Sayfaya ücretsiz abonelikle yazıları erken okuyabilirsiniz!

YAY’da Güneş Tutulması

14 Aralık 2020’de yılın son Güneş tutulması gerçekleşiyor. Güneş tutulmaları oluştuğu burcun temalarıyla ilgili joker kartları gibi hayatımıza sürprizler getirmektedir. Bitişler ve yeni başlangıçlar bekleyebiliriz. Yay’ın değişken yapısı hayatımızın değiştiğini anlatmaktadır. Şimdilerde bu tutulmayla Yay arketipinin sınırların ötesine geçme, yeni deneyimlere açık olma, bilgiyle genişleme, özgürleşme arzuları öne çıkıyor. Tam da sınırlamalarla hayatı sürdürmeye çalıştığımız bu günlerde onları aşabilmek için ileri görüşlülüğümüz devreye giriyor. Yeni bir anlayış ve yeni bakış açıları geliştirmek durumundayız.

 

 

2020’nin başlarından itibaren hayatımıza maske ve mesafe gibi kavramlar girdi. Hareket kabiliyetimiz daraldı. Eğitim, seyahat, çalışma özgürlüğümüz kısıtlandı. Bildiğimiz manada sosyal yaşantı köreldi. İşin ilginci bunları kanıksamaya başladık.

Bir yılın kapanışını yapmaya hazırlanırken o yılın özetini çıkartmak kaçınılmazdır. Bu kez belki de yüzyılın muhasebesini yapıyor olacağız. 2020 yılının çok sıra dışı bir zaman dilimi olarak hafızalara işlenmiş olması şüphesiz hepimizi az veya çok hayatı, evreni, var oluşumuzu sorgulamaya davet etti. Kuşku yok ki insanlık bir eşikte bulunduğunun farkındadır. Herkes kişisel seviyede kendi evren algısı, dünya görüşü ve bilgileri çerçevesinde yeni yeni bakış açıları oluşturuyor.

Gökyüzünü her zaman uzun vadeli ve bütüncül olarak değerlendirmek gerekir. Her tutulma veya gökyüzündeki her sembolik gelişme büyük resmin parçalarını oluşturmaktadır. Jüpiter yönetiminde bir tutulma gerçekleşiyor. Astrolojide Jüpiter ilerleme ve genişlemeyi sembolize eder. Ancak Jüpiter son 1 yıldır Oğlak’ta genişlemekte zorlandığı yerde hareket ediyor. Dolayısıyla özellikle eğitim ve uluslararası seyahat alanlarında daralmalar bir süre daha devam edecektir.

2020’ye damgasını vuran Jüpiter-Satürn-Plüto üçlü kavuşumu hayatımızda geriye dönüşü olmayan yapısal dönüşümleri sembolize ediyor. Bu tutulma sırasında Satürn ve Jüpiter’in Oğlağın son derecesinde birlikte görülmesi oyunda kuralların değiştiğini sembolize ediyor.

İkinci Aydınlanma Çağı

Tutulmanın hemen arkasından Jüpiter ve Satürn Kova’da birleşmesi yepyeni bir dünya düzeni vadediyor. Öncelikle herkesin kendini ayrıcalıklı gördüğü ve maddi değerlerin yüceltildiği bakış açısı değişecektir. Hümanizm kavramı öne çıkacaktır. Bunun hemen 1-2 yılda hayatımıza yerleşeceğini düşünmek doğru olmaz. Ancak zamanla bu yönde ilerlemeler görebiliriz. İnsanlık olarak bilinçte açılma, ilerleme, aydınlanma beklemek gerek. Evrensel olarak eşitlik ve adalet temaları vurgulanacaktır. Sosyal adalet değer kazanacaktır diye düşünmekteyim.

Pandemi sürecini yaşarken her ırktan, her milletten, her sınıftan insanın covid19’a karşı eşit mesafede olduğunu gördük. Kimsenin ayrıcalıklı olmadığını gözlemledik. Gökteki bu kavuşum 20 yılda bir gerçekleşmektedir. Yeni bir sosyal düzen oluşacağı aşikârdır. Farklı ideolojiler, yeni bilgiler ve yeni kurallar oluşacaktır. Bilinçte açılmalar yaşayacağız. İnsanoğlunun bir üst versiyonu doğuyor belki? Aslında 1800’lerde sanayi devrimiyle başlayan sosyal yapılar günümüze kadar belirli kalıpları oluşturdu. Hümanizm algısı yükseldikçe şimdiki benmerkezci düzen değişecektir.

Ras Alhague

Tutulma anında Gökyüzü ışıkları Ras Alhague yıldızıyla birleşiyor. Bu yıldız göklerin doktoru/şifacısı olarak anlatılır. Hem kişisel hem de toplumsal olarak iyileşme-tedavi olma teması getirmektedir. Belki de bu salgında ihtiyacımız olan ilacı/aşıyı/şifayı gerçekten bulacağız.

Yay burcunun 23 derecesinde oluşan bu Güneş tutulması ülkemizden izlenmiyor. Buna rağmen astroloji haritamızda 23 derece Yay-İkizler-Balık-Başak temalarını içeren konularda gelişmeler bekleyebiliriz. Değişken burçların 20 ile 26 derecesi arasında gezegenleri, yükseleni veya önemli noktaları olanların bu tutulmadan güçlü etkiler aldıklarını görebiliriz.  

Ülkemizin astrolojik haritasında altıncı eve düşen tutulma çalışan kesim, ticari birlikler, sosyalist partiler, sivil hizmetler, askeri kuvvetleri ön plana getiriyor. Halkın sağlığı, salgın hastalıklar ve işçi kesimini ön plana geldiğini söylemek mümkün. Üstelik halkı, toplumu, halkın görüşlerini, demokrasiyi temsil eden AY’ın karşısına denk düşen tutulma daraldığımızı, sıkışmışlığımızı, izolasyon halimizi sembolize etmektedir. Onikinci evdeki AY’ın karşısındaki bu tutulma kontrolsüz gelişmeleri ve göz önünde olmayan şeyleri açığa çıkartabilir.

Bernadette Brady’nin yorumuyla bu tutulma döneminde maddi konularda ve ilişkilerde yoğun duygular, öfke ve şehvet vurgusu ortaya çıkabilir. Bu arada Güneş tutulması etkileri artı/eksi 6 ay hayatımızda hissedilmektedir. Kontrolsüz bir şekilde yakalanılmış ilişkiler tükenmişlik duygusu verebilir. Aniden sonlandırma isteği olabilir. Ancak ortalık durulana kadar ani hareketler yapmamak gerekir diye de ekler Brady.

Aynı Saros serisindeki tutulmaların 1912, 1930, 1948, 1966, 1984 ve 2002’de oluştuğunu belirtelim. O yıllardaki temaların benzerleri hayatımızda şimdi 2020 ve daha sonra 2038’de tezahür edecektir.

Yay burcundaki tutulma hayatı sorgularken yeni inançlar ve yeni hayat felsefeleri geliştirme sürecinde olduğumuzun işaretçisi.

Sağlık ve huzurla kalın…

Sevgiler,

Meral Pala

13 Aralık 2020