Yeni Değerler Sistemi Oluşuyor

Tuhaf zamanlardan geçerken gökte Venüs’ün burç değiştirmesi yeni değerler edinmekte olduğumuzu işaret ediyor. Belki de evrensel olarak ‘birimiz hepimiz, hepimiz birimiz içiniz’ lafını dilimize pelesenk ettik bile. Venüs’ün İkizlere geçmesinin yanı sıra asıl önemlisi Venüs bu burçta 6 hafta kadar gerileme hareketi yapacak olması. Bu süreçte önceliklerimiz ve değer verdiklerimiz konusunda muhakkak çokça sorgulama yapacağız. En önce kendi öz değerimizi masaya yatıracağız. İlişkilerimizi irdeleyeceğiz. Maddi konuları ele alacağız. Hayatımızda mantıkçı elemeler yapacağız. Fakat kararsızlıklarımız da olacaktır.13 Mayıs’ta geri hareket başlamasına rağmen şimdiden etkiler hissedilebilir.

İkizler burcunun doğasında değişkenlik ve dualtite vardır. İkili durumlara açık duruyoruz. Barış ve huzurun sembolü Venüs gerilerken huzursuzluklarımız olabilir. Eskiden bize keyif, mutluluk veren şeylerin artık vermediğini fark edeceğiz. Yeni mutluluklar arayacağız. Estetik algımız değişecek. Belki sanatsal yeteneklerimizi keşif zamanı olacak. Kısaca Venüs’ün gerileme sürecinde derin bir içe bakış söz konusudur.

Venüs’ün İkizler’de yolculuğu uzun bir zamana yayılıyor. 13 Mayıs’ta -22 derece İkizlerde- geri hareket başlıyor. 26 Haziran’da -5 derece İkizlerde- düze dönüyor. 8 Ağustos tarihine kadar da İkizler’de harekete devam ediyor.

Bu arada Venüs her 8 yılda bir aynı burçta gerilemektedir. En son 2012 yaz aylarında Venüs yine İkizler’de geri hareket yapmıştı. O dönemin şartları tekrar karşımıza çıkabilir. Venüs’ün yıllar içinde gerilediği burçlar arasında bir bağlantı vardır. Bu gerilemeler sırasında 72 derecelik-quintile- açıları olan 5 köşeli bir yıldız oluşmaktadır. 5 köşeli yıldızın her köşesindeki Venüs gerilemesi bütünün 5 farklı parçasını göstermektedir. Kısaca hepsi bir bütünün parçalarıdır.

Venüs durağan pozisyondayken yıldızın köşelerindeki diğer noktalar da titreşimi alır. Doğum haritasında 360’ın 5’e bölünmesiyle elde edilen 72 derecelik açılar farklı ve özel bir yaratıcılık ve doğal yetenek göstergesidir. Ruhsal öğretilerde “5”sayısı yapmak ve ortaya koymakla alakalıdır. Venüs’ün geri hareketleriyle oluşan resim altın orana uygun estetik bir şekil ortaya çıkartmaktadır. Venüs’ün döngülerinin oluşturduğu bu kalıp, gizli bir yaratıcı gücü de ifade etmektedir. Euclid(Öklid-MÖ 330-275) bu ölçüden bahsetmiştir.

Venüs İkizler’de hareket ederken sosyal böcek misali davranırız. İkizler burcu iletişim, arkadaşlık, sosyallik, bilgi aktarımı, ticari faaliyet, hırsızlıklarla bütünleşir. Dolayısıyla Venüs, İkizler arketipinin özellikleriyle ifade buluyor bu dönemde. Mümkün olduğunca çok kişiyle bağlantı kurmak istiyoruz. Ancak sosyal-fiziksel mesafe zorunluluğu sosyalleşmeye izin vermiyor. Bu durumda yaratıcılığımızın yükselmesi kaçınılmaz. Bu arada internet yoluyla iletişim kurmaya epeyce alışkınız. Dijital yollardan sosyal bağlar kurabiliriz. Hatta bu alanda bir patlama beklemek lazım. Venüs İkizler’de hareket ederken bilgimizi çeşitlendirecek yollara gidebiliriz.

Venüs gerilemesinin değerlerimizi, yeteneklerimizi, ilişkilerimizi yeni bir şekle getirme zamanı olacağını düşünebiliriz. Aslında Uranüs Boğa’da kollektif seviyede değerlerimizi kökten değiştiriyor. Venüs gerilemesi de kişisel hayatımızda değerlerin değişim sürecini anlatıyor.

Venüs’ün evreleri

. Gerilemeden 2 ay kadar önce Venüs, Akşam Yıldızı olarak, Güneş’le arasındaki mesafe 48 derece kadar olabilecek en uzak mesafededir (greatest eastern elongation). Güneş’in arkasından doğar ve batar. Venüs bu dönemde akşamları Güneş battıktan sonra görülebilir. Bu evrede kendimizi, değerlerimizi, duygularımızı kontrollü bir şekilde ifade eder, hayatımıza öyle yön veririz.

. Gerilemeye başlamadan evvel durağanlaşır(station retrograde). Bu evrede hayatımızda bir içe çekilme, anlam arama eğiliminde oluruz. Bu dönemde Venüs, Güneş’in 30 derece kadar gerisinden doğmaktadır. 10 Mayıs civarına dikkat etmek gerek.

. Sonraları Venüs gerileyerek Güneş’le birleşmeye doğru gider (inferior conjunction). Güneş’le kavuşumun gerçekleştiği bu evrede Venüs, gökyüzünde görülmez. Kavuşumlar tohum ekme zamanları düşünülmeli. Bu evre aynı zamanda Venüs’ün dünyaya en yakın olduğu zamandır. Burada hayatımıza dair değerlendirmeler yapma ve harekete geçme zamanıdır. 4-5 Haziran’da 13 derece İkizler’de Güneş-Venüs birleşiyorlar. Yeni bir yol bulma yaratıcılığımızı farklı şekilde ortaya koyma zamanının geldiğini bu tarihlerde anlayabiliriz.

. Güneş-Venüs kavuşumunun (heliacal rising) ardından Venüs artık Güneş’ten erken doğmaya başlar. Sabah Yıldızı olarak Güneş doğmadan önce doğu ufkundan yükselir. Bu evrede oryantal Venüs eril özellikler göstermeye başlar. Kişi belki daha önce bilmediği özelliklerine karşı farkındalık edinir. Fakat eski sistemle bir uyumsuzluk söz konusu olur. Akordu bozulmuş enstrüman gibi bozuk sesler duyulur. Köklenmiş değerlerin değişmeye yüz tutması acı verici olabilir. İlişkilerimizde sorunlar psikolojik dalgalanmaya yaratır. Yabancılık olur, farklı duygular yaratacaktır. Bu noktada değerlerimizde, ilişkilerimizde ortaya çıkan değişikliklere direnç göstermemek gerek. Kaynakları değerlendirmeye bakabiliriz.

. Venüs düzgün harekete geçmeden önce durağanlaşır (satation retrograde). Bu evrede Güneş’ten 30 derece kadar erken doğar. 23-25 Haziran gibi bu konumda olacaktır. Değişen değerlerin arttığı bu günlerde içeri kaçıp gizlenmek yerine yeni keşfettiğimiz yönlerimizle uyum sağlayabiliriz.

. Daha sonra Sabah Yıldızı olarak Venüs, Güneş’ten en uzak gidebildiği noktaya 48 derece kadar doğusuna-önüne- geçer (greatest western elongation). Bu evre Venüs’ün Ağustos sonlarında Yengeç’te hareket edeceği zamanlara denk gelmektedir. Eril nitelikleriyle Venüs bu evrede duyguların doğal içinden geldiği gibi ortaya konduğunu göstermektedir.

. Venüs son olarak yine Güneş’le kavuşum yapar (superior conjunction) bu kavuşum yeni bir döngünün başlangıcına işaret eder. 50 gün kadar Venüs görülmez, Güneş tarafından yutulur. Tekrar akşam yıldızı olarak oksidental konuma geçer. 2021 25 Mart’ında bu evreye gelinecektir. Burada duyguları içselleştirmek ve heyecanı yatıştırmak daha kolaydır.

Venüs’ün 585 günlük döngülerinin bir form değişikliği yarattığını görüyoruz. Venüs değerlendirmeler yapmaya davet eder. Zaman ilerledikçe kendimiz ve toplumun ihtiyaçları değişir ve biz de yeni değerler yaratırız. Düşüncelerimiz değiştikçe ona uygun tarz geliştirmeye başlarız.

Venüs’ün İkizler’de yolculuğu yeni bir tarz, yeni bir şekil almaya doğru adım adım ilerleyişimizi sembolize ediyor. Bu süreci en önce Boğa, Terazi ve İkizler burçlarının yönlendirmesini beklemek gerek.  Bu süreçte finans piyasalarının dalgalanmasını, yeni sistemler oluşacağını tahmin etmek zor değil.

Bütün evren için sağlık ve huzur dileklerimle,

Meral Pala

5 Nisan 2020