Koç’ta Yeniay Doğuyor

24 Mart Salı günü Koç Burcunda Kiron’la birlikte bir yeniay doğuyor. Öncelikle Koç arketipi her anlamda yenilik vadediyor. Fakat öncelikle gökyüzündeki ana trende bakarsak hayatımızda geriye dönüşü mümkün olmayan değişimler var. Uzun vadeli tablo insanlık tarihinde derin izler bırakacak etkiler altında olduğumuzu gösteriyor. Oğlak burcunda gezegen yığılımıyla hayatımızdaki kurulu sistemleri yıkıp yeniden inşa etmek kaçınılmaz.

Uranüs’ün Boğa burcunda hareketi güven duyduğumuz köklü yapıların sahiden öyle olmadığını anlatıyor. Medeni dünya aciz kalıyor. Kumdan kaleler inşa etmiş olduğumuzu fark ediyoruz. Değerler sistemi bir anda çöktü. Ekonomik yapılar ciddi tehditler altında. Sosyal yaşantı tamamıyle değişti ve değişmeye devam ediyor. Olağandışı bir atmosfer var. Yıllar sonra geriye dönüp baktığımızda şu bulunduğumuz zaman diliminde hayatımızın kökten dönüştüğünü net göreceğiz. Bu tablonun değişeceğine dair henüz bir ipucu da bulunamadı.  

Şimşek hızında gelişmeler…

Mars günü Satürn saatinde doğan bu yeniay önemli bir mücadele getiriyor. Zodyağın ilk burcu Koç’ta yeniay Kiron’la birlikte doğuyor. Yaralı şifacı Kiron yaralarımızı sarmaya çalıştığımızın işareti. Belki de ülkeler öncelikle sağlık sistemlerini yeniden oluşturmaya gidecekler. Ay Düğümlerinin güney bendinde oluşan bu yeniay mücadelenin büyük olduğunun bir diğer işareti. Ayrıca Uranüs gezegeni düğümlerle bağlantı içinde bulunuyor. Bu da bir üst bilince geçme aşamasında olduğumuzu anlatıyor. Çoğumuz Corona Virüs sonrası hayatımızın asla eskisi gibi olmayacağının farkındayız. Uranüs’ü bilimsel çalışmaların olumlu sonuçlar getirebileceğinin bir işareti olarak da değerlendirebiliriz.  

Bu yeniay haritasında Satürn’ün taze bir başlangıç yapmış olduğunu görmekteyiz. Yenilikçi Kova’ya geçiş yapan Satürn yeni yapılanmaların işareti olarak gözüküyor. İlk başta hayatımıza ‘sosyal mesafe’ kavramı girdi. Yakın temaslardan kaçınmamız öğütleniyor. Eğitim-öğretim hayatı bütün dünyada online sisteme geçiyor. Alışverişler çoklukla internet üzerinden gerçekeştiriliyor. Yeni bir düzen oluşmaya başladı bile. Satürn’ün gökyüzü ışıklarına altmışlık açısı yeni sisteme alışmaya çalıştığımızı anlatıyor.

Venüs Boğa’da kendi burcunda yerleşmiş durumda. Mars Oğlak’ta yüceliyor. Aralarında belirgin bir uyum var. Sağlam ve dirayetli durma çabamızı simgeliyorlar.  

Ülkemizde ufuk hattında Yengeç burcunun yükseliyor olması evlere kapanışımızı simgeliyor. Neptün’ün yükselen derecesiyle bağlantısı görüş mesafesinin kısıtlı olduğunu, belirsizliği ve kayıplarımızın olabileceğini anlatıyor. Öte yandan yeni bir bakış açısı edinmeye de davet ediyor.

Özetle görülmemiş deneyimler yaşadığımız günlerden geçmekteyiz. Bir tür bilinç sıçraması yaşıyoruz. İnsanlık uzun yıllardır doğanın verdiği imdat sinyallerini görmezden geldi. Dünyada zengin ve fakir kesim arasında uçurumlar oluştu. Sömürü sistemi geliştirildi. Yaşam standartları açısından son derece adaletsiz bir düzen söz oluşturuldu. Bir yandan maddi güce sahip olan insan grupları tüketim çılgınlığına kapıldı. Etik değerler çoğunlukla askıya alındı. İnsani değerlerimiz çok zayıfladı.

Şu noktada mevcut sistemin son derece problemli olduğunu görmek durumundayız. Yeni bir dünya düzeni oluşacağına kesin gözüyle bakmalıyız. Bu Koç yeniayı hızlı ve kadersel gelişmeler getirebilir.

Evrensel bir yasa olarak bir sorun varsa mutlaka bir çare olduğunu da asla unutmayalım. Koç’un canlandıran pozitif enerjisiyle her şeye rağmen yeniliklere hazır olmalıyız. Umudu her daim yüksek tutmak önemli gözüküyor. Bir yandan da insanlık olarak mavi gezegenimizi nasıl daha adil, daha barışçıl ve daha güzel bir yere dönüştüreceğimizi düşünmeliyiz. Muhakkak çok yeni ve yaratıcı fikirler çıkacaktır. Zira kumdan yapılmış kalelere sahip olduğumuzun farkına vardık, varıyoruz.

Sağlıklı ve aydınlık bir dünya yaratmak ümidiyle…

Meral Pala

21 Şubat 2020