Sınırları Aşan Gezegenler

Önemli Not: Sayfaya ücretsiz abonelikle yazıları erken okuyabilirsiniz!

Gökteki gezegen ve astreoidlerin göksel ekvatordan uzaklığının 23 derece 27 dakikayı aşması halinde sınırların dışında hareket ettikleri söylenir (out of bounds). Sınırları aşan gök cisimlerinin astrolojide özgürce, kalıpların dışında, aykırı biçimde ifade buldukları söylenebilir.

Bilindiği üzere yerküre 23 derece 27 dakikalık bir eğimle Güneş etrafında bir yörünge düzleminde (ekliptik) dönmektedir. Ekvator ile ekliptik düzlemi arasındaki açı 23 derece 27 dakikadır. Gök cisimlerinin göksel ekvatordan kuzey veya güney yönünde uzaklığını anlatan ölçüme yükselim ya da deklinasyon diyoruz. Güneş Koç ve Terazi burçlarına girerken yani ilkbahar ve sonbahar başlarında, deklinasyonu 0 (sıfır) derecedir. Yaz başlangıcında 23 derece 27 derece kuzey (Yengeç dönencesi) noktasına erişirken, kış başlangıcında 23 derece 27 dakika güneye kadar (Oğlak dönencesi) inmektedir.

Natal haritada gezegenlerin dönencelerin uzaydaki izdüşümlerinin dışında- 23 derece 27 dakikalık sınırların dışında- hareket etmesi sıra dışı kişilik özellikleri getirmektedir. Natal haritada sınırların dışında bulunan gezegenler kendine özgü bir kişilik yapısını işaret etmektedir. Transit halinde olan gezegenlerin sınırların dışına taşması hayatımıza olağan dışı gelişmeler olarak yansıyabilir. Elbette bu gezegenler hangi burçta ise ilgili burcun özelliklerini dikkate almak gerekir. 

Gözlemlerde Mars’ın en fazla sınırların dışına çıkan gezegen olduğu saptanmıştır. İkinci sırada Ay’ın sınırları aştığı söylenebilir. Sonra sırayla Merkür, Venüs, Plüto ve Uranüs sınırların dışında hareket edebiliyor. Jüpiter’in en nadir sınırları aşan gezegen pozisyonuna geldiği (out of bounds) ifade edilmektedir.

Doğum haritasında Mars’ın sınırları aşması halinde kişinin kendine özgü bir tarzda , yaratıcı ve sıra dışı bir mücadele verdiğini anlatabilir. Savaşma gücü sınırları zorlayacak seviyede olabilir. Ünlü futbolcu Maradona’nın Mars’ı Yengeç’te düşük olmasına rağmen sınırları aşmış durumdadır. Futbol tarihinde ismi ’20. yüzyılın oyuncusu’ olarak anılan bir futbolcudur. Ayrıca ileri yaşlarında kilo ve kokainle mücadelesi de Mars’ın sıra dışı durumuyla açıklanabilir. Bir başka örnekte, polisiye yazar Agatha Christie’nin Mars’ı Yay’da sınırları aşmıştır. Ünlü İtalyan tenor Luciano Pavarotti’nin Marsı Yay’da, sınırların dışındadır. Her üçü de ünü dünyaya yayılmış, aykırı kişiliklerdir.

Ay’ın sınırların dışında olması, sıra dışı bir anne figürünü anlatabilir. Anneyle ilişkilerin standartların dışında olmasını anlatabilir. Mesela anneye aşırı bağımlı kişilik yapısı veya tamamen kopuk bir tablo ortaya çıkabilir. Kişi duyguları paylaşmakta ve bağ kurmakla zorlanabilir. Kendini diğer insanlardan kopmuş gibi hissedebilir. Duygu dünyasında iniş-çıkışlar olabilir. Yeme alışkanlıkları aykırı olabilir, yeme bozuklukları olabilir. Kişinin evinde, yuvasında, yerleşim alanında standartların dışında bir tablo görülebilir.  Sezgi gücü yüksek olabilir. Örneğin Albert Einstein’ın Ay burcu Yay, sınırların dışına çıkmış durumdadır. Bilgiyle kendini geliştirmek için müthiş bir güdüsel çekilme hissetmiş olmalı. Amerikalı ünlü  televizyon sunucusu Oprah Winfrey’in yine Ay’ı Yay burcunda sınırların ötesinde. 6 yaşına kadar büyük annesiyle yaşamış ve daha sonra annesi yanına almıştır. Yoksulluk ve sağlıksız koşullara rağmen okul hayatında 2 kere sınıf atlamış. ABD televizyon tarihinin en çok izlenen talk show programlarından birisinin sunucusu olarak kayıtlara geçmiştir. Şarkıcı ve söz yazarı Amy Winehouse’ın Ay’ı Oğlak’ta sınırların dışındadır. Alkol zehirlenmesiyle hayatını kaybeden sanatçı kalıplardan epeyce uzak bir kişiliktir. 

Merkür’ün sınırların dışında olması kendine özgü düşünceleri olan, farklı fikirlere sahip, aykırı bir ifadesi olan bir kişilik verebilir. Kendine özgü bir yazar, şair, eğitmen veya politikacı olabilir. Örneğin Donald Trump’ın Merkür ve Plütosu sınırları aşmıştır. Onu, konuşmalarıyla tüm dünyayı şaşırtmış, sıra dışı bir Amerikan lideri olarak tarif edebiliriz. Ayrıca Plüto’nun sınırları aşması da kişinin otoritesini, gücünü, tutkularını çok ilginç bir noktaya taşıyabilir. Büyük sanatçı Barış Manço’nun Plüto Aslan’da sınırların ötesinde yer almaktadır. Muhammed Ali’nin de Plüto Aslan’da sınırları aşmıştır. Hepsini de güçlü kişilikler olarak anmak gerekir. Olumlu veya olumsuz yönleri tartışılabilir.

Bir kaç ilginç örnekten daha bahsedebiliriz. Mesela söz yazarı Aysel Gürel’in Ay Oğlak, Mars İkizler’dedir. Her ikisi de sınırları aşmıştır. Sezen Aksu’nun Ay ve Mars’ı Yay burcunda birleşirken her ikisi de sınırları aşmıştır. Bir ressam olarak ilginç tarzıyla tanınan Salvador Dali’nin Uranüs Yay’da 29 derecede retro pozisyonda. Sınırların dışında yer almaktadır. Son derece aykırı bir kişiliktir. David Bechkam ise dünyanın en pahalı futbolculardan birisi olmasının yanı sıra bir moda ikonu olarak da tanınmıştır. Kendi adıyla parfümleri ses getirmiştir. Zira Beckham’ın Venüs’ü İkizler burcunda sınırların ötesindedir.

Örneklerin bize anlattığı natal haritada gezegenlerin sınırların dışında olması kişiye farklı özellikler vadetmektedir. Sıra dışı kişilikler olarak nitelendirilmektedirler.

Kendi astroloji haritalarınızda sınırların dışında yer alan  gezegen olup olmadığını http://www.astro.com adresinde natal haritanızı açtıktan sonra ‘Additional Tables’ bölümünde ‘Declination’ sütununda 23 derece 27 dakikalık sınırların artı/eksi yönlerde dışına çıkan değerleri tespit edebilirsiniz. 

Solar Fire kullanıyorsanız Reports içinde Tabulations  kısmını bulun. Sonra Declinations’u seçim.

Sevgiler;

Meral Pala