Aslan Burcu’nda Dolunay

Önemli Not: Bu sayfaya abone olarak gönderileri erken alabilirsiniz!

Kış ortası Güneş ışınlarının en cılız olduğu dönemde güç gösterme arzusu ortaya çıkıyor. Gökyüzünün ışıkları Güneş ve Ay, Aslan-Kova ekseninde karşı karşıya geliyor. 2020 Ağustos ayındaki oluşumları hatırlayalım. O dönemin girişimleri şimdilerde sonuç alma aşamasına geliyor. Önümüzde yol ayrımları, bitişler, başlangıçlar var. Seçimler yapmak gerekiyor.

Kova dönemi kardeşçe yaşamaya vurgu yapar. Bütünün faydası öndedir. Asıl olan ırk, cinsiyet, sınıf ve renkten kaynaklanan farklılaşmaları aşmaktır.  BENLİK duygusunun ötesine geçilir. Toplum önceliklidir.

Fakat dolunayda -Ay Aslan’da- güçlü benlik duygusunu uyandırıyor. Merkezde olmak, ışıldamak, takdir görmek önemli hâle geliyor. Ay’ın Güneş’le karşıtlık oluşturması BİZ olma yolunda ilerlerken kendimizi merkezde görmek istediğimizi anlatıyor. Bu tablo içsel çatışmalarına zemin hazırlamaktadır. İdeallere giden yolda egonun arzu isteklerine yenilmek, bir çuval inciri batırabilir.

Gökyüzü ışıklarının Ay’ın düğümleriyle partil (tam) kare açı yapması kaçınılmaz virajlara geldiğimizi anlatmaktadır. Ay kuzey bendinde yer alıyor. Kuzey Ay Düğümü’nün Boğa’da yerleşimi yeni değerlerin oluşumunu anlatıyor. Yeniden yeşermek, köklenmek için elverişli şartlar yakalamak mümkündür. Maddi dünyada ilerlemeler kaydedilebilir. Tarımda, sanatta ve finans dünyasında toplum yararına açılımlar olabilir. Güney Ay Düğümü ise Akrep burcunda yerleşmiş durumda. ‘Geçmişe tutunmak yıpratır’ mesajı veriyor. İntikam, hırs, kıskançlık gibi  negatif duygular kişiyi zora sürebilir. Olayları kontrol altında tutma çabası yorucu olacaktır.

Dolunay oluşurken ülkemizde ufuk çizgisinde Başak burcu yer almaktadır. Burcun yöneticisi Merkür Kova’da yerleşmiş durumdadır. Merkür’ün Altair yıldızıyla birleşmesi cesaret ve eylem vadetmektedir. Mars doğasında olan bu yıldız Merkür ve Jüpiter etkisine sahiptir. Vivian Robson bu yıldızı büyük ve ani bir refahla ilişkilendirmiştir. Sürüngenlerle, zehirli canlılarla gelen tehlikelere de işaret eder. Altair yıldızı hırs ve tutkularla ilişkilendirilir. Ülke olarak Altair yıldızının vaatlerine açığız.

Ülkemizin haritasında ikinci eve denk düşen dolunay millî kaynaklar, bankalar, finansal kurumları, borsalar, para piyasalarını gündemin ilk sıralarına getirecektir. Ülkenin refahı-zenginliği, sahip olduğu manevi değerler ve değer yargıları üzerinde tartışılabilir.

Ayrıca Kuzey Ay Düğümü’nün on birinci evde yerleşimi partiler, yerel hükümet ve yasama konusunda olumlu gelişmelere dikkat çekiyor. Zira Kuzey Ay Düğümü olumluluk işaretidir. Bulunduğu yeri yeşertir. Dernekler, büyük organizasyonlar ve sivil toplum kuruluşları iyicil gelişmelere aracı olabilir. Gelecekten beklentiler yükseliyor. Umutlar canlanıyor.

Ankara’ya göre dolunay haritasında Venüs ve Mars Oğlak burcundan yükselene (ülkenin bütünü) karşıtlık yapıyor. Kararlı, planlı ve istikrarlı olma ihtiyacıyla yüzleştiriyor. Venüs-Mars kavuşumu ülkemiz için yönetimi gösteren tepe noktasına uyumlu gözüküyor. Venüs ile Mars kararlılık vadeden Rukbat yıldızıyla beraber. Öte yandan gerçeği gizlemekle ilişkili Sualocin yıldızı Satürn ile beraber.

Yaratıcı potansiyeli toplumun faydası için çalıştırmak pozitif neticeler getirecektir. Kendi tercihlerimiz önemli olacaktır. Böbürlenme, bencillik, baskıcılık işleri çıkmaza sokar. Dengeyi sağlamak gerekiyor.

Kişisel haritalarımızda 28 derece Aslan-Kova burçlarını temsil eden konulara vurgu var. Ben-Biz ikilemleri huzursuzluk verebilir. Bireysel farklılıkların bilinciyle yaratıcı olmak için çalışabiliriz. Bütün resmi görmek dengede durmayı getirecektir.

Aslan’da dolunay herkese yaratıcı gücünü en verimli olacak şekilde değerlendirmeyi getirsin. Kadersel tercihlerimiz bütünün faydasına olsun.

Meral Pala