capricorn_small
OĞLAK’ta Yeniay

29 Aralık Perşembe günü 09:53 itibariyle Oğlak burcunda Ay yenileniyor. Retro Merkür eşliğinde oluşan yeniay hayatımızda oluşturduğumuz yapının hatalı yönlerini ortaya çıkartıyor. Astroloji haritamızda Oğlak yönetimindeki yaşam alanı sağlam bir yapı kurmaya çalıştığımız konuları göstermektedir. Bu yeniayla birlikte sabırla ömür boyu çalışarak oluşturduğumuz yapının çatlakları, çürükleri öne çıkıyor. Bir mevki elde etmek, otorite kurmak, somut bir şey ortaya koymak istediğimiz konularda onarılması gereken parçalar kaçınılmaz olarak göz önüne geliyor.

Aslında 2008’den beri Plüton Oğlak burcunda bu alanı yıkıp yeniden inşa etmeyi öneriyor. Astrolojide ‘’Plüto bir teklif sunar ve bu teklifi kabul etmeme şansımız yoktur’’ denir. Bu demektir ki Plüto Oğlak’ta hareket etmeye başladığından beri hayatımızda geriye dönüşü mümkün olmayan değişimler yaşıyoruz. Oğlak ana yapıyı, çatıyı, yapının bel kemiğini temsil ettiğine göre zaten bu alanda önemli değişimler yaşıyoruz. Hayatımızda bir şekilde ölüm ve yeniden doğum temalarını hissediyoruz. Hem bireyler olarak hem de devletler bazında kökten dönüşümler görüyoruz. Şimdilerde Plüto Oğlak burcunda yolun yarısını geçti. Global olarak baktığımızda dünyada sistemler değişiyor. Devletler bazında büyük güçler hırsla otoritesini ispatlama yarışındalar. Ölümcül kararlar alınıyor. Acımasızlık inanılmaz boyutlara ulaşmış durumda. Direnç göstermenin anlamsızlığını çok rahat kavrayabiliyoruz.oglakta-yeniay

Bu büyük resmin içinde yeniay oluşurken puzzle parçalarının bir kısmını daha yerine oturtmaya çalışacağımız aşikar. Yeniay doğarken gökte gezegenlerin yerleşimi içinde bulunduğumuz şartları gösteriyor. Öncelikle Jüpiter-Uranüs zıt yerleşimi bilinçte bir sıçramaya zemin hazırlamakta. Bir üst bilince geçiş yapmanın zamanı gelmiştir artık. Oğlağın yöneticisi Satürn ise, Uranüs-Jüpiter karşıtlığıyla akışkanlık içinde buluyor. Satürn’ün sembolizminde zaman içerisinde yerleşmiş, benimsenmiş ve geleneksel hale gelmiş kurallar bütünü vardır. Uranüs ise parlak bir yaratıcılık, sınırsız özgürlük ve sarsıcı yeniliklerle özdeştir. Yerleşik düzene karşı koyuşu huzursuz eder. Öte yandan canlı oluşu ve şok edici yönüyle cezbeder. Jüpiter de ilerleme, gelişim ve büyümenin sembolüdür. Bu üç gezegenin gökyüzünde sıkı bir temasta olması, bir üst bilince geçişimizin eski sistemle uyumlanabileceğini anlatıyor.   

Fakat Mars, Neptün ve Güney Ay Düğümü’nün Balık’ta yerleşimi perdelenmiş bir şeylerin varlığının olasılık dâhilinde olduğunu göstermekte. Bu görünüm hedefe kilitlenmeyi zorlaştırabilir. Duygularla hareket etmek kayıpları da beraberinde getirebilir. Öte yandan özellikle Mars’ın, 8 derecedeki yeniay oluşumuna sıkı altmışlık açısı kaskatı duran, çözülmesi imkânsız gözüken sertlikleri çözmeye çalışabilir.

Merkür’ün geriliyor olmasına rağmen Jüpiter’le Venüs -iki iyicilin-hava burçlarında uyumu da iletişim kanallarının açık olduğunun işareti. 

Yeni bir yıla adım atmaya hazırlanırken hayatımızdaki kurulu düzene bir eğilmenin tam zamanı. Sistemin çalışmasını aksatan bozuk parçaları bulup düzeltmek için çabalamak gerek! 

Sınırlarımızı iyileşmiş biçimde yeniden çizebiliriz. Unutmayalım değişmeyen tek şey değişimin kendisidir;)

Huzurlu bir yeni yıl dileklerimle…

Sevgiler,

Meral PALA

28 Kasım 2016

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.