Önemli Not: Bu sayfaya abone olarak gönderileri erken alabilirsiniz!

İnsan hayatının farklı dönemleri 7 klasik gezegen yönetimindedir. Hayatın nasıl bir seyir izleyeceğine dair bir fikir edinmek için doğum haritasında gezegenlerin yerleşimine, gücüne, aldığı etkilere göre değerlendirmeler yapabiliriz.

Ptolemy’nin Tetrabiblos kitabında ve çeşitli Hermetik kaynaklardan aldığımız bilgiye göre;

  • 1.dönem AY: 0-4 yaş Ay yönetimindedir. Anne figürünün etkisi altında geçen dönemdir. Kişide kişiye farklılık vardır mutlaka. Örn; Ay Akrep’te olan veya Ay maskülen burçlarda olan kişiler için anne ile ilgili handikaplar olabilir veya annenin yokluğu olabilir. Ay’ın malefiklerde  zor açılar altında olması halinde ve/veya yanık olması durumunda kişinin duygu dünyası zorludur.  Ay’ın natalde hangi evde olduğu ve nereyi yönettiği de detayları anlatır.
  • 2.dönem MERKÜR : 4-14 yaş Merkür yönetimindedir. Genel olarak öğrencilik, ilk öğretim yıllarını i anlatır. Kişinin haritasında Merkür’ün güçlü olması öğrenciliğin problemsiz yaşanacağını anlatır. Ayrıca kardeşlerle, arkadaşlarla ilgili rahat bir atmosfer olur.
  • 3.dönem VENÜS: 14-22 yaş arası Venüs yönetimindedir. Öğrenciliğin ileri safhaları ile gençliğe adım atılan dönemdir. Örneğin Venüs’ün Boğa’da, Terazi’de, Balık’ta olması ilk gençlik yıllarında olumlu gelişmelere işaret edecektir. Ayrıca kişinin duygularını, sevgisini ifade etmesinde bir rahatlık söz konusudur. Ancak Venüs’ün zararlı, düşük, yanık, retro ve sert açılarının olması durumunda kişi 14-22 yaş arasını keyifli yaşamayacaktır.
  • 4.dönem GÜNEŞ: 22-41 yaş aralığı Güneş yönetimindedir. Hayatın en aktif dönemidir. Yaratıcılığı gösterme ve başarı elde etmek için mücadele zamanıdır. Güneş’in haritada ev yerleşimi, açıları, hangi evleri yönettiği kişinin kendini gösterme potansiyelini anlatır.
  • 5.dönem MARS: 41-56 yaş aralığı Mars yönetimindedir. Meydan okumalar zamanı olabilir. Orta yaş krizlerine açıktır. Kişisel haritada Mars’ın gücü kişinin bu dönemi hakkında önemli bilgiler verir. Kişi kolayca mücadeleden vaz geçiyor mu yoksa sonuna kadar direniyor mu bunu Mars’ın durumuyla tespit ederiz.
  • 6.dönem JÜPİTER: 56-68 aralığı Jüpiter yönetimindedir. Bilgelik, hayırseverlik veya bazı şeyleri hayatımızdan çıkartma, temizleme, yüklerinden arınma zamanı olabilir. Kişinin artık hayatta daha ulvi işlerle uğraşacağı dönemdir. Daha çok uzak yolculuklara gideceği, keyif alacağı, bilgisini, ufkunu açacağı yılları anlatır.
  • 7.dönem SATÜRN: 68 sonrası dönem Satürn yönetimindedir, yaşlılığı anlatır. Kırılganlıklar yükselir. Kemiklerin zayıfladığı, kırıldığı dönemi anlatır. Hareketlerin kısıtlandığı dönemdir. Astroloji haritasında Satürn’ün güçlü yerleşimi 68 sonrası dönemi rahat yaşayacağını anlatır. Satürn’ün zorlandığı yerlerde olması, sert açıları veya geri harekette olması kemiklerle ilgili problemleri vurgulayabilir. Yaşlılık koşullarını zorlayabilir.

Her zaman gezegenlerin natal vaatlerinin ne söylediğine bakarak dönemin kalitesi hakkında karar vermek gerekir. Gezegenlerin natal kapasitesinin dışına çıkamayacaklarını unutmamak gerekir. Bütün gezegenlerin dönemlerini onun gücüne, asaletine bakarak söyleyebiliriz.

Örneğin iyicil gezegen Venüs döneminde, 14 ile 22 yaş arasında Venüs’ün zararlı, retro veya yanık olması, üçüncül evlerde yer alması halinde kişi bu dönemi çok keyifli yaşamayacaktır. Güneş’in Venüs ve/veya Jüpiter ile beraber durması gezegenin onları yakar, iyi değildir.

Bazı kaynaklarda Güneş ve Mars dönemleri yer değiştirmektedir. Fakat duayen astrolog Robert Zoller’e göre bu sırlama doğru gözükmektedir.

Örnek verirsek, kişi Güneş dönemindeyse, Güneş 2. Evi yönetiyorsa bu dönemde finansal konular öne çıkacaktır. Güneş 7. Evde yer alıyorsa, kişi partneri, eşi, evliliği yoluyla para kazanabilecektir. Güneş Kova’da ise, zararlı çalıştığı yerdedir. Güneş’in açıları sert veya yumuşak ise ona göre yorumlamak daha açıklayıcı olur. Güneş 12. Evde ise kalp krizi vs olabilir? Ya da Güneş dönemi şayet Güneş Aslan’da ise, haritanın en tepesinde yer alıyorsa kişiye şöhret getirebilir.

Meral PALA

Referans:

Robert Zoller