18 Mart 2022- Saat: 10.17

28 Derece Başak’ta Dolunay

ÖNEMLİ NOT:

Dilerseniz bu sayfaya abone olarak gönderileri erken okuyabilirsiniz!

Ay’ın Başak burcunda yerleşimiyle bir dönemeçte olduğumuzun ayırdına varıyoruz. Dolunay zamanı Güneş-Ay karşı karşıya geliyor. Farkındalık ediniyoruz. İkilemlerimizi dengeleme çabasındayız.  Gökte Neptün, Jüpiter, Güneş ve Merkür’ün Balık’ta toplanmasıyla adeta ilahi kaynaktan bir ilham, sezgi ve anlayış yağmuru geliyor. Hayal gücünün çok ötesinde gelişmeler yaşıyoruz. Benliği aşmak önem kazanıyor. Mistik bir atmosferdeyiz. Adeta bir film sahnesinin içinde gezinirken dolunay ayakları yere bastırtıyor. Gerçeği görmeye başlıyoruz. Bir anlamda sapla samanı ayırt ediyoruz.
Etrafımızda gördüklerimize ‘bu bir düş mü yoksa gerçek mi’ diyerek bakıyor olabiliriz. Başak’ta dolunayla hayatımızda işlevi bitmiş olanı fark etmeye, ayıklamalar yapmaya davet ediyor. Zamanın ruhuna uygun olarak bir arınma söz konusu. Sonuca gitmek için hayatımızda bıraktıklarımız, vazgeçtiklerimiz veya bizim kontrolümüzün dışında avuçlarımızdan kayıp giden şeyler olabilir. Duyguların yerini mantık alıyor. Hayatımızdaki sonlanmaları mantıkla görmeye başlıyoruz. Rüyadan uyanıyoruz adeta.
Dolunay zamanı Ay, tek başına bir efendi gibi duruyor. Bu süreçte akılcılık, ”olmazsa olmaz”. Bu naif, hassas ve kırılgan atmosferde muhakeme yeteneği, akılcılık her şeyden değerli. Şapkayı önümüze koyup düşünmek zorundayız. Ayrıntıları kaçırmamalıyız. Herkes kendi üstüne düşeni yerine getirmeye çalışacaktır.
Ay-Plüton arasındaki akışkanlık dönüşüme hazır olduğumuzun işareti. Üstelik Ay’ın kendi düğümleriyle rahat açılar kurması işlevsiz olanı bırakmaya, verimli olanı da tutmayı destekliyor.
Ülkemizde Balık-Başak ekseninde dolunay yaşanırken ufukta İkizler Burcu var. Bolca ikilem olacaktır. Mantıkla hareket etme çabası var. Ancak Merkür’ün Balık’ta yerleşimi hali hazırda net olmayan unsurların varlığını göstermektedir.
Ülkemizin haritasında üçüncü eve düşen bu dolunay komşu ülkelerle ilişkileri vurguluyor. Ülkede ticaret hayatı, ülke içi ulaşım, medya, iletişim, internet, telefon, gazete ve her türlü yayın aracı ve yayınlar ve propogandacılar konusunda değişken şartlar var. Eğitim kurumları öne çıkabilir, ülkenin hareket kabiliyeti yükseliyor. Esnekliğe davet ediliyoruz.
Dolunay ülkemizin haritasında Ay’a (halk) kare açı yapmaktadır. Gerçeklerle yüzleşiyoruz. Değişken şartlardayız. Kaygan zeminde dans ediyoruz. Bilgi akışında karmaşa olabilir. Huzursuzluklar olabilir. Duygu-mantık arasında çelişkiden gel-gitlerimiz olabilir. Bir dizi karar vermek için uğraşacağız. 2020 Eylül (17) ayında, Başak’ta oluşan yeniayın oluşumları görünürlük kazanıyor.
Dolunayla birlikte yüksek bir enerji açığa çıkmaktadır. Sayısız soru işaretiyle mücadele ediyoruz. Gökte ateş elementinin yokluğunda bilfiil atağa geçmek pek kolay değil. Bolca fikir uçuşuyor.
Kişisel astroloji haritanızda 28 derece Balık-Başak ekseni hangi evlere (yaşamın  konuları) düşüyorsa orası bitişler ve başlangıçlara açıktır.
Zihne fazlaca yük geliyor. Düşünmekten yoruluyoruz. Doluya koysam almıyor, boşa koysam dolmuyor dedikleri böyle bir şey olmalı…
Başak’ta dolunay sağlık ve barış getirsin.
Meral Pala

Önemli:

Ayın Gizemi isimli kitabımda yılın bütün yeni ay, dolunay ve tutulmalarına ilişkin yorumlara ulaşabilirsiniz.