Hayatımızda Yeni Bir Sahne Hazırlanıyor…

2020 yılında gökte Jüpiter-Satürn kavuşumuyla hafızalara kazınacak gelişmeler var. İki sosyal gezegen her 20 yılda bir gökyüzünde bir araya gelmekteler. Bu da hepimizin hayatında önemli başlangıçların işareti olmaktadır. Örneğin bundan önce 2000 senesinde gökyüzünde Jüpiter-Satürn birleşimi Boğa burcundaydı. Herkes için Boğa yönetimindeki yaşam konuları farklı farklı yeni oluşumlara sahne olmuştu. 2020’de hem Oğlak burcunun sonlarında hem de Kova’nın ilk derecelerinde oluşacak bu birleşmeler yeni sosyal oluşumlar, farklı ve yeni bir sosyal statü edinmeye zemin hazırlıyor. Bu birleşim hayatımızda yeni yapılar ve yepyeni idealler vadediyor.

Aslında biraz geriden bakarsak 2012-2016 aralığında tam 7 kez Uranüs-Plüto arasında oluşan kare açılar hayatımızdaki ana resmi değiştirdi.  Daha sonra gökte Satürn-Pluto birbirine yakın ilerlerken somut yenilikler gördük ve 2020 boyunca da görmeye devam edeceğiz. 2020’nin sonu ile 2021 başı gibi tarihler bu ikiliye büyüten, genişleten, yükselten Jüpiter de katılıyor. Hayatımızda sosyal alanda, maddi dünyada farklılaşmalar ve açılımlar göreceğiz.  2021’de Kova’daki birleşme bizi yüksek ideallerimize taşıyacaktır. 29 Eylül’de Satürn Oğlak’ta düze dönecek.

Uranüs 2019’dan beri Boğa’da ilerliyor. Köklü, sabit ve güvenilir olduğunu düşündüğümüz hiç bir şeyin sahiden öyle olmadığını göreceğiz. 

Bu arada Satürn 22 Mart’tan itibaren Kova burcunda hareket etmeye başlıyor.2 derece kadar ilerliyor. Bu dönemde ideallerimizi somutlaştırmaya başlıyoruz. Bu yönde güçlü bir giriş adımı atabiliriz. Yaratıcı zihnimizle hayatımızda uzun yıllar kalıcı olabilecek konulara yer verebiliriz. Sıra dışı yönlerimizi çalışarak disiplinle ortaya çıkartabiliriz.  Satürn 1 Temmuz’da gerileyerek tekrar Oğlak burcuna geçiyor. Buradaki tamamlanacak yapılandırma çalışmalarına geri dönebileceğiz. Son dokunuşlar için bir imkânımız olacaktır. 29 Eylül’de Satürn 25 derecelerde düze dönüyor. Kasım boyunca ve Aralık ayının ilk yarısında gökte Jüpiter, Plüto ve Satürn kol kola ilerliyor. 19 Aralık’ta Satürn ve Jüpiter gökyüzünde Kova’da buluşuyor.

2020’de Venüs ve Mars geri hareketi geçmişten mesajlar getirecektir.  Venüs İkizler’de, Mars ise Koç’ta gerileme hareketi yapacaklardır. Özellikle ilişkiler açısından Mayıs ve Eylül ayları kritik olabilir. Ancak herkesin kendi doğum haritasına özgün Venüs ve Mars’ın ilgili olduğu yaşam konuları da masaya yatırılacaktır.

Venüs 13 Mayıs 2020 tarihinden başlayarak 25 Haziran’a dek geri hareketine devam edecek. 22 derece İkizler’den burcun 5 derecesine kadar geri gelecek. Aslında tam 8 yıl yıl önce 2012’de de Venüs aynı burçta geri hareket etmişti. Tekrar aynı burçta geriliyor olması 8 yıl öncekilere benzer temaları hayatımıza geri getirebilir. Örneğin ilişkilerimiz ikili durumlara açık olabilir. Sadakatsizliklere şahit olabiliriz. Sıkça değersizlik duygusu oluşabilir. Maddi konularda çift konudan/kaynaktan birini seçme gereği oluşabilir. Özellikle Boğa, Terazi, ikizler temalı kimseler için dikkat çekici bir sahneler ortaya çıkabilir.

Mars 10 Eylül 2020 tarihinden itibaren 14 Kasım’a dek Koç burcunda gerileyecek. Koç’un 28 derecesinden 15 derecesine dek gerilemiş olacak. İleri doğru hareket ederken zorlanmalar olabilir. Cesaretsizlik ve özgüven eksikliği gibi durumlarla karşılaşabiliriz. Öfkemizi dışarı veremeyip içe yöneltebiliriz. Enerjimizin dışarı aktarılamaması ciddi sıkıntılar doğurabilir. Fiziksel aktiviteyi mümkün olduğunda yükseltmek gerekir. Özellikle Koç ve Akrep vurgusu olam kimseler için dikkat çekici sahneler daha fazla olabilir.

Merkür’ün geri hareketiyse yıl boyunca 3 kez hayatımızda belirli sıkışmalar, yavaşlamalar, geriye dönüşler getirebilir.

Öncelikle 17 Şubat-10 Mart arasında Balık ve Kova burçlarında gerilemeyle bu burçlar özellikle yavaşlamaya sıkışmaya açık olabilir.

Daha sonra 18 Haziran-12 Temmuz aralığında özellikle Yengeç burcunda aile ve yuvayla ilgili konularda vurgular olabilir.

En son olarak da 14 Ekim-3 Kasım arasında bir gerileme var. Bu da Akrep ve Terazi’de olacaktır. İkili ilişkiler açısından önemli zamanlar olabilir.

Bu arada 4 Haziran’dan itibaren 1,5 yıl için Kuzey ve Güney Ay düğümlerinin sırasıyla İkizler ve Yay burçlarına ilerleyeceğini söyleyebiliriz. Hayatımızda kadersel konuları gösteren düğümlerin burç değiştirmesi hayatımıza önemli bir tema değişikliği getirecektir. Ay’ın kuzey düğümü İkizler yönetimindeki konuların gelişmeye açık olduğunu anlatıyor. Zihinsel aktiviteler pozitif gelişmelere açık olacaktır. Yeni eğitimler ve iletişimle ilgili konulara açık olacağız. Pratik ve güncel bilgilerimiz gelişmeye açık olacaktır. Yay yönetimindeki konular mesela ileri düzeyde eğitimler, medya alanı, uluslararası konular, hukuki işlerde ise yıpranmalara maruz kalınabilir. Risk almaktan sakınabiliriz. Derin ve felsefi boyutta ilgilendiğimiz her ne varsa orada sıkışmalar olabilir. Hayat görüşümüzü, inançlarımızı sıklıkla masaya yatırabiliriz. Yıpranmalar olabilir.

Güneş ve Ay tutulmaları hayatımızın kadersel dönüm noktaları olacaktır. 2020’de dört kez Ay tutulması oluşacak. Sırasıyla Yengeç (10 Ocak), Yay (5 Haziran), Oğlak (5 Temmuz)ve İkizler (30 Kasım) burçlarında Ay tutulması var. Ay’ın ışığının tutulması kişisel konular aile hayatımız, yuva, ev, yerleşim ve duygu dünyamıza ilişkin ikilemler bizi önemli kararlara almaya sevk edebilir. Netlik ihtiyacı duygusal zorlanmalar yaratabilir.

Ayrıca iki kez Güneş tutulması oluşuyor. Bunlardan birincisi 21 Haziran’da Yengeç’te olacak. Bu tutulmanın temasında engellerle karşılaşma ve kişinin kendi gücünü görememesi var. Önemli kararları bu süreçte almamak gerekir. İkinci Güneş tutulması ise 14 Aralık’ta Yay’da olacak. Burada yoğun duygular, öfke, şehvet, arzular ortaya çıkabilir. İlişkilerde kadersel karşılaşmalar olabilir. Ya da ilişkileri aniden sonlandırma olabilir. Acele kararlar almamak önemli. Bu tutulmalara yakın tarihler hayatımızın önemli kırılmaları noktaları olabilir.  

2020 Yılı herkese iyilik ve mutluluk getirsin diyelim şimdiden.

Meral Pala

18 Kasım 2019

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.