ÖNEMLİ NOT:

Dilerseniz bu sayfaya abone olarak gönderileri erken okuyabilirsiniz!

585 Günlük Venüs Döngüleri
Venüs gerilemesi bitti. Her şey sütliman oldu mu dersiniz? Gerileme tamamlanınca konu kapandı mı? Tabii ki hayır…
Venüs gerilemesi durup geri çekilerek hayatımıza şöyle bir uzaktan baktığımız dönemdir. Bolca değerlendirme yaparız. Hayatta yapıp ettiklerimize değiyor mu acaba ? Bunu anlamaya çalışırız.
19 Aralık 2021’den, 30 Ocak 2022’ye kadar Venüs Oğlak burcunda gerileme hareketi yaptı. 585 günlük bu süreç yeni değerlerin oluşumunu anlatıyor.
Venüs geri giderken ağzımızın tadı kaçmış olabilir. Özellikle Venüs yönetimindeki burçlar  ve konular (evler) bu dönemde huzursuz olmuş olabilir.  Şimdi yeniden organize ediliyor. Oğlak burcundaki geri hareketle ayağı yere basan projeler üzerinde çalışıyoruz. Bazılarımız için mevki, unvan önem kazanmış olmalı? Duygusal ve profesyonel ilişkilerimizde aksaklıklar su yüzüne çıktı.
Fakat süreç henüz bitmedi. Yeni klasikler oluşum aşamasında.
Venüs her 8 yılda bir aynı burçta gerilemektedir. 2014’te ve 2006’da Venüs yine Oğlak burcunda geri hareket yapmıştı.
ALTIN ORAN
Venüs’ün yıllar içinde gerilediği burçlar arasında açı bağlantıları bulunmaktadır. Bu gerilemeler sırasında 72 derecelik kintil -quintile- açılar vardır. 5 köşeli bir yıldız oluşturur. 72 derecelik açı yaratıcılık ve doğal yetenek göstergesidir. Ruhsal öğretilerde “5” sayısı yapmak ve ortaya koymakla alakalıdır. Venüs’ün geri hareketlerinden altın oran ortaya çıkar.

VENÜS GERİ HAREKETİNİN SEYRİ
2022’de Venüs’ün Evreleri
2022’de değerlerimiz, maddi kaynaklarımız, ilişkilerimiz konusunda hangi evrelerden geçeceğiz?
Erin Sullivan, Retrograde Planets (Gerileyen Gezegenler) adlı kitabında gezegenlerin gerileme süreçleri hakkında son derece detaylı bilgiler vermektedir. Aşağıda Venüs’ün gerilemeleri hakkında yazdıklarından alıntılar yapıyorum.
Gerilemeden 2 ay kadar önce Venüs, Akşam Yıldızıdır. Güneş’le -48 derece- en uzak mesafededir. Ekim 2021’de bu bu evrede oldukça rahat olduğumuzu hatırlayabiliriz.
Gerileme öncesi durağanlaşır. Bu evrede hayatımızda bir anlam arayışı başlar. 17-18 Aralık 2021’de Venüs Oğlak’ta durağandı. 19 Aralık’ta gerileme başladı.
Sonraları Venüs gerileyerek Güneş’le birleşti. Kavuşumlar tohum ekme zamanlarıdır. Bu evre aynı zamanda Venüs’ün dünyaya en yakın olduğu zamandır. Burada değerlendirme ve yeni dönemi planlama zamanıydı. 8-9 Ocak 2022’de Oğlak burcunda Güneş ile Venüs birleşti. Yeni bir yol açma zamanının geldiğini bu tarihlerde anlamış olabiliriz.
Güneş-Venüs kavuşumunun ardından Venüs artık Sabah Yıldızı olarak doğmaya başlar. Bu evrede oryantal Venüs artık eril özellikler gösterecektir. Kişi belki daha önce bilmediği özelliklerini görmeye başlar. Eski astrologlara göre bir hoşnutsuzluk olur. Akordu bozulmuş müzik aleti gibi bozuk sesler çıkar. Acı verici olabilir. Psikolojik dalgalanma yaratır. Değişime direnç göstermemeliyiz. Elimizdekini en iyi şekilde değerlendirmek önemlidir.
Venüs düzgün harekete geçmeden önce durağanlaşır. Bu evrede Güneş’ten 30 derece kadar erken doğar. 28-29 Ocak 2022’ta bunu yaşadık. 30 Ocak’ta düzeldi. Değişen değerlerimizle içimize kaçmak, gizlenmek yerine keşfettiğimiz yönlerimizle uyumlanmaya bakmalıyız.
.  Sabah Yıldızı olan Venüs, zamanla Güneş’ten en uzak gidebildiği noktaya -48 derece- doğusuna geçer. Eril gezegen gibi davranan Venüs bu evredeyken her şey içimizden geldiği gibi ortaya çıkar. Bu dönem 2022 Mart ortalarına denk gelmektedir.
Venüs döngüsü son evresinde Güneş’le kavuşum yapar. Bu kavuşum yeni bir döngünün başlangıcıdır. 50 gün kadar Güneş tarafından yutulur, görülmez. Tekrar akşam yıldızı olur. 22 Ekim 2022’de bu kavuşum 29 derece Terazi burcunda gerçekleşiyor. Kavuşumdan sonra Venüs, Güneş ışınlarından kurtuluyor. Duyguları içselleştirmek ve heyecanı yatıştırmak daha kolaydır artık.
Venüs’ün 585 günlük döngüleri hayatımızda bir form değişikliği yaratmaktadır.  Zaman içinde hem kişisel hem toplumsal ihtiyaçlar değişir. Bizler değişime uyumlu yeni değerler yaratırız. Düşünceler değiştikçe ona uygun yeni tarzlar geliştiririz. Gelir kaynakları değişebilir. En azından paraya bakış açısı dönüşür. Sanat ve estetik algısı da değişir. Toplumların değerleri değiştikçe değişik sanatsal anlayışlarının ortaya çıkması değerler sistemindeki dönüşümle paralellik göstermektedir.
Bu arada teknik olarak gökte gezegenler geri gitmez. Dünyadan bakış açısıyla bir illüzyon yaşarız. Gezegen geri gidiyor algısı oluşur.
Venüs gerilemesi tatsız bir dönem olabilir. Fakat bizleri keşif yapmaya teşvik etmektedir. Yaratıcılığımızı odaklanalım o halde…
Meral Pala

Not: Video erathsky.org sayfasından alınmıştır

DİKKAT!

2022’nin bütün gezegen gerilemelerini kitabımdan okuyabilirsiniz. Android cihazlarda GOOGLE PLAY’den kolayca edinmek mümkün. IOS cihazlarda GOOGLE PLAY uygulamasını app store’dan indirmek gerekiyor!

Ay’ın Gizemi-Meral Pala