Mars Geriliyor…

Ustaya sormuşlar:
-Her şeyi kaybettik, ne yapacağız?
Bilge kişi cevap vermiş:
-Çayı koy, yeniden başlayacağız…

Evet yeniden başlıyoruz. Hayatı sıfırlıyoruz.

2020 başı pandeminin içinde buluverdik kendimizi. Mart ayından beri evlere kapandık, işler durma, ekonomiler çökme noktasına geldi. Maddi şeyler değersizleşti. Medeniyetin çürümüşlüğü gözler önüne serildi. Şimdi yeni bir düzene doğru koşar adımlarla ilerliyoruz. Yılın sonunda Satürn ve Jüpiter’in Kova’da birleşmesi yeni bir çağın başlangıcını işaret ediyor. Eski kokuşmuş sistem bitiyor. Yeni kurallar, yeni bir düzen, yeni yapılar geliyor.

Mart’tan beri gökyüzünde geri giden gezegenler düzeltmelere davet ediyor. Merkür, Venüs, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün, Plüton geri hareketlerini yaşarken gerilere dönüp baktık. Neler yapılabileceğini çözmeye çalıştık, çalışıyoruz.

Şimdilerde Mars Koç burcundaki 2 aylık geri hareketine başlıyor. Zodyağın ilk burcu yeni başlangıçları sembolize ediyor. Sıfırdan başlangıçlar Koç arketipinin en karakteristik özelliğidir. Gerileme döneminde her birimiz için farklı anlamlar ifade etse de hayatımızın belirli alanlarında cesur girişimler için farklı neler yapılabileceğini bulup anlamaya çalışacağız.

Mars Koç’un yöneticisi konumundadır. Yani zodyakta en güçlü yerlerleşimlerinden biridir. Mars Koç burcunda başkalarının ne dediği ve ne düşündüğüyle ilgili değildir. Hatta başkalarına fazlasıyla dirençlidir. Kendini bildiği şekilde ortaya koymak ister. Anlayış ve başkalarına pek de şans verme çabası yoktur.

Bu gerileme döneminde benliğimizi ortaya koyduğumuz yerde bir yenilenmeye ihtiyaç olacağını anlıyoruz. Liderlik ve girişimciliğin tanımı yeniden yapılacaktır. Yeni bir yol keşfetmek gerekiyor.     28 Haziran’dan beri Mars Koç’ta ilerliyor. Artık son derecelere ulaştı. 10 Eylül’den başlayarak 14 Kasım’a dek geri hareket devam ediyor.

Bu dönemde engellenme duygusunu sıkça yaşayacağız. Motivasyon kaybı yüksek dozda olabilir. Aslında bu dediklerimi bir süredir yaşıyor olabiliriz. Temmuz sonlarından itibaren Mars geri hareketini yapacağı zodyak bölgesine girdi. Etkileri görülmeye başlamış olabilir.

Öne doğru adımlar atmakta, benliği ortaya çıkartmakta zorlanabiliriz. Bu sıkışmışlık hali arzu ve isteklerimizden geri adım atmaya sevk edebilir. Yaşam enerjimizin zayıfladığı zamanlar olabilir. Heves ve heyecanı kaybedebiliriz. Belki sağlık sorunları baş gösterebilir. 

Baskılanma duygusu yeni bir yol bulmaya zorlayacaktır. Üstelik Satürn, Plüto ve Jüpiter’le sert açılar kurarken güç savaşları ve otoritelerle kızışan gerginlikler olabilir. Sürtüşmeler daha çok bileneceğimizin işaretidir. İlişkilerimizin zorlanacağı açıktır. Baskıcı, kaba tutumlar ilişkileri zorlayacaktır. 25 Eylül-20 Ekim aralığına dikkat etmk gerekir. Gökyüzü biraz haşin olabilir.

Üstelik Kiron’un da Koç’ta olması yeni bir benlik oluşumuna zemin hazırlıyor. Yeri gelmişken bu konuda yazımın linkini paylaşayım. Böylece tabloyu daha net anlamak mümkün olur:  Yaralı Şifacı Koç’ta

Yeni bir BEN

Öte yandan baskı altında kalmanın doğurduğu bir güçlenme olacaktır. Nitzsche’nin dediği gibi öldürmeyen acı güçlendirir. Belki de benliğimizin keşfedilmemiş yönlerini fark edeceğiz. Yeni bir benlikle kendimizi ortaya koyabileceğiz.  Farklı yönlerimizi parlatmaya hazırlanacağız. Tıpkı kayaların içinden fışkıran çiçekler gibi inadına yaşama savaşı vereceğimiz günler bizi bekliyor. 7 Ocak 2021 tarihine kadar Mars Koç’ta. Daha sonra Boğa’ya ilerliyor.

Ülkemizin astroloji haritasında 10. Evde geri giden Mars ülke yönetimi, ülkenin imajı ve hedeflerinde mücadeleyi zorunlu kılıyor. Üstelik ülkemizin doğum haritasında Mars 7 derece Terazi’de. Gerçi gerileme 15 derece Koç’ta bitiyor. Yani tam bir karşıtlık olmasa da ülkemizin askeri güçlerini baskılayacağını düşünüyorum. Saldırılar, yangınlar, iç karışıklıklar tetiklenebilir. Satürn’e karşıtlık oluşturacak olan Mars salgını ve halkın acılarını tazeleyebilir. Natal Merkür’e Mars karşıtlığı ise iletişim ve ulaşım ağlarında sıkıntı yaratabilir. Gazeteciler, edebiyatçılar ve gençler için gerginlikler oluşabilir.

Mars Koç Burcunda gerilerken yükselen burca göre ne gibi etkiler olabileceğini başka bir yazıyla anlatacağım. Astrolojiharitamızda Koç ve Akrep yönetimindeki yaşam konuları bizleri yoracaktır. Ancak bundan bu yorgunluğun sonucunda iyi bir şey çıkartabiliriz. Buna gayret etmemiz lazım.

Yazıyı beğendiyseniz paylaşmaya çekinmeyiniz. Ayrıca sayfaya üye olarak bundan sonraki gökyüzü haberlerini ilk duyan siz olabilirsiniz.  

Meral Pala

8 Eylül 2020