Oğlak Burcu’nda Yeniay

Önemli Not: Sayfaya ücretsiz abonelikle yazıları erken okuyabilirsiniz!

13 Ocak Çarşamba sabah 08:00 sularında Oğlak burcunda Ay yenileniyor. 23 derece Oğlak’ta Plüto’yla beraber yeniay oluşumu hayatımızda sıkı disiplinle bir güç elde etmeye çalıştığımız alanda yenilikler getiriyor. Bu dönemde bir ünvan sahibi olmayı oldukça önemsiyoruz. Hayatımızda kontrollü olmaya çalıştığımız konularda her şeyi yeniden yapılandırma aşamasındayız. Bir tür yeniden doğuş yaşıyoruz.

Ay’ın Oğlak’ta yenilenmesi duyguların sıkışık olduğunu anlatıyor.  Her şeyi kontrol altında tutmaya çalışıyoruz. Belki de kendimize katı bir disiplin uyguluyoruz? Son derece gerçekçi bakıyoruz hayata. Klasik kalıplara sıkışmış hissediyoruz. Baskı altında karamsarlığa meyilliyiz.

Öte yandan Satürn yönetimindeki yeniay Satürn’ün Kova’da yerleşimiyle bir nebze olsun rahatlama vadediyor. Satürn, Jüpiter ve Merkür’ün Kova ‘da sıkı bir birliktelik içinde olması yeni fikirlere, yeni teknolojilere, farklı olana açık olduğumuzun işareti. Yine duyguları serbest bırakmasak da ileriye dönük fikirler oluşturabiliriz. Akılcı, mantıkçı, yaratıcı yönümüz aktif durumda.

Gökte Jüpiter, Satürn, Merkür birleşimi Boğa burcundaki Mars ve Uranüs’le çatışma halindeler. Yenilikçi fikirler dünyevi konular yüzünden atmosferi gerginleştiriyor. Maddi dünyada mücadele verme  zorunluluğunu Mars’ın Boğa’daki yerleşimi anlatıyor. Öfkeyi bastırmaya çalışıyoruz. Ancak Mars ve Uranüs’ün sıkı beraberliği  patlamaya hazır bomba gibi ani isyanlara, öfke patlamalarına, isyanlara hazır bir atmosferde olduğumuzu sembolize ediyor. Mars-Uranüs kavuşumu önümüzdeki günlerde tansiyonu giderek yükseltecektir. 

Gökte Uranüs-Mars kavuşumu Boğa burcunda 19-20-21 Ocak’ta hayatımızda güvenli olduğunu düşündüğümüz şartları zorlayacaktır. Hatta Şubat ortalarında Uranüs-Satürn sertliği oldukça elektrikli, iniş-çıkışlı bir atmosfere hazırlıklı olmak gerektiğini gösteriyor.

İçinde olduğumuz dönemde yeniay oluşurken gökte su elementinin eksikliğini derinden hissedeceğiz. Suyun yumuşatan etkisini bulmakta zorlanacağız. Aşırı kuruluk çatlamalara neden olabilir. Hayatımızda ani çatlaklar oluşabilir. Elimizden geldiğince duygularla bağlantı kurmaya çalışmalıyız. Belki de sanata ilgimizi, ruhsal çalışmalara olan potansiyelimizi ve empati yeteneğimizi aktif tutmaya çalışmalıyız. Duygularımızı donmaktan kurtarmaya bakmalıyız. Yüreğimizi ısıtacak, katılığımızı hafifletecek şeylerle uğraşmak işimize yarayacaktır. 

Ülkemizin astroloji haritasında yedinci eve düşen yeniay uluslar arası konuları, yabancılarla ilişkileri ve açık düşmanlıkları ısıtıyor. Sert muhalefete açık bir iklimdeyiz. 

Kişisel haritalarımızda Oğlak yönetimindeki konularda emek sarf etmek durumundayız. Hayatımızda bir yeniden doğuş teması var. Duygusal olarak oldukça sıkışmış hissediyoruz. Kuralların içinde sıkışıp kalmış gibiyiz. Bir şekilde kökleşmiş sistemi, klasik kalıpları, kurulu düzenimizi değiştirme gereği var. Mücadelede kaçmıyoruz. Fakat duyguların bertaraf edilmesi hepimizi zorluyor.

Oğlak’ta yeniay bütün insanlığa aydınlık, ferah günler getirsin… 

Meral Pala