AKREPTE YENIAYAkrep’te Yeniay

11 Kasım Çarşamba günü saat 19:50 sularında Akrep’te yeniay doğuyor. Güneş’in Akrep’te ilerlediği 23 Ekim’den beri hayatımızda ölüm ve yeniden doğuma benzer tecrübeler yaşıyoruz. Bu, fiziksel anlamda bir ölümün yanı sıra, soyut manada ölümler de olabilir. Örneğin, hayatımızda bir devrin kapanması, bir fikrin geçerliliğini yitirmesi, dönüşü olmayan yollara girmek gibi deneyimler yaşıyor olabiliriz. Aslında bu yeni ay, dönüşüm adına bir hamle daha yapma şansı veriyor. Bu dönemde hayatımızda çürümüş olanın ölmesine izin vermek kilit hareket olacaktır. Akrep’in özünde bulunan mücadele temasını iliklerimizde hissedeceğiz. Çoğunlukla da yoğun psikolojik gerginlikler söz konusu olabilir. Ay’ın Akrep’te olması başlı başına duygu dünyamızda zorlanma olarak görülebilir.Ülkemizde yeniay zamanı ufukta Yengeç burcu yükseliyor. Gökyüzünde suyun bol olması, temizlenmeyi çağrıştırıyor. Merkür’le beraber yeniay fikren değişime, yenilenmeye işaret etmekte. Artık bize hitap etmeyen fikirlerin yerine yenilerinin geçmesi kaçınılmaz duruyor. Kiron’dan Güneş, Ay ve Merkür’e kuvvetli bir enerji akışı görülüyor. Bu görünüm iyileşme, arınma potansiyeli olarak algılanmalı. Aynı anda Jüpiter-Kiron karşıt yerleşimi, gerçekliğin görünür olması anlamını içeriyor olabilir.

Bu resmin içinde Satürn-Neptün arasında oluşan sert kare açı ne demeğe geliyor? Neptün kontrol edemediklerimizi anlatırken, Satürn bu konularla ilgili endişe ve korku yaratma potansiyeline sahip duruyor. Neptün’ün getirdiği sınırsızlığa Satürn’le bir sınır çizme gereği ortaya çıkıyor. Ya da yaşamımızda kaotik olan neyse bunun üzerinde bir kontrol geliştirmek gerekecektir. Rüyadan gerçekliğe dönme vakti de olabilir. Her şeyin üstünde, Akrep’in yönetici gezegeni Mars’ın, Başağın en son derecesinde(29) olması kadersel gelişmelere işaret ediyor. Akrep’te yeniay duygularla hareket etmeyi anlatırken, Mars’ın Başak’ta olması son kertede mantığın devreye girebileceğine işaret etmektedir.

Astroloji haritamızda Akrep burcu yönetimindeki yaşam alanı her zaman gölgeli ve mücadeleye açık olmakla beraber içinde bulunduğumuz dönem, daha çetin mücadeleler getirebilecektir. Satürn Akrep’teyken son 3 yılda disipline etmeye çalıştığımız konulara bir takım dokunuşlarla yeni bir şekil vermek mümkün olabilir.

Türkiye haritasında 5. Evdeki Venüs’le kavuşan bu yeniay sanatta ve/veya siyasette gözönündeki-özellikle- kadın figürlerle alakalı yeni oluşumlar, yeni durumlar getirebilecektir.

Meral Pala

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.