Buzlar Erisin

Kuzey yarım kürede ilkbahar, Güney’de sonbahar başlıyor. 20 Mart 2022’de saat 18.33’te gün ve gece eşitleniyor. Güneş’in Koç’a ilerleyişi Güneş ışınlarının daha çok ısıtacağını haber veriyor. Yeni bir zodyak döngüsü başlıyor. Astrolojik yılbaşıyla beraber doğa canlanıyor.
Güneş’in Koç’a giriş anında gökteki gezegen dizilimi önümüzdeki astrolojik yılın atmosferini göstermektedir.
Güneş Koç burcunda hareket etmeye başlarken doğanın uyanışına paralel hevesli, coşkulu, enerjik havayı iliklerimize kadar hissediyoruz.  Kışın ağırlığı yavaş yavaş üzerimizden kalkıyor. Silkinmeye başlıyoruz. Adeta kış uykusundan uyanıyoruz. Kuzey yarım kürede Güneş’in daha çok parlaması umut veriyor. İçimizde kıpır kıpır çocuksu bir heyecan var artık. Zira Güneş Koç’ta yücelmektedir. Hayata bağlanmaya, gözümüzü karartmaya, yeni bir takım riskler almaya hazırız.
Ülkemizde ilkbahar başlangıcı haritasında ufuk çizgisinde değişken Başak burcu yükseliyor. Çalışmak, üretmek, verimli olmak için çaba var demektir. Zihin, akıl, mantık devrede olacaktır. Detaylar  önem kazanacaktır. Bolca seçme, değerlendirme, ayıklama yapacağız. Merkür Balık’ta hareket ediyor. Detaylarla boğuşurken esnasında zihin karmaşaya düşebilir. Aklımız çok karışabilir. Soru işaretlerimiz olacaktır. Bir yandan da sezgi gücü yükseliyor.
Bu arada Güneş ile Merkür’ün orta noktasına Neptün’ün düşüyor. Kendimizi ifade etmekte, amacımızı, niyetimizi netleştirmekte zorlanabiliriz.  Dünyada liderler için de belirsizlikler, objektif düşünememek sıkıntı verecek gibi duruyor..
Ülkemizde Başak arketipi temizlik ve hijyeni önemli kılıyor. Sağlık açısından özenli olmak gerekir. Bu arada Venüs-Mars Kova’da birleşiyor. Eşitlik, adalet ve insani değerler önemli. Üstelik Venüs-Mars ikilisi Uranüs’le sert konuşuyor. Ani gelişmeler ve başkaldırılara sıkça rastlayabiliriz. Tüm dünyada beklenmedik hareketlenmeler, protestolar olabilir.

Finans piyasaları açısından uzunca bir süre istikrarlı bir hava görmek pek kolay olmayabilir. Aşırı uçlarda hareketlilikler yaşanabilir.
Ay-Plüton sertliği bütün insanlık olarak sert bir dönemden geçtiğimizi sembolize ediyor. Ölüm ve yeniden doğuş teması var. Büyük dönüşümler sürecindeyiz. Geriye dönüşü mümkün olmayan bir tünelde ilerliyoruz.
Bu arada Jüpiter ve Neptün’ün Balık’ta birleşimi müthiş bir iyimserlik yaratıyor aslında. Büyük bir idealizm ve  umut var. Anlayış, vizyon ve hayal gücü veriyor. Bu tablo hayal gücümüzün çok ötesinde yepyeni ilham kaynaklarına işaret ediyor. Mistik bir atmosferdeyiz. Çok nadiren görülen buna benzer bir görünüm tekrar tam 155 yıl sonra gerçekleşecek. Yani 2176 yılında yeniden Jüpiter ve Neptün Balık’ta buluşacaklar. Sanat ve yaratıcılık konusunda son derece verimli bir iklim var. Ancak iyimserliği abartmaya, gerçeklerden uzaklaşmaya da yatkınlık olabilir. Balık vurgusu evrende tüm canlıların bir ve bütün olduğunu gösteriyor. Bunu hissetmeye çalışmalıyız.
Son olarak karmanın efendisi Satürn ne diyor, ona bakalım.  Satürn Kova’da, Ay’ın güney bendinde yer alıyor. Sınavlarımızı vermek için zorlanıyoruz sanki? GAD Akrep’te hırs, mücadele, intikam gibi duygular yıpratıyor. Psikolojik savaşlara çekiliyoruz. Halının altına süpürdüklerimiz bizi zorluyor. İyi bir temizlik yapmak zorundayız. Bilge Satürn çoook çalışmanız gerekiyor der gibi…
Güneş Koç’ta, umutlar canlanıyor. Enerjimizi tüm insanlığın faydası için harcayalım. İlkbahar barış, sevgi ve huzur getirsin…

Yeni başlayan yıl iyilikler getirsin….

Meral Pala