Akrep’te Yeniay Doğuyor

15 Kasım Pazar günü 23 derece Akrep’te yeniay oluşumu var. Akrep dönemleri bir çeşit ölüm mevsimidir. Hem duygu olarak hem de gerçek manada ölüm teması vardır. Bir dönemin kapanışı olabilir. Duygu olarak, fikir olarak veya fiziksel olarak bir tür ölüm yaşanmaktadır. Büyük Atatürk’ün ölümü de böyle bir Akrep döneminde gerçekleşti. Ruhu şad olsun…

Her ölümün ardından bir doğum da gelir. Akrep dönemi mevsimsel olarak sonbaharın ortasını göstermektedir. Bu günlerde doğada yaprakların ölümüne şahit oluyoruz. Dökülerek toprağa karışmaları ölümün tam kendisidir. Mars dönemindeyiz. Bu mevsimde tutku, hırs ve mücadele yoğun. En çok da duyu dünyamızda mücadele var. Gizemli atmosferde yorucu duygular var. Hırs, tutku, entrikalar olabilir. Kinlenmeler olabilir.

Zümrüdü Anka Kuşu

Anka kuşu simurg  Akrep’in sembollerinden birisidir. Efsaneye göre bilgi ağacının dallarında yaşarmış. 500-1000 yıllık ömrü varmış. Hayatının sonuna doğru kendine dallardan bir yuva yapar ve yuvayı ateşe verirmiş. Yuvayla beraber kuş da cayır cayır yanar ve küle dönüşür. Bu küllerden yeni bir anka ya da feniks  tekrar için doğarmış.

Hayatımızda biten ne varsa hüzün ve acı hissedebiliriz. İç yakan duygular var. Yenilenmek gerektiğini biliyoruz belki. Ancak önce ölümü iyice içimize çekmeli, içselleştirmeliyiz. Bitişleri kabullenmek gerekir ki yerlerine taze yapraklar yeşersin.

Sabah saat 08:07 sularında yeniay doğarken Mars henüz yeni düze dönmüş olacak. Koç burcunda neredeyse durağan pozisyondaki Mars içsel-psikolojik mücadelelerin bitişini anlatıyor. Duyguların dışavurumu olacaktır. Cesur ve gözü kara tutumlar görülebilir. 10 Eylül’den beri ortalama 2 aydır gerileyen Mars’la hareket kabiliyetimiz kısıtlandı. Yaşam enerjimiz çekildi. Heves ve heyecanlarımızı kaybettik. Sıkışık alanda hareket etmeye çalıştık. Kızgınlıklarımızı içeri attık çoğunlukla. 

Mars yönetimindeki Akrep’te yeniay doğarken Mars’ın düzelmesi çok vurgulu gelişmeler vadediyor.

Mars’ın düze dönmesiyle zincirden kurtulmuş gibi harekete geçebiliriz. Taze başlangıçlar çok da uzakta değildir. Ancak AY’ın yenilenirken Akrep’te yerleşimi çok da huzurlu olmadığımızı gösteriyor. İç dünyamızda korkularla mücadele edebiliriz. Ruhu karartan bir atmosfer var. Ayrıca Venüs’le karşıt olan Mars ilişkilerde var olan problemlerin su yüzüne çıktığını anlatıyor. Bu mevsimde bolca yüzleşme yaşanabilir. En çok da kendimizle yüzleşiyoruz. Bir süredir ilişkiler gerilmişti. Yeniayla birlikte uzlaşı aşamasına gelebiliriz.

Neptün-Güneş üçgeniyle iç gücümüz yükseliyor. Öte yandan yeniay oluşurken gökyüzü ışıkları Güneş ve AY, Jüpiter-Satürn-Plüto üçlüsüne dost açılar kuruyor. Özellikle Jüpiter’le sıkı bir dost açı var. Dünyada yeni liderler ve yeni bir düzen oluşumunu izliyoruz zaten. Bir çaba var. Yeteri kadar emek verebilirsek önümüzde fırsatlar var.

Yeniay’ın AGENA yıldızıyla kavuşumu hayat yolculuğumuzda özveriyle birlikte öğrenmenin ve anlamanın acılı olacağını sembolize ediyor. Bu dönemde etrafımızda pek çok covid -19 vakasına şahit olmamız üzücü, yorucu, yıpratıcı geliyor. Neyse ki Güneş ve Mars birbirini ağırlarken yaşam enerjimizi, gücü ve güveni yeniden kazanmaya çalıştığımızı teyit ediyor. 

30 Kasım’da dolunay bir Ay tutulması olacak. Gökten güçlü enerjiler yağıyor. Esenlikler dileğiyle…

Bu arada 25 Kasım’da başlayan astroloji temel bilgiler eğitimimiz hakkında bilgi almak isterseniz: Uzaktan Astroloji Eğitimi

Akrep’te yeniay ve burçlara göre neler beklemeli? 

Kısa kısa bakalım…

Yükselen Koçlar için ruhsal seviyede dönüşümler var. Ortak paylaşım konularını ele alma ve  bir düzene koyma çabası var. Korkularını aşmaya çalışabilirler. Mars’ın düzelmesiyle hayata farklı bir gözle bakmaya başlıyorlar. Mars geri hareketi yeni bir duruş, yeni bir kimlik yaratma noktasına getirdi. 

Yükselen Boğa ilişki, evlilik ve ortaklıklar üzerine çalıştıkları, güç sarf ettikleri bir dönemdeler. Mars gerilerken kontrol etmekte zorlandıkları konular, kayıplar vs son aylarda yıpratıcı olmuştur. Artık daha sakin bir dönem başlıyor. Aradıkları huzura yaklaşabilecekler.

Yükselen İkizler  rutin düzeni değiştirip yeniledikleri bir dönemdeler. Yeni iş veya yeni bir düzenle beraber yeni fikirler geliştirebilirler. Rutin yaşamın koşullarında gizemli şartlar olabilir. Mars geri hareketi uzun vadeli hayat planlarını elden geçirmeye davet etmiş olmalı. Artık yeni umutlar yeşeriyor.

Yükselen Yengeç çocuklarla ilgili yenilikler olmalı. Belki çocuk sahibi olma arzusu gelişebilir. Yaratıcılıkları ortaya çıkıyor. Mars gerilemesi ana hedefleri değiştirmeye davet etmiş olmalı. Artık yeni amaçlar ve farklı bir sosyal statüyle hayatlarında ilerleyebilirler.  

Yükselen Aslan ev-yuva-ebeveynler bu dönemde öne çıkıyor. Ev değişikliği olabilir. En önemlisi hayatında bir kökten değişim hareketi başlatabilir. Mars gerilerken dünya görüşünü masaya yatırmış olabilirler. Şimdi yeni bir hayat görüşüne sahipler. Eğitim, hukuk ve yabancılarla ilgili konularda ilerleme olacaktır.

Yükselen Başak yakın çevre, kardeşler, kuzenler, arkadaşlarla ilişkileri mücadele ve dönüşümlere açıktır. Yeni eğitimler ve kısa yolculuklar olabilir. Fikirleri değişim sürecindedir. Mars gerilemesi ortak paylaşımlar, miras ve eşin geliriyle ilgili zorlanmalar getirmiş olabilir. Şimdilerde sorunlar çözülüyor olmalı.. 

Yükselen Terazi maddi kaynaklar konusunda bir mücadele, değişiklik, yenilik gündeme gelebilir. Büyük mücadeleler sonucunda bir kaynak yaratmaları mümkün. Ayrıca yeteneklerinden kazanç elde edebilirler. İlişki ve ortaklıkları Mars gerilemesinde çokça zorlanmış olabilir. Bundan sonra çok daha rahat edebilirsiniz.

Yükselen Akrep bu yeniayın sizin burcunuzda olması  bir çok yönden yenilik vadediyor. Hayata karşı yeni bir bakış açısı yaratıyorsunuz. İlişkileriniz de gündem oluyor. Son aylarda sağlıkta problemler olmuş olabilir. Mars’ın düze dönmesiyle zorlayan konular yoluna girmeye başlayacaktır. Gücünüzü toparlayacaksınız. Hayatın rutininde çalkantılı süreç bitiyor.

Yükselen Yay için bilinçaltı aktif olabilir. Sezgiler, rüyalar, hayal gücü çok dinamik çalışıyor.  Mars’ın düzelmesiyle kendine güvenli tavırlarınızla dikkatleri üzerinize çekiyorsunuz. Aşkta ivme yükseliyor. Çocuklarla ilgili aksak giden konular düzelmeye başlıyor. Yaratıcı yönden verimli olabileceksiniz. 

Yükselen Oğlak için arkadaşlıklar gündemin ana konusu. Belki kıskançlık, entrika, gizli ilerleyen konular olabilir. Biten arkadaşlıkların yerine yenileri gelecektir. Mars’ın düzelmesiyle evde, yuvada ailede keyfinizi kaçıran durumlar sona erecektir. Yavaşlık bitiyor. Yeni bir temel atma zamanı. 

Yükselen Kova hayatında ana hedeflerine tutkuyla sarılabilir.  Durağanlık bitiyor. Kariyer ve meslekle uğraşanlar için hırslar öne çıkacaktır. Ana hedefinizde değişim var. Eğitim hayatı olanlar Mars’ın düzelmesiyle ileri doğru adımlara atabilirler. Fikirlerini rahatça savunabilirler.

Yükselen Balıklar duygusal bir bakış açısı kullanıyorlar. Uzak yolculuk planları yapabilirler. Yükseköğrenim, hukuk ve yazma-yayınlama konusunda  gelişim kaydetme şansı olabilirler. Düşüncelerini duyurma zamanı. Mars’ın düzelmesiyle finansal konularla sıkışmalar çözülebilecektir.

Akrep’te yeniay evrene iyilik, sağaltım ve sağduyu getirsin.

Sağlık ve sevgi dileklerimle;

Meral PALA

9 Kasım 2020