Güneş’in Oğlağa Girişi

janus-221 Aralık saat 13:44 itibariyle Güneş Oğlak Burcuna giriş yapıyor. Kuzey yarım kürede güneş ışınlarının Oğlak dönencesine dik gelmesi kış mevsiminin başladığını gösteriyor. Aynı şekilde güney yarım kürede ışınların Yengeç dönencesine dik gelmesi yazın başlangıcını anlatmaktadır. Bu tarih gökyüzü kraliçesinin ışığın oğlunu doğurduğu gün olarak ifade edilir. Güneş’in yükselişini ve büyüyen gücünü temsil eder. Tanrı Janus’un elinde iki anahtar vardır. Kış gündönümünü altın anahtarla, yaz gündönümünü gümüş anahtarla açar.

Roma mitolojisinde tanrı Janus’un iki farklı yöne bakan iki yüzü vardır. Biri geçmişe, biri geleceğe ya da biri kente girenlere diğeri çıkanlara bakar. Böylece kontrolü elde tutar. Batı dillerinde ocak ayını anlatan January, Janvier, Januar gibi sözcükler Janus’tan gelir. Bunun nedeni Ocak ayının bir yönüyle geçen yıla, bir başka yönüyle de gelecek yıla bakmasıdır. Bu benzerlik Ocak ayının İngilizcede january biçiminde adlandırılmasına yol açmıştır.oglak-giris

Güneş’in Oğlak burcuna girişi hayatımızda yeni şartların oluşumunun işaretidir. Planlı hareket etmek bu dönemin en belirgin özelliğidir. Bu anda ülkemizde ufukta Koç burcunun yükselişi gözü kara ve cesur olmaya davet ediyor. Fakat Mars Balık burcunda ilerliyor. Bu yerleşim, önümüzdeki 3 aylık dönemde net olmayan koşullar olabileceğini gösteriyor.  Mars’ın Balık’ta hareketi sisli havada yön bulmaya çalışacağımızı anlatıyor. Ne yöne gideceğimizi bulmakta sıkıntı olabilir. Bazen bir hayalin peşinden koşabilir, bazen içgüdülerimizle yön tayin etmeye çalışabilir, bazen de duygusal tepkiler ortaya koyabiliriz. Balık burcunun sembolizminde ters yönlerde yüzen iki balık görülmektedir. Mars’ın Balık’ta yerleşimi kararsızlığımızın işareti olarak beliriyor. Bu kararsızlık hayatımıza bol miktarda zaman, emek ve enerji kaybı getirebilir.  

Ufuk çizgisine yakın Koç-Terazi aksında Uranüs ve Jüpiter olması ani ve çok hızlı, beklenmedik gelişmelere işaret etmekte. Aynı zamanda uyanışlarımız olabilir, gelişen farkındalığımız bazen sarsıcı olabilir. Başkaldıran ve özgürlükçü yanımızın uyanması şaşırtıcı olmaz. Satürn’ün yenilikçi Uranüs’le sıkı üçgeni ve Jüpiter’le altmışlık açıları ani çıkışları kontrol altına almaya çalışacağımızı da göstermektedir. Özgün fikirler yapıcı biçimde kullanılabilir. Bu arada ilişkilerimiz ani kopartıcı etkilere açık duruyor.

Merkür’ün Oğlak’ta geri hareket ediyor olması, bir yapı kurmaya çalıştığımız, disiplin yaratmaya uğraştığımız ve somut şeyler ortaya koymak için çabaladığımız konularda düzeltmeler ve yeniden ele alınması gereken detaylar ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Bu defa Merkür’ün geri hareketi özellikle maddi dünyayla ilgili konularda, kurallar-kanunlar ve devletle ilgili işlerimizde yanlış anlaşmalara, hatalara yatkınlık getiriyor. Fazladan dikkatli olmanın sakıncası yok.

Son olarak, Güneş’in Oğlağa giriş anına göre, Ay’ın son dördün fazında olması eski sistemin değişmesinin gerektiği konusunda bilinçli ve harekete geçme dürtümüzün yüksek olabileceğini göstermekte. Fakat Mars’ın Balık’ta bolca kararsızlık yaratması kaçınılmaz duruyor. Yön saptamak en önemli konumuz olacaktır.

Meral Pala

20 Aralık 2016

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.