Önemli Not: Bu sayfaya abone olarak gönderileri erken alabilirsiniz!

Koç Burcunda Yeniay

İnatçı ve mücadeleci bir atmosferdeyiz. Koç dönemini yaşıyoruz. 12 Nisan Pazartesi günü erken saatlerde -saat 05:30’da- yeniayın tazeliğiyle yeni haftaya başlıyoruz. 22 derece Koç burcunda bir yeniay doğuyor.

Bu yeniay Ramazan ayının başlangıcını da müjdeliyor. İslam âleminin en çok birlik beraberlik ruhunu yaşadığı Ramazan ayı bu defa önemli bir yalnızlık dersi veriyor. Ramazan ayında başkalarıyla beraber yapılan iftarlar, kollektif bir şekilde kılınan namazlar bu yıl mümkün gözükmüyor. Kalabalıklardan uzak durmak zorundayız. Şartlar bizi tek başınalığa davet ediyor. Maneviyatı içimizde yaşayacağız.

Koç burcunda oluşan bu yeniayla birey olarak kendimizi, yaratıcılığımızı, kendi başına mücadele vermeyi deneyimliyoruz. Herkes şapkayı önüne koyup kendi başına neler yapabileceğini keşfedecek. Bir anlamda kendimizi yeniden yaratıyoruz. Farklı bireyler olarak kendimizi ortaya koyacağız.

Koç döneminde cesaret ortaya çıkmaktadır. Fiziksel olarak da aktif olmak isteriz. Aslında neredeyse bütün ülkelerde pandeminin kontrolsüzce yayılması tedbirleri sıkılaştırmayı mecbur kıldı. Fiziksel olarak kısıtlanıyoruz. Çoğumuz özgürce hareket edememekten şikayetçiyiz. Bu dönemde hızlı ve yenilikçi çıkışlar yapmaya hazır hissedebiliriz. Uzun süredir atıl kalmış bir enerji sözkonusu. Bastırılmış hevesleri, heyecanları yaratıcı bir ifadeye dönüştürmenin tam zamanı.

Koç burcundaki yeniayla her birimiz kendine özgü bireyler olduğumuzu ortaya çıkartmak durumundayız. Son yıllarda hayatlarımızın birbirine benzerliğinden yakınıyoruz. Kopya hayatlar yaşamaktan hoşlanmasak da zinciri kırmak pek mümkün gözükmüyordu.

Şimdi bu yeniay bizleri özgün bireyler oluşumuzu kutlamaya, yaşam enerjimizi canlandırmaya davet ediyor. Gökte Koç burcunda bir yığılma söz konusu. Güneş ve Ay’la birlikte, Merkür, Venüs, Kiron ve Ceres Koç’ta yer almaktadır. İkizler’de sıra dışı hareket eden Mars, Neptün’le yaratıcılığımızı keşfetmeye zorluyor. Mars yeniay oluşumuna destekleyici yerleşimde bulunuyor. Ayrıca Kova burcundaki Jüpiter’le sıkı üçgen açısı yaratıcı fikirler geliştirme şansımızı yükseltiyor.   Öte yandan Mars-Neptün karesi olumsuz kullanılırsa yön kaybı, hedeflere gidememe ve yaşam enerjisinde zayıflama getirebilir. Ama biz zorlukları olumluya çevirmek için çabalamak durumundayız.

Plüton, Venüs’le ve yeniay derecesiyle kare açı kuruyor. Değerlerimizde mücadeleyle değişim- dönüşümün işaretçisi olarak gözüküyor. Bir yeniden doğuş işareti olarak alınabilir. Olumsuz kullanırsak değerlerde, maddi kaynaklarımızda çöküntüye işaret edebilir.

Koç burcundaki yeniay savaşçı yanımızı öne çıkartıyor. Bencil, dediğim dedikçi ve saldırgan olmadan yaratıcılığımızı vurgulamaya bakmalıyız. Özgün, tek ve farklı oluşumuzu ortaya koymak için çaba gerekiyor. Uranüs-Satürn temasını bir meydan okuma ama yaratıcılığımızı teşvik edecek şekilde değerlendirme zamanı.

Ülkemizin haritasında onuncu evin içinde yeniay doğuyor. Genel ülke imajında bir yenilenme söz konusu olabilir. Ayrıca Merkür ve Satürn’ün karşında oluşan bu yeniay eğitim, edebiyat dünyası,  gazeteciler, elçiler, bir mesajı olanlar için bir dönüm noktası olabilir. Medya ve iletişim konuları gündem olabilir. Telekominikasyon sistemi, ulaşım işleri hakkında haberler duyulabilir. Satürn kanunlar, kurallar, sınırlar ve salgın hastalığı vurguluyor. Öte yandan ülkemizdeki hem genç hem de yaşlı nüfusun dikkat çekici bir noktada olduklarını söylemek gerek.

İstanbul için yeniay haritasında Neptün’le beraber Balık yükseliyor ki sisli, karmaşık bir atmosfer olabilir. Ya da olumlu yönden bakılırsa yardımseverlik, fedakârlık ve kendini iyiliğe adama olabilir.  Ankara için ufukta Koç yükselmesi mücadele vurgusu yapıyor. Askeri güçler öne çıkabilir.

Mitolojide lanetli Sisifos’un mücadelesi gibi dev bir kayayı sürekli  en yukarı çıkartıp aşağı yuvarlanınca tekrar başa dönmek zorunda kalmamak için Koç burcundaki yeniay zamanı savaşçı yanımızı yapıcı kullanmaya bakmalıyız.

Yükselen Koçların kendileriyle ilgili yenilenme var. Öz değerini keşif yolculuğu olabilir. İlişkiler, ortaklıklar ayna tutacaktır. 

Yükselen Boğaların  ruhsal seviyede yeni başlangıçlar olabilir. Gizli kalmış yaratıcı kapasiteyi ortaya çıkartma zamanı olabilir.

Yükselen İkizler yeni umutlar, yeni hayat planları oluşum aşamasındalar. Meslekten gelen kazançları yeni bir boyut kazanabilir.

Yükselen Yengecin sosyal rollerde yenilik olabilir. Toplumsal kimliği yeni bir boyut alabilir. Kariyeri olanlar kendini göstereceği yeni adımlar atabilir.

Yükselen Aslan yepyeni bir dünya algısı oluşuyor. Yeni eğitimlerle veya yabancılarla temaslardan yeni inançlar ve yeni görüşler oluşturabilirler.

Yükselen Başakların bilinçaltından gelen cesaretini gösterme arzusu ortaya çıkabilir. Ortak paylaşımlar, miras, kredi, vergi, burs konuları gündem olabilir.

Yükselen Terazilerin ilişkilerinde daha dik bir duruşla yeni bir başlangıç yapma zamanı olabilir. Benlik duygusu ortaya çıkabilir.

Yükselen Akreplerin sağlık konusunda ilgili hızlıca harekete geçilebilir. Bireysel yeteneklerini ortaya çıkartabilirler. Çalışanlar için işte yenilik zamanı olabilir.

Yükselen Yaylar çocuklarla ilgili cesur bir adım atma zamanı olabilir. Yeni uğraşılar hayattan keyif almaya yardım edecektir. Aşkta yeni gelişmeler olabilir.

Yükselen Oğlak için  hayatına yeniden bir temel atma cesareti ortaya çıkabilir. Ev-aile-yuvayla ilgili tempolu bir atmosfer olabilir.

Yükselen Kovalar yeni eğitimlerle yeni fikirler oluşturuyor. Kendini yaratıcı biçimde ifade etmenin yolunu keşfedebilirler.

Yükselen Balıklar için yepyeni değerler oluşum aşamasında. Yeni bir gelir kaynağı yaratma fikri oluşabilir.

Koç burcunda yeniay bütün evrene tazelenme şansı getirsin.  Özgünlüğümüz bize özgürlüğümüzü geri kazandırabilir.

Sağlık ve sevgi dileklerimle,

Mutlu bir Ramazan ayı dilerim…

Meral Pala