11 derece Koç Burcunda Yeni ay doğuyor…

1 Nisan 2022- Saat:09.24
Dilerseniz bu sayfaya abone olarak gönderileri erkenden okuyabilirsiniz!
Kuzey yarımkürede ilkbaharla beraber doğanın kış uykusundan uyanışına şahit oluyoruz. Enerji yükseliyor. Umutlar yeşeriyor. Ay’ın Koç burcunda yenilenmesi hayatımızdaki heyecanı, coşkuyu, cesareti katmerli hâle getiriyor.
Yeniay zamanı hesap kitap yapmayan Koç enerjisini her açıdan hissediyoruz. Koç döneminde “BEN” diyebilme cesaretini gösteriyoruz. Yeni başlangıçlar için gözümüzü karartma zamanı gelmiştir. Hevesle iradeyi kullanarak girişimcilik potansiyelini açığa çıkartabiliriz.
İşin gerçeği Ay Koç burcunda peregrin durumdadır. Herhangi bir temel asaleti yoktur. Ne istediğini bilmeden son derece dürtüsel hareket etme potansiyeli ortaya çıkar. Ne yöne gideceğini hesaplayamadığımız adımlar atabiliriz. Koç arketipinin çocuksuluğu, inatçılığı vurgulanıyor. Gözü karartmaya hazırız. Agresif tutumlara meyilli olduğumuzun altını da çizelim.
Bu yeniayın en dikkat çekici yönü Kiron’la sıkı temas hâlinde olmasıdır. Kiron astrolojide yaralı şifacı olarak ifade edilir. Benlikteki yaralarımız vurgulanıyor. Ruhsal gücümüzü kullanarak yaralı tarafımızı iyileştirip karanlık ve dürtüsel yanımızı şifalandıracağız.
2018’den beri Kiron Koç’ta hareket ediyor. Cesaretsiz veya ilkel davrandığımız konularda değişmek için çabalıyoruz. Belki de reddedilmekten çekindiğimiz için kendimizi gösteremediğimiz alanlarda kilitleri açma zamanı olabilir. Ruhsal kapasiteyi kullanarak ürkekliğimizi aşabiliriz. Yaraları sardıkça enerjimiz güçlenecektir.
Bu süreçte Mars’a dikkat çekmek gerekir. Mars Kova burcunda hareket ediyor. Daha önce hiç denemediklerimizi yapma cesareti veriyor. Sıra dışı fikirlerle bir özgürleşme çabası söz konusudur. Mars Kova’da hem bir adalet savaşçısı olarak çalışır hem de bireysel farklılıkları vurgulamaya imkân verir. Üstelik Satürn ve Venüs de Kova’da yerleşiyor. Kova burcunda Mars, Satürn, Venüs beraberliği eşitlik ve özgürlük vurgusu yapıyor. Ay düğümlerinin güney bendinde yer almaları kadersel başlangıçlara işaret ediyor.
Bu arada Koç’ta yeniay oluşurken ülkemizde ufuk çizgisinde İkizler tarafsız Burcu var. Merkür yönetimindeki İkizler taze, genç bir ruh veriyor. Akılcı olmayı öneriyor. Harita yöneticisi Merkür de Koç burcunda ışıklarla birleşiyor. Öncü fikirler var. Fakat Merkür yanıyor (combust). Fikirler pek sağlam zemin bulamayabilir. Hızla parlayıp birden sönebilir.
Ben merkezci Koç döneminde anlayış, sezgi ve hayal gücü de var. Zira Jüpiter’le Neptün Balık’ta empati gücü veriyor,  evrenle uyumlu akmayı öneriyor. Fakat yeni ay haritasında toprak noksanlığı sağlam ve güvenli bir dayanak bulmayı zorluyor.
Gökte gezegenlerin neredeyse tamamı Koç, Balık ve Kova’ya yerleşmiş. Hem insan toplulukları olarak hem de ruhani varlıklar olarak BİR olma duygusunu öğreniyoruz. Beraberliği deneyimliyoruz. Ruhani, sezgisel, yaratıcı yanımız gelişiyor. Ancak bütünün içinde bireylerin cesareti, ataklığı, öz güveni de bu yeniayla birlikte öne çıkıyor.
Bu dönemde 11 derece Koç burcu astrolojik haritanızda hangi konuları anlatıyorsa orada heyecanlı, yenilikçi bir hava beklemeliyiz. 2023 yılının Ekim ayında bu dönemin tohumları olgunlaşıp meyve verecektir.
Ülkemizin haritasında 10. Eve düşen yeniay ülkenin hedefleri ve amaçları konusunda yeni gelişmeler vadediyor. Atılımcı, öcü, lider bir atmosfer var.
2 Nisan tarihinde Ramazan’la beraber İslam âlemi için maneviyatın güçlendiği zamanlar başlıyor. Bütün insanlık için hayırlı olsun.

Meral Pala

Bundan sonra 16 Nisan 2022’de, 27 Derece Terazi’de Dolunay var. Bu dolunay hakkında bilgiler ‘Savaş ve Barış’ başlığıyla kitabımda yayındadır. GOOGLE PLAY’den edinebilirsiniz. Link aşağıdadır.

Ay’ın Gizemi-Meral Pala