Tutulmalar ve Biz

Dilerseniz bu sayfaya abone olarak gönderileri erken okuyabilirsiniz!

Güneş ve Ay tutulmaları astrolojik haritanızda hangi eve düşerse orası aktifleşir. Bir anda spot ışıkları oraya döner. Hızlı gelişmeler gündeme gelir. Eğer kişisel  haritanızda gezegenlerinize kavuşum, karşıtlık ve kare açılarla 5 derece toleransa kadar temaslar varsa ilgili gezegenin anlattığı konular kaçınılmaz gelişmelere açıktır.

GÜNEŞ tutulmadan etki alıyorsa kişilik/kimlik/benlik/ego açılımları olabilir. Yaşam enerjisi yükselebilir, düşebilir. Sağlık etkilenebilir. Güneş’in burcu, ev, ve açılarına göre değerlendirme yapmak gerekir. Egonun ihtiyaçları ortaya çıkabilir. Hayati kararlar alınabilir. Hayatı nasıl yöneteceğini görmekte sıkıntı olabilir. Kişinin kalp ve dolaşım sistemi için önemli olabilir. Babayla ve kadınlarda eşle ilgili konular vurgulanabilir. Kişinin otoritelerle, patronuyla, müdürüyle, amiriyle ilgili konular gündeme gelebilir. Hatta devletle  ilişkili konular olabilir. Güneş’in haritada yönettiği ev konuları dikkat çekici olabilir.
AY tutulmadan etkileniyorsa özel hayatın şartları, aile ve özellikle anneyle ilgili konular gündeme gelebilir. Kişinin yaşamında anne ve diğer kadın figürler öne gelebilir. Vücuttaki sıvılar, hormonlar, mide ve sindirim sistemi, kadında üreme organları ile doğurganlık vurgulanabilir. Ruhsal olarak içe dönüklük olabilir. Hassasiyetler yükselebilir. Ev-yuva-yerleşimde değişim olabilir. Taşınma getirebilir. Ay’ın haritada yönettiği ev konuları dikkat çekici olabilir.
MERKÜR tutulmadan etkileniyorsa zihin aktif duruma gelir. Kişinin yaşamında kardeşler, kuzenler, yakın arkadaşlarla ilgili konular öne çıkabilir. Sinir sistemi uyarılmaktadır. Yeni fikirler gelişebilir. Sınavlar ve eğitim konusu gündeme gelebilir.Alım-satım işler, ticari faaliyetler olabilir.  Merkür’ün gerilediğini düşünürsek iletişim problemleri, yanlış anlaşmalar olabilir. Kardeşler ve hayatımızdaki özellikle genç erkek figürler etkili olabilir. Anlaşmalar, imzalar engele gündem olabilir. Kısa yolculuklarda dikkatli olmak gerekir. Vücutta sinir sistemini, akciğerler ve bütün solunum sistemini,  eller, kollar ve hatta kişiyi bir yerden bir yere taşıyan bacakları etkilenebilir. Merkür’ün haritada yönettiği ev konuları dikkat çekici olabilir.
VENÜS tutulmadan etkileniyorsa mutluluk durumu etkilere açık olacaktır. Maddi konular, gelirle ilgili konular önemli hale gelebilir. Yaratıcılık olabilir. Değer yargıları yeniden oluşabilir. Venüs’ün geriliyor olması durumunda mutsuzluk göstergesi olabilir. Sosyal ve duygusal ilişkiler yeni bir dönemece gelebilir. Evlilikler ve ortaklıklar gündeme gelebilir. Hayatında kadın figürler, kız kardeşler öne çıkabilir. Vücutta toplardamarlar, böbrekler, bel bölgesi, boğaz, tiroid bezesi ve kadınlarda cinsel organlarla ilgili etkilenmeler olabilir. Venüs’ün haritada yönettiği ev konuları dikkat çekici olabilir.
MARS tutulmadan etkileniyorsa güdüsel tepkiler, mücadele gücü ortaya çıkabilir. Hareket kabiliyeti artabilir-düşebilir. Kişinin hayatında erkek kardeşler ve erkek figürler öne çıkabilir. Öfke patlamaları olabilir. Tam tersi durumda öfkenin içeri bastırılması da kişiye zarar verebilir. Yeni girişimler stresli olabilir. Benlik duygusu zedelenebilir. Kısıtlanma hissi olursa rahatsızlık verebilir. Ameliyat konusu olabilir.  Vücutta kafa bölgesi, kaslar ve alyuvarlar etkiye açık olabilir. Ayrıca erkekler için erkeklik organı konu olabilir. Koku ve tat alma duyusu hassaslaşabilir. Mars’ın haritada yönettiği ev konuları dikkat çekici olabilir.
 JÜPİTER tutulmadan etkileniyorsa kişinin hayatında yeni bir dünya görüşü ortaya çıkabilir. Genişleme ve ilerleme çabaları olur. Yabancılar, uluslararası konular, uzak yolculuklar ve yüksek öğrenimle ilgili gelişmeler olabilir. Bilgiyi yayma, yayın yapma ve medya ile konular gelişebilir. Hukuki konular gündeme gelebilir. Vücutta  karaciğer, pankreas, siyatik sinirleri, kalçalar ve uylukları  ile ilgili rahatsızlıklar meydana çıkabilir. Jüpiter’in haritada yönettiği ev konuları dikkat çekici olabilir.
SATÜRN tutulmadan etkileniyorsa kişinin hayatında sınırlarını yeniden çizme zamanı olabilir. Yeni bir disiplin kurmaya gidebilir. Hayatın yapısı, çatısı yenilenebilir. Profesyonel işler, kariyer ve iş konuları öne çıkabilir. Kişinin hayatındaki otorite figürleriyle temasları yoğunlaşabilir. Yaşlı figürler, otoriteler veya baba figürü öne çıkabilir. Ayrıca vücutta iskelet sistemi, cilt, dişler, dizler ve saçlar etkilenebilir. Satürn’ün haritada yönettiği ev konuları dikkat çekici olabilir.
URANÜS tutulmadan etkileniyorsa heyecanlı bir atmosfer ile beklenmedik gelişmelere açık bir dönem olacaktır. Ani uyanışlar beklenebilir. Başkaldırıya yatkınlık olacaktır. Özgürleşme, yenilenme, zincirleri kırma zamanı olabilir. Kopartıcı etkiler yaşanabilir. Sinir sistemi aşırı uyarılır. Buluşçu zekâ öne çıkacaktır. Sıra dışı ve sarsıcı gelişmelere açık zamanlardır. Sinir sistemi etkilere açık olabilir. Modern yönetici olarak Uranüs’ün haritada yönettiği ev konuları dikkat çekici olabilir.
NEPTÜN tutulmadan etkileniyorsa gerçekçi olmak zorlaşabilir. Kişinin hayatında kontrol duygusu zayıflayabilir. Çözülmeler, dağılmalar ve kayıplar olabilir. Hayal dünyasına yatkınlık artar. Öte yandan yaratıcılık yükselebilir. Bilinçaltı, rüyalar, sezgiler aktif duruma gelir. Fakat kişinin kendisini kandırmaya eğilimli olabileceğini unutmamak gerekir. Ayaklar ile ilgili konular gelişebilir. Modern yönetici olarak Neptün’ün haritada yönettiği ev konuları dikkat çekici olabilir.
PLÜTO tutulmadan etkileniyorsa kişinin hayatında yoğun ve zorlayıcı duygular ortaya çıkabilir. Doğum ve ölüm temaları ortaya çıkabilir. Fiziksel bir ölüm olmasa bile hayatında bir dönemin, bir duygunun, bir durumun sonu gelebilir. Yeniden doğuş gibi gelişmeler olabilir. Bilinçaltı seviyede büyük dönüşümler mümkündür. Cinsel organlar ve boşaltım sistemi açısından dikkat çekici bir dönem olabilir. Modern yönetici olarak Plüton’un haritada yönettiği ev konuları dikkat çekici olabilir.

Meral Pala