Mars Boğa Burcu’nda

Astrolojide eril enerjiyi, yang enerjisini anlatan Mars burç değiştiriyor. Bireyselliğimizi gösteren Mars temel motivasyon kaynağımız ve yaşamda kalabilme gücümüzü sembolize eder. Mücadele sebeplerimizi Mars’ın ilerlediği alanda buluruz. Hareket tarzımızı, nasıl ve ne için savaştığımızı Mars anlatmaktadır.

14 Şubat’tan 31 Mart 2019 tarihine dek Mars’ın çalışma alanı toprak elementinin sabit nitelikli burcu olacak. Agresif Mars uysallaşıyor. Gücümüzü, enerjimizi kontrollü kullanmaya başlıyoruz. Gözü karalıklarımızdan eser kalmıyor diyebiliriz. Zira Mars, Venüs’ün burcu tarafından yönetiliyor. Mars’ın hareket ettiği konularda hareketlilik başlar, gücümüzü bu yönde kullanmaya başlarız. 

Doğum haritasında Mars’ın bulunduğu burç ve ev konuları temel motivasyon kaynaklarımızı belirler. Ancak gökyüzünde Mars’ın ilerlediği burç ve ev konuları dönem dönem olarak farklı alanlarda enerji harcadığımızı anlatmaktadır. 

1 Ocak’tan itibaren Mars Koç burcunda hareket etmeye başlamıştı. Yeni ve yaratıcı deneyimlere açıldık. Belki oldukça cesur adımlar attık. Hatta daha önce denemediklerimizi denemeye koyulduk. Şimdilerde o dönemin sindirilmesi, köklendirilmesi, istikrarlı hale getirilmesi için çaba harcayacağız. Yeni atılımlardan ziyade hayatımızda daha önceleri başlanmış konuları sağlamlaştırmaya eğilebiliriz. Somut ve elle tutulur işler başarmaya çalışabiliriz. Maddi dünyada ilerlemek için çabalar ortaya koyabiliriz. Ancak savaşçı tarafımızın içeri çekildiğini unutmayalım. Hareket kabiliyetimizde bir yavaşlama söz konusu olacaktır. Zira Mars Boğa’da rahat harekete geçemediği alanda olacak. Çabuk adımlar atmaktan kaçınabiliriz, risk almak en son düşüneceğimiz şey olabilir. 

Sanki hayatımızda tempo birden düşmüş, hareketsizlik çağı başlamış gibi gelebilir. 31 Mart tarihine dek savaş gezegeni en barışçıl burçlardan birinde ilerliyor olacak. Bu dönemde maddi güvenliğimiz için kararlı güç ortaya koyabiliriz. 

Ayrıca hayatımızda salt huzuru yaratmak, güvenlik alanı kurmak ve değişmez-sabit koşullar sağlamak için belirli bir çaba ortaya koyabiliriz. Buna bir tanımlama yapmak gerekirse ”barış için savaşmak” diyebiliriz. Öte yandan huzurun bozulmaması adına öfkemizi bastırma yoluna da gidebiliriz. Bir anlamda pasif-agresif bir atmosferde olduğumuzu söylemek yanlış olmaz. Bunun ilerde daha büyük öfke patlamalarına bir zemin oluşturduğunu da unutmamalıyız. Mars’ın agresif ve en ilkel yanımızı anlatmaktadır.  Bu arada güvenli bir atmosfer yaratalım derken temel hedeflerimize gidememe riski oluşabilir.  Tamamen maddi dünyada somut konulara yönelmek, büyük düşünememeyi, sabit bir yere saplanmayı ve kendini ortaya koyamamayı da getirebilir.

Bu dönemde lüks tüketime yönelmek de bir seçenek olabilir. Dünyevi zevklere yönelik harcamalar artış kaydedebilir. İlerleyen zamanlarda lüzümundan fazla harcama yaptığımızı fark edebiliriz. Bu arada toprağa, sanat eserine, güzellik endüstrisine epeyce yatırım yapabiliriz.  Boğa burcu finansal konularla alakalıdır. Harcamaların  büyük çoğunluğu güvenlik konularına, yatırıma, toprağa ve dünyevi zevklere gidebilir. 

Bu dönem sabit burçlar olan Boğa, Akrep, Kova ve Aslanlar için sabitliklerini zorlayacak bir dönem olabilir. Kararlılıkları teste tabi olabilir. Öfke kontrolü bu süreçte önemli olacaktır. Toprak grubu burçlar, Boğa, Başak ve Oğlaklar maddi dünyada varlık göstermek için çabalayacaklardır. Zaten makul ölçüde risk aldıkları için yine temkinli, tedbirli, kontrollü bir güç sergileyeceklerdir. Su grubundan Yengeç, Akrep, Balıklar bağlanacakları bir güvenli liman bulabilirler. Hava grubu burçlar yani İkizler, Kova ve Terazi için maddi konulara eğilmek kaçınılmaz olabilir. Hayatlarında bir güvence yaratmak için adımlar atabilirler. Fakat bunun oldukça sıkıcı olduğunu da düşünebilirler. Ateş grubundan Koç, Aslan ve Yay burçlarının maddi dünyaya ilişkin öğrenecekleri çok fazla deneyim yaşamaları mümkündür. 

31 Mart’a dek atalete düşmeden güvenli limanlar yaratmayı dileyelim.

Sevgiler,

Meral Pala

15 Şubat 2018

Bu yazının bütün hakları saklıdır.