SummerSolstice7

21 Haziran Cumartesi günü saat 13:51’de Güneş Yengeç’e giriyor. Güneş ışıklarının Yengeç dönencesine dik geldiği ve Kuzey Yarımkürede en uzun gündüzün yaşandığı gün “Yaz Gündönümü”olarak ifade edilmektedir. Bu tarihten itibaren Kuzey Yarımkürede günler kısalmaya, Güney Yarımkürede ise tam tersi uzamaya başlamaktadır.

Dünya astrolojisinde Güneş’in Koç’a giriş anında ufukta öncü burçlardan birisi yükseliyorsa, yıl boyunca her üç ayda bir Güneş’in öncü burçlara giriş anına göre yeni haritalar üretmek gerekmektedir. Bu haritalar üçer aylık dönemlerde gökyüzünün taşıdığı potansiyel enerjileri anlatmaktadır.

Ankara’ya göre çıkartılan yaz başlangıcı haritasında ufukta Terazi Burcu yükseliyor; ilişkilere ve diplomasiye vurgu yapıyor.  Mars Terazi’de adalet ve uyum için mücadeleyi sembolize etmekte. Ancak harekete geçmekte kararsızlık ve gecikmeler söz konusu olabilir. Terazi’nin yöneticisi Venüs Boğa’da yönetici konumunda güvenlik, istikrar, barışı sembolize etmesine rağmen Plüton ve Mars’la 135 derecelik sert açılar kurarken tam bir sapakta oluşun işaretçisi olarak gözüküyor. Ani dönüşler söz konusu olabilir, bir çığır açan ve ne yöne gideceği belli olmayan barışı ve huzuru tehdit eden şartlar söz konusu olabilir.

Bu resmin içinde Güneş’in yerleşimi 9. Evde uluslararası konulara vurgu yapmakta. Hukuki ve akademik konular gündemin önemli maddeleri olabilir. Farklı görüşler ortaya çıkabilir, yabancı kültürlerle alakalı konular önemli olabilir. 9. Ev Güneş’in mutlu olduğu (joy) yer olarak ilerleme vaat ediyor. Ayrıca otoritelerin fikirlerini savunmada güçlü konumda olabileceğini anlatmaktadır. Merkür İkizler’de, Güneş’ten yanık durumdayken gerilemeye devam ediyor. Merkür, zihinsel konuların, anlaşmaların, atılan imzaların tekrar gözden geçirilmeyi gerektirebileceğini anlatıyor. Ayrıca geçmişe ait konuların ele alınabilir.

Ay Koç’ta son dördün fazında Uranüs ve Ay’ın Güney Düğümüyle beraber hızlı gelişmelere, ani ve yıpratıcı çıkışlara zemin hazırlamakta. Satürn ve Kiron su grubu burçlarda partil üçgen açı içinde; geçmişe ait karmik konuların gündemde olduğunun göstergesi olarak duruyorlar.

27 Haziran Cuma günü 6 derece Yengeç’te yeniay oluşurken duygusal, ailevi ve kırılgan konuların önemine yeniden vurgu gelecektir. Ülkemizin yükselen burç derecesine yakın derecelerde oluşan yeniay ulusal kimlikle alakalı konuları ısıtıyor olacak. Halkın bütününü ilgilendiren temalar yeniliklere açık olacaktır.

Yılın yarısını tüketmiş haldeyken kalan yarının barış ve mutluluk getirmesi ve umutların gerçekleştiği bir yaz dönemi olması temennisiyle…

Meral Pala

20 Haziran 2014

Roma, İtalya

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.