Diğerkâmlık

Güneş Koç’ta ilerlerken benmerkezci tutumlar öne çıkabilir. 8 Nisan’da oluşan dolunayla bunun artık bir kırılma noktasına geldiğini anlıyoruz. Bencillik etmek, önce kendimizi düşünmek yerine çok daha zarif bir davranış olan diğerkamlığı benimseyeceğiz. Karşımızdakinin istek ve ihtiyaçlarına göre davranma aşamasına geliyoruz. Başkalarıyla eşit ve yan yana bir durabilmeyi öğreniyoruz. Elbette zihin, kalp ve ruh olarak yan yana duruştan bahsediyorum.

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Terazi medeniyeti çağrıştırmaktadır. İnsanın gelişmişliğine işaret eder. Adil olmak, başkalarına karşı anlayış gösterebilmek, işbirliği yapabilmek gelişmişlik işaretleri olarak algılanabilir. Doğal düzen veya olması gereken düzen budur. Aslında hayatımızdaki dengeyi bozduğumuz için tekrar oluşturmak için çalışacağız.

Terazi barış, huzur ve dengeyi temsil eder.

İnsanın doğasında iyi olana meyli vardır. Aslında savaş yerine barışı, kavga yerine huzuru isteriz.

Bu dönemde hayatımızda en çok isteğimiz şey denge ve huzura sahip olmak. Bunun da yolu diğerlerini dikkate almaktan geçmektedir. Başkalarının da bizimle aynı haklara sahip olduğunu fark edebilirsek mutluluğun anahtarını bulduk demektir. Hayatı tek yönlü yaşamak anlamsızdır. Her şey zıddıyla beraber vardır. Aydınlık-karanlık, sıcak-soğuk, dişi-eril enerjiler gibi listeyi uzatabiliriz.   

Yin-Yang felsefesi de bunu söyler. Yani zıtların birbirleriyle savaşı sonuçta bir dengeye oturacaktır.

Bu demektir ki hayatımızda ilişkiler önemli. Herkes bir başkasının mutluluğundan sorumlu. Şu paylaşamadığımız dünyada istisnasız herkes adil olur, uyumlu olmayı başarırsa sahiden mutlu olmak mümkün. Birisinin mutluluğu bir başkasının mutluluğundan çalarak kazanılmadıysa dünyanın ideal düzeni, adil şartları oluşuyor demektir.

Yanlışın neresinden dönersek kârdır. Hataları fark edip düzeltme şansımız varken bu şansı değerlendirmeye bakalım.

Bu arada 2018 Ekim ayında hayatınızda yeni neler başlamıştı bunu hatırlayalım. Şimdilerde bir dönüm noktası, bitişi, yol ayrımı gelmiş olabilir. Kişisel olarak astroloji haritamızda Terazi yönetimindeki yaşam konuları gündemde olacaktır. Ayrıca haritanın önemli noktaları, gezegenleri, köşeleri 18 derece Terazi burcuna denk geliyorsa hayatınızda hızlı gelişmeler olabilir.

Ülkemizin astrolojik haritasında ise tepede 18 derece Kiron’un tam karşısında bir dolunay oluşumu yaşanıyor. Ülkenin hedefleri konusunda karar zamanı, yol ayrımı olabilir. Şifalanmak ve yaraları sarmak için kararlar almak ve denge sağlamak kaçınılmaz gözükmektedir. 

Resim: Yaren Yurdakul

Sevgi ve sağlıkla kalın,

Meral Pala

7 Nisan 2020