Oğlak’ta Yeni ay
Takvimler yeni bir yılı işaret ederken Oğlak burcunun 12 derecesinde öncü bir yeniay doğuyor. Bu yeniayın yankıları 2023 Temmuz ayına kadar gidiyor. Şimdilerde atılan adımlar, 18 ay sonra, 2023 ortasında olgunlaşacaktır.
Oğlak’ta bir yeniay doğarken, ezilmiş duygularla maddi dünyada elle tutulur adımlar beklenir. Ay’ın sınırların dışında hareket etmesi sıra dışı gelişmelere işaret etmektedir. Farklı bir yapı kurma zamanı. Uzun vadeli adımlar atılacaktır.
Gelenekçi Oğlak, Satürn yönetimindedir. Satürn ise modernist Kova’da hayatımıza yepyeni sosyal düzenlemeler getiriyor. Pandemiyle birlikte alışveriş yöntemlerinden tutun eğitim ve çalışma hayatına kadar pek çok alanda yeni oluşumlar ortaya çıktı. En basitinden toplumumuzda yüksek önemi olan aile ziyaretleri bile yapılamaz oldu. Özetle yaşam şekli değişti.
Üstelik Satürn, Uranüs’le çekişme halinde. Uranüs astrolojide beklenmeyeni anlatır. Boğa burcunda güven veren köklü olan her şeyi yerinden söküyor. Hayatımızda eski-yeni çatışması var. 2021 yılının bütününe yayılan bu olgu, bu yeniay zamanı tekrar vurgulanıyor.
Öte yandan sıra dışı gelişmelerin sembolü Uranüs gökyüzü ışıklarıyla akışkanlık yaratıyor. Bu tabloyu belki de radikal değişimleri artık ister olduğumuzun işareti olarak görebiliriz.
Venüs’ün Oğlak’ta gerilemesi değerlerin ve ilişkilerin dayanıklılık testinden geçtiğinin işaretidir.  Çürümüş olan değerler, verimsizleşen maddi kaynaklar, sönükleşmiş ilişkiler ya sonlanacak ya da farklı bir şekle bürünüyor.
İki iyicil Venüs ve Jüpiter’in orta noktasına denk gelen Satürn dikkat çekiyor. Kaynakları büyütmek için etkili düzenlemelere gidilebilir. Yabancılarla ilişkiler, medya, üniversiteler, sanat dünyası ve kadınlar ve dinî kurumlarla ilgili fark yaratan somut adımlar beklenebilir.
Ülkemizin haritasında yeni ay, yabancılarla ilişkiler, uluslar arası antlaşmalar ve zıtlıklar alanına düşüyor. Dönüştürücü Plüton’un tam karşısına denk geliyor. Bu görünüm büyük güçlerin mücadelesinin işareti. Ülke haritalarında Plüton bölünmeler, şiddet, çöküşler ve yeniden doğuşu anlatmaktadır. Ayrıca mülteciler, yer altı faaliyetleri, casusluk olayları Plüton ile ilişkilendirilir. Organize suçlar, karanlık işler gün yüzüne çıkabilir. Şiddet ve ırza geçmeler konu olabilir. Ayrıca kanalizasyon sistemleriyle ilgili problemler gündeme gelebilir.
Bu arada ülkemiz için Şubat ayında 28 yıllık yepyeni bir döngü başlıyor. İkincil ilerletim haritasında Kova’da yeniay oluşuyor. Sahne değişiyor.
Yeni ay ülkemizin haritasında Mars’ı uyarıyor.  Mars ülkelerin askeri gücünü temsil eder. İç karışıklıklara zemin hazırlıyor. Kışkırtılmaya gelmemeliyiz. Yeniay doğarken Mars Yay’da. Ülkemizin haritasında Uranüs’le sertlik yaratıyor. İdeolojiler çekişebilir.
Bu arada yeniay oluşurken ufukta batı illerimizde ateşli yönetici Aslan yükseliyor. Görüş açısını geniş tutmaya çalışacağız. İntikamcı tutumlardan sakınmak önemli. Yeniay doğarken Ankara ve doğusundaki illerimizde ufukta Başak burcu yükselmektedir. Çalışanlar önem kazanacaktır. Somut neticeler almak için çalışma var demektir. Merkür Kova’da aykırı sesler duyabiliriz.
Oğlak’ta yeniay sabrı ve dayanıklılığı sınıyor. Kurallar öne çıkıyor. Kontrollü olmak önemli. Ay Oğlak’ta yenilenirken duygular sıkışıyor.
Yeni oluşumlar dünyamıza esenlik getirsin.
Meral Pala