İçinde bulunduğumuz yılın baskıcı atmosferinde hayat yavaşladı. İleri gitmekte epeyce zorlandık. Özgürce hareket edebilmenin ne kadar değerli olduğunu öğrenmiş olduk. Baskı altında hissettik. Bu sıkışmalar çoğunlukla çaresiz hissettirdi. Şimdilerde aklımızla çareler üretmek için her şeyin kalbine giriyoruz. Köke inmeye çalışıyoruz. Yoğun odaklanma hali söz konusu.

Bazen eski korkularımızla yüzleşiyoruz. Zaman zaman derinler düşüncelerde kayboluyoruz. Takıntılı düşünceler geliştiriyor olabiliriz. Zira 28 Eylül’den beri Merkür Akrep’te hareket ediyor. Çoklukla duygularla karar veriyoruz.  14 Ekim’den başlayarak 3 Kasım’a dek gerileme devam edecek. Takıntılı haller, korkular, geçmişle hesaplaşmalar retro dönemiyle birlikte ‘’duble’’ olabilir.

Şüphesiz sıkışık dönemlerde yaratıcılık öne çıkar. Bugünlerde derin düşünceler zihnimizi ele geçirmiş durumda. Öte taraftan sezgilerle beraber yaratıcı fikirler de ‘’duble’’ çıkabilir.

Retro dönemlerde daha çok geçmişe bakıyoruz. Belki halının altına süpürülmüş duygu ve düşünceleri iyileştirmek için çabalıyoruz. Bu süreçte aniden sırlar ortaya çıkabilir. Birdenbire gelişen tartışmalar yaşanabilir. Fikir ayrılıkları farkındalık yükseltici olabilir. Uyanışlar yaşanabilir. Özgürleştirici-aydınlatan fikirler doğabilir. Zira gökte Uranüs ve Merkür’ün karşıtlığı var. Eski anılar zihni kaplamışken mantık devre dışı kalıyor. Bir taraftan da aklımıza üşüşen soruların cevaplarını keşfetme zamanı olabilir. İşin aslı gözümüze görünür olabilir. Bu dönemde içsel kaynaklarımız çok değerli. Pek çok şeyin zihnimizde çok net aydınlandığı bir an gelecektir. Hatta çoğumuza geldi bile.  

28 Ekim’den itibaren Merkür geri hareketi Terazi’de devam edecek. Bu tarihten daha mantıkçı, tarafsız ve adil düşünüş olacaktır. Yine eskiden zihne yazılmış bilgilerin ışığında karar vereceğiz. Fakat daha çok şimdiyi göz önüne alma zamanı olabilir.

Kasım’da Merkür düze dönüyor. 11 Kasım’da Merkür tekrar –düzelmiş olarak- Akrep’e geçiyor. 1 Aralık tarihine Merkür Akrep’in mücadeleci atmosferinde seyahat ediyor. Halen karamsarlığa yatkın olabiliriz. Olumsuzluklara saplanıp kalmaktansa çareleri görmeye bakmalıyız. Yıllarca göremediğimiz şeyleri görebiliriz.

Belki de insanlığın yıllardır içinde olduğu çarpık durumların boyutlarını fark etme şansı olabilir. Bugünün veya bu yılın zorlayıcı şartlarını anlamlandırabiliriz. Çözmek için yaratıcı tarafa geçebiliriz. Bir umut ışığı yakabiliriz.

Ülkemizin özburcu Akrep (29 Ekim 1923) ülkenin bütününü, genel gidişatı ve niyetleri her yönüyle değerlendireceğiz demektir. Bu süreçte hayatımızda yanlış anlaşmalar, yolculuklarda gecikmeler, eğitimde aksamalar görülebilir. Teknolojik aletlerde aksaklıklar sorun olabilir.  Ticari faaliyetlerde aksaklıklar yaşanabilir.

Burçlar bazında kısa kısa değerlendirelim…

Yükselen Koçlar en başta bilinç altı korkular uyanabilir. Miras gibi ortak paylaşımlar konusunda uğraşı verebilir. İlişki ve ortaklıklar gündem olacaktır.  

Yükselen Boğa ilişkilerini-ortaklıklarını gözden geçirecektir. Rutin yaşam alanında düzenlemelere gidilebilir.

Yükselen İkizler sağlığına eğilmek durumunda. Verimlilik için neler yapılabilir düşüncesi var. Yaratıcı düşünceler gelişebilir.

Yükselen Yengeç için çocuklarla ilgili konular var. Ayrıca yaratıcı potansiyelini keşif zamanı olabilir. Aile ilişkileri irdelenebilir.

Yükselen Aslan ev-aile-yuva ve aile geçmişiyle uğraşabilir. Yakın çevreyle, kardeşler, kuzenler, arkadaşlarla ilgilenme gereği olabilir.

Yükselen Başak eğitim konusuna ve yakın çevreyle ilişkilere eğilmek durumunda. Maddi kaynaklar gündeme gelebilir.

Yükselen Terazi yetenekler ve maddi kaynaklar arasında paralellikler gözden geçirebilir. Yeni bir bakış açısı doğuyor.

Yükselen Akrep kendini, hayatını, ilişkilerini derinden irdeliyor olacaktır. Sezgiler derinleşiyor. Kontrol edilmesi güç olaylarla uğraşmak gerekebilir.

Yükselen Yay bilinçaltı aktif, sezgiler ve rüyalar güçlü mesajlar verebilir. Arkadaşlıklar masaya yatırılabilir.

Yükselen Oğlak uzun vadeli hayat planlarını ele alacaktır. Ana hedeflerde değişiklikler olabilir.

Yükselen Kovalar geminin rotasını kontrol edip düzeltme çabasında. Hukuki işler ve eğitimlerle uğraşmak gerekebilir.

Yükselen Balık hayata bakışını dönüştüren gelişmeler var. İleri seviye eğitimler gündemi kaplayabilir. Ayrıca duyguları çözümleme zamanları.

25 Kasım’da başlayan eğitimlerimiz hakkında bilgi alın: Uzaktan Astroloji Eğitimi

14 Ekim 2020

Meral Pala