Yay’da Güneş Tutulması

Önemli Not: Dilerseniz bu sayfaya abone olarak gönderileri erkenden okuyabilirsiniz!

4 Aralık 2021’de  yılın son yeniayı bir Güneş tutulmasıyla beraber gerçekleşiyor. 12 derece Yay burcunda oluşan tam tutulma ülkemizden izlenmiyor.
Yay burcunda oluşan tutulma büyük heves, arzu ve istekleri uyandırmaktadır. Sınırsızca, özgürce, çeşitli risklere atılarak ilerlemek istiyoruz. Yeni hayat tecrübeleri edineceğiz. Sınırlarımızı aşmak için dev adımlar geliyor. Pervasızca maceralara girebiliriz. Uluslar arası konular gündeme geliyor. Seyahat etmek, ufuk açıcı yolculuklara çıkmak, hayatın içinde dalarak tecrübe edinmek için can atıyoruz. Bilgimizi geliştirme ihtiyacı var. Düşünsel yanımız aktif. Bol bol fikir üretip felsefe yapabiliriz. Her şeyi abartmaya meyilli olabiliriz. Bolca aksiyon beklemeliyiz. Şartların değişkenliği yorucu bir atmosfere işaret etmektedir. Değişkenlik plan yapmayı güçleştirecektir. Hedefi tutturmakta zorlanabiliriz. İyimser yanımız öne çıkıyor. Merkür de tutulmayla beraber Yay burcunda yerleşmiş. Merkür Yay’da pratik fikirler geliştirmeyi zorlaştırıyor. Felsefik düşünceye yatkınlık olacaktır. Çok farklı kaynaklardan çeşitli haberler ve düşünceler ortaya çıkacaktır. Zihinsel odaklanma sorunu olabilir.
Üst seviye eğitimlere ilgi artacaktır. Bu arada üniversiteler, akademisyenler, medya çalışanları ve din görevlileri gündemi kaplayabilir. Dünya genelinde özgürlüklerin, hak, hukuk meselelerinin, adalet konusunun bolca tartışılması muhtemeldir. İnsanlık olarak her anlamda- düşünsel ve fiziksel-sınırların ötesine geçme güdüsüyle hareket edilebilir.
Jüpiter yönetiminde olan Yay burcuyla beraber, bilimsel buluşlar, akademik çalışmalar, yüksek teknolojilerle ilgili haberler gelecektir. Eşitlik, özgürlük ve adalet isteyen sesler yükselecektir. Humanizm vurgusu var. Tamamen evrensel konular öne çıkacaktır. Zira Jüpiter Kova’da hareket ediyor halen.
2021’de çokça konuştuğumuz Satürn-Uranüs arasındaki sert tablo, 19 Aralık’ta üçüncü ve son kez netleşiyor. Yeni dünya düzeniyle eski sistemin bir arada yürümesinin sakıncaları iyice göze görünür durumda. Çelişkiler aktifleşiyor. Başkaldırılar, protestolar, özgürlükçü hareketler önümüzdeki aylarda sıklaşabilir. Tutulma zamanı da oldukça sıkı bir Satürn-Uranüs sertliği var.
Gökte Jüpiter ile Mars arasında dürtüsel hareketleri teşvik eden bir tablo var. Mars Akrep’te burcunda hedefine kilitlenmiş olmayı sembolize ediyor. İdealist Jüpiter’i harekete geçmeye zorluyor.  Bu fotoğraf insanlığı mücadeleye davet ediyor. Üstelik abartılı bir harekete geçme arzusu var. Yeni bilgilerle gelişmeler ivme kazanıyor.
Tutulmayı takip eden günlerde hayatımızda önemli değişimler olacağa benziyor.  19 Aralık sonrası Venüs geri hareketi başlıyor. Ocak ayı sonuna dek Dünya çapında değerler sisteminde, finansal konularda, ilişkilerde aksak yönler öne çıkacaktır. Sorgulayıcı, sıkışıklık ve yaratan, değerlerimizi dönüştürecek şartlara şimdiden hazırlanmalıyız. Zira Venüs’ün Plüton ile yakın teması var.
Öte yandan Ay’ın düğümleri Aralık sonu Akrep-Boğa eksenine kayacak. Sabitlerimizi değiştirmeye hazırlanalım. Yeni yıla girerken de Jüpiter burç değiştirecek. Büyümeyi, açılımları, fırsatları anlatan Jüpiter Balık’ta ilerlemeye başlıyor. Bilinçaltında açılımlar olacaktır. Evrensel olarak bir ve bütün olmayı tecrübe edeceğiz. Olumlu anlamda sezgiler, fedakârlıklar ve çözülmeler beklemeliyiz. Jüpiter Balık’ta arınma şansı verecektir.
Özetle, tutulmalar güçlü değişimlerin sembolüdür. Tutulmanın peşinde gökyüzünün şartları değişiyor. Bizim de hayatımızda köklü değişimler beklemeliyiz.  Yay Burcundaki Güneş tutulması her şeyin ateşleyicisi olacağa benziyor.
Gökyüzünde Güneş tutulmasıyla oluşan resim 1 yıl boyunca etkili olmaktadır. Zira tutulmanın oluştuğu zodyak derecesine gökte bir çentik atılmış gibidir. Tutulmadan 6 ay öncesi ve 6 ay sonrasında transit eden gezegenlerle ilgili konular tekrar tekrar aktif hale gelmektedir. Önümüzdeki 6 ayda, Yay, İkizler, Balık ve Başak burçlarının 12 derecesine yaklaşan gezegenler tetikleyici olacaktır.
Kişisel haritada 12 derece Yay, İkizler, Başak ve Balık burçlarında kişisel gezegenler, yükseleni, MC noktası ve orta noktaları olanlar bu tutulmadan en fazla etki alacaklar olacaktır.
Duayen Astrolog Bernadette Brady’e göre bu tutulma uzun vadeli mutlu gelişmeler, iyi haberler getirmektedir.
Ülkemiz için tutulma esnasında ufukta çizgisinde Oğlak burcu var. Ülkemizin haritasında Oğlak yedinci evi vurguluyor. Muhalefetçi tutumlar, karşıtlıklar, açık düşmanlıklar ortaya çıkabilir. Oğlak arketipi kuralcı ve sıkışık bir havayı çağrıştırıyor. Özellikle maddi dünyada baskıcı bir iklim olabilir. Kıstırılmış ve baskı altında hissedebiliriz. Düzen, sistem ve kanunlar gündeme gelebilecektir.
Oğlak burcunu yöneten Satürn, Venüs/Jüpiter orta noktasına denk geliyor. Kaynaklarla ilişkili sıkışma işareti olabilir. Sosyal hayat kısıtlanabilir. Neşemizi söndüren gelişmeler olabilir.  İlave olarak finans dünyasını anlatan Venüs’ün Mars/Neptün ortasına düşmesi de yönsüz, belirsiz ve bulanık iklimi gösteriyor. Bu arada Oğlağın yücelme yöneticisi Mars, AGENA yıldızıyla birleşiyor. Agena öğretilerin acıyla elde edildiğini sembolize etmektedir.
Her şeye rağmen Yay burcundaki tutulma pozitif duyguları yeşertecek, bizi ileriye taşıyacak hareketi başlatma gücü verecektir. Ufuk açıcı deneyimler yaşayacağız.
Bu tutulma (yeniay) 27 aylık bir sürecin (Yeni bir Ay ailesi) başlangıcı olarak kabul edilebilir. Dokuz aylık aralıklarla bu atmosferin aşmaları gelecektir.
Ay Ailesinin tarihlerini takip etmek gerekirse, aşağıdaki tarihlere yakın olan gelişmeler bu içinde bulunduğumuz dönemin yansımaları olacaktır. Kendi hayatınızdaki gelişmeleri bir ajandaya not etmeniz ilerde bu dönemle ilişki kurarak anlamlandırmanızı kolaylaştıracaktır.
3 Eylül 2022 (İlk Dördün Fazı)
4 Haziran 2023 (Dolunay Fazı)
3 Mart 2024 (Son Dördün Fazı)
Yay Burcunda Güneş tutulmasının ülkemize ve insanlığa iyilikler getirmesini dileyelim.
Tam tutulma Dünya’da Avustralya’nın, Afrika’nın ve Güney Amerika’nın güney kesimlerinden izleniyor. Ayrıca Antarktika’da, Pasifik, Atlantik ve Hint okyanuslarında etkili olacak bir tutulma yaşıyoruz.
Meral Pala