twins-of-the-zodiacİkizler’de Dolunay

Gökyüzü ışıkları 14 Aralık’ta 22 derece İkizler-Yay ekseninde karşı karşıya geliyor. Dolunay zamanlarında, Güneş ve Ay’ın gökte karşı karşıya gelmesi bilinç ve bilinçaltının zıt yönlerde çalışması gergin bir atmosfer yaratmaktadır. Hava elementinden değişken İkizler burcunda oluşan dolunay zihnin son derece hareketli olacağını gösteriyor. Dolunay’la birlikte haberleşme trafiği yükselirken ve bilgi akışı hızlanacaktır.

Zihin bilgi bombardımanı altında fikir üretirken, aynı zamanda objektif kalmaya çalışacağız. Ay’ın İkizler’de olması merakımızın tetikleneceğini, bilme, öğrenme, araştırma ihtiyacımızın yükseleceğini gösteriyor. Zihin aynı anda pek çok konuyla birden meşgul olabilir. Bu durumda sinir sisteminin etkilenmesi kaçınılmaz gözüküyor. Pratik ve çözümcül fikirler üretmeye çalışabiliriz. Duyguları arkaya atmak, olaylara tarafsız bakmak durumunda olacağız. Merkür, Plüto’yla beraber Oğlak’ta realist, kararlı fakat dediğim dedikçi fikirler içinde olduğumuzu anlatıyor. Korkular uyanabilir, takıntılı ve şüpheci olmaya yatkınlık var. Konsantrasyon yüksek olabilir. Bu arada Merkür 20 Aralık itibariyle gerilemeye başlıyor. Ayrıca sınırları aşmış -out of bounds-Merkür aykırı fikirler üretmeye zemin hazırlıyor. Fikirlerimiz dönüşebilir.ikizlerde-dolunay

Öte yanda Yay dönemindeyiz, her şeyi büyütmeye ve hatta abartmaya meyilliyiz. Yine bilgi ön planda fakat bilgiyi felsefi boyutlara taşımaya, bir hayat görüşüne çevirmeye, bilgelik seviyesine getirmeye çabalıyoruz. Deneyim kazanmak adına maceraya açığız. Güneş, Satürn’le beraber, kontrollü şekilde risk alabiliriz. Vadesi uzun olacak kararlar alınabilir. Bu tablo bize büyük hedeflere odaklanırken pratik uygulamalarda zorlanacağımızı gösteriyor. Gündelik hayatın şartlarını algılamakta sıkıntı olabilir. Ufkumuzu açıp, uzaklara bakmaya çalıştığımız bu Yay döneminde etrafımızda olan biteni görmek, şimdiye odaklanıp tarafsızlığımızı da korumak durumundayız. Dolunay’ı yöneten Merkür’ün Oğlak’ta Plüto’yla kavuşurken Jüpiter ve Uranüs’le geniş kare açılar kurması zihnin gerginleşmeye yatkın olduğunu gösteriyor. Tartışmacı bir atmosfer var. Fikirlerin çatışması kaçınılmaz gözüküyor.

Jüpiter ve Uranüs’ün karşıt yerleşimi kendi başına aniden gelişen farkındalıklarla bir huzursuzluk yaratabilir. 2010 ortalarında Jüpiter ve Uranüs kavuşumunun hayatımıza getirdiği yenilik ve değişimler şimdilerde bir dönüm noktasına geldi. Bir üst seviyeye götürmekle, sonlandırmak arasında kalınabilir.

Dolunay oluşurken, saat 03:05’te ülkemizde ufukta diplomatik Terazi burcu yükseliyor. Yöneticisi Venüs Kova’da bağımsızlık, eşitlik ve özgürleşme ihtiyacını sembolize ediyor.

Özetle dolunay zamanı ileriye yönelik düşüncelerimizle şimdiye ait pratik yaşantımıza yönelik fikirler arasında kalabiliriz. Dolunay anında gökyüzünde su elementinin eksikliğinden bahsedebiliriz. Duygularla bağlantı kurmakta zorlanacağımız, çok çeşitli konuyla uğraşmak zorunda kalacağımız, kendimizi objektif bir şekilde ifade etmek için çalışacağımız dolunay zamanı sinir sistemini korumak önemli olacaktır. Zihni sakinleştirici yollar bulmak işe yarayabilir. Zira İkizler’de dolunay hayatımızda ikilemlerin fazlaca olacağını gösteriyor.

Meral Pala

12 Aralık 2016

Yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.