blue-butterfly-design-moonİkizlerde Dolunay

25 Kasım’ı 26 Kasım’a bağlayan gece yarısı 00:44 sularında dolunayda duyguların üst seviyelerde seyri, hayatımızın yeni bir dönüm noktasına geldiğinin işareti. İkizler burcunda dolunay meraklı, enerjik, fikirlerin değiş tokuş edildiği bir atmosfere işaret ediyor. Araştırmacı ruh haliyle yenilikçi ve ilerici çabalar söz konusu olabilir. Bolca dedikoduyla beraber ikili durumlar ortaya çıkabilir. Her zaman dolunay dönemlerinde duygu-mantık çelişkileri söz konusu olmaktadır. Fakat bu kez normalden biraz daha fazla kararsızlık gündeme gelebilir. Çünkü İkizler-Yay aksı değişkendir. İkizler burcu mantıkçı hareket etmeye zemin hazırlar. Oysa ki Yay arketipi fanatizm ile ilişkilidir. Güneş’in Yay’da hareketi olumlu veya olumsuz her şeyi büyütme, genişletme eğiliminde olduğumuzu anlatıyor.  Bir fikrin geliştirilmesi, bilginin artması veya aldığımız risklerin hacminin büyümesi biraz hantal ve kontrol edilmesi güç enerjilerin vurgusuna işaret etmekte. Oysaki İkizler’de Ay gündelik hayata yönelik kullanışlı ve pratik seçimlere davet etmektedir.

Dolunay yaşanırken, ülkemizde ufukta Jüpiter’le beraber Başak Burcu yükseliyor. Yükselen yöneticisi Merkür ise Yay’da-zararlı- Satürn’le kavuşumda bulunuyor. Bir süredir Satürn-Neptün sertliğiyle hayatımızdaki temel konu, sağlam basmaya, disiplin kurmaya ve kalıcılık yaratmaya çalıştığımız alanda belirsizliklerle mücadele ediyor olmamız. Çabalarımız bir türlü istediğimiz neticeyi vermiyor olabilir. Hayatımızda kalıcı olmaya çalıştığımız hemen her şey elimizden kayıp gidebilir, dağılıp çözülebilir. Bu dolunay’da Merkür de-haritanın lordu- Satürn’le kavuşuyor, Neptün’de sert kare açı alıyor. Kafa karışıklığı ve yanıltıcı haberlerle karşılaşabiliriz. Aldanmaya müsait bir atmosferde olduğumuzun altını çizmek gerek.

Mücadele gezegeni Mars Terazi’de kararsızlıklara işaret ederken Neptün’le sıkı bir 150 derecelik karmik açı kurması geriye dönüşü olmayan bir noktanın varlığına işaret etmekte. Suyun kaynama noktasına gelmiş olmamıza rağmen harekete geçerken iç görü kullanamamanın acısı olabilir. Mars Terazi’de kararlı adımlar atmakta sıkıntı yaratıyor. Fakat asıl Neptün’le açısı siste yön bulmaya çalışmanın imkânsızlığını anlatıyor.

Kısaca İkizler’de dolunay, yere sağlam basmakta zorlanacağımızı gösteriyor.  Kaygan zeminde dans etmeye benzetmek yanlış olmaz. Zihinsel bir burçta oluşan bu dolunay zihnimizin çok aktif olabileceğini anlatırken, iki uç fikir arasında kararlar almaya çalışmaktan zihnen yorgun düşebiliriz.

Dolunay zamanı yükselende Jüpiter’in varlığı, iyi bir analizin karışıklıkların önüne geçebileceğine dair umut aşılıyor. Kararlı olmakta zorlansak bile en azından gerçeğe ulaşma şansımız olabilir.

Dolunay zamanları hayatımızda tamamlanmalar, sonlanmalar ve başlangıçlar olağan gelişmelerdir. Bu kez esnek olmaya çalışmalıyız. Dalgalara karşı değil, dalgalarla beraber hareket etmeyi başarabildiğimiz ölçüde dolunayın gücünden istifade edebiliriz. Mesela hayatımızda artık işimize yaramayan ne varsa söküp atabiliriz.

Ülkemizin haritasında 12. Eve denk gelen dolunay, kontrol edilmesi–neredeyse- imkânsız gelişmelere işaret ediyor.

Bu arada dolunaydan en fazla etkiyi İkizler ve Yay’ın 3-4-5 derecelerinde kişisel gezegenleri, yükseleni ve tepe noktası olanlar etki alacaklardır.

İkizlerde dolunay hayatımıza doğru bilgi, neşe ve mutluluk getirsin. “En kötü kararın bile kararsız olmaktan iyi” olduğunu unutmayalım.

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.

Meral Pala

25 Kasım 2015