. Kalıpların, klasik düzenin yıkımı olabilir. Yeni düzenlemeler olabilir. Satürn-Uranüs sertliği de cabası. Direnç gösterdiğimiz ne varsa artık sindiriyoruz. Değişime açık olmak hayatı kolaylaştıracaktır.
Bu arada Satürn Sualocin yıldızıyla beraber. Bu yıldız hem naif hem de kışkırtıcı özellikleri olan bir yıldız. Geleneksel olanı değiştirmeyi anlatır.
Akrep Burcu ‘nun klasik yöneticisi Mars da İkizler burcunda, sınırların ötesine geçmiş. Şartlar arka planda çok değişken olabilir. Üstelik 30-31 Ekim’de gerilemeye başlıyor. Mars, durağanlaşıyor. Yoğun zihinsel çalışma var. Alternatiflerin çokluğu zihinleri meşgul ediyor. Haberleşme trafiği artış kaydedecektir.
29 Ekim ülkemizin doğum günü. Akrep Burcu Güneş Tutulması bizim için kalıcı dönüşümlerin başlangıcı olabilir. Mücadele fazla olacaktır. Mars İkizler’de ülkemizin haritasında Ay ile birleşiyor. Halktan çok çeşitli konuda çok farklı fikirler gelecektir. Entelektüel kesim, eğitimciler, haberciler, yazarlar, gazeteciler açısından tempolu bir iklim olduğu görülüyor. Karmaşaya sürüklenmemek önemli.
Ufukta Oğlak burcu, dışarıdan finansal kaynak almayı da zorunlu kılabilir. Pazarlıklar gündeme gelebilir. 2024 Nisan ortalarında bu döneme ait girişimler görünür olacaktır.
Kişisel olarak sabit (Boğa, Akrep, Aslan, Kova) burçların ilk 5 gününde doğanlar için ve sabit burçlarda ilk 5 derecede gezegenleri bulunanlar için yorucu bir kendini bulma deneyimi olacaktır. Bütün yükselen burçlara ait yorumları You Tube kanalımda aktarmaya çalıştım.
Bu arada 8 Kasım 2022’de Boğa Ay Tutulması ile derin duygulardan çıkıp gerçekçi olmaya davet edecektir. Ay tutulması sürprizlerle dolu. Aydınlanma yaşayacağız.
Bu tutulmanın artçıları için aşağıda Ay ailesininin tarihlerine dikkat edelim:
Ay Ailesi
2 Derece
Akrep’te Güneş Tut.
Yeniay
25 Ekim 2022
İlk Çeyrek
26 Temmuz 2023
Dolunay
24 Nisan 2024
Son Çeyrek
21 Ocak 2025