family treeBu kez gökyüzünde duygusal Yengeç burcunda yeniay oluşumu Ramazan Ayı’nın başlangıcını da gösteriyor. Tüm İslam âleminde yeniayla birlikte Ramazan ayının gelmesi oruç ve çeşitli dinsel ritüelleri yerine getirmek suretiyle bir tür ruhsal arınma ve maneviyatı kuvvetlendirme dönemi olarak kabul edilmektedir. Yeniayın bu kez su grubundan Yengeç burcuna denk gelmesi, Ramazan’ın da ruhuna uygun olarak ruhsal geçmişimizle ilgili temizlenme, köklerimizle, aileyle ilgili yüzleşmeler, derin dönüşümler ve yeni başlangıçlar yapma fırsatı vermektedir.

27 Haziran Cuma günü 11:08’de yeniay derecesinin Plüton’la karşıtlık içinde bulunması baş etmekte zorlandığımız, görmekten kaçtığımız ve bazen tabu niteliğinde olan derinde kalmış duyguların açığa çıkabileceğini anlatıyor. Plüton’un zorlayıcılığı kuşaklar öncesinden bugünkü yaşantımıza sirayet eden atalarımızın işlediği suç ve günahlardan da olabilir. Duygu olarak bizi zehirleyen yavaş yavaş yıkıma götüren birikimler yeniayla birlikte adeta bir volkan patlaması gibi gün yüzüne çıkabilir. İçten içe bizi zorlayan fakat baskılamaya çalıştığımız duyguların birden boşalması bir arınma, dönüşüm ve yeniden doğuma imkân verebilir.

5 derece 37 dakika  Yengeç’te yeniay Neptün’le sıkı ve akışkan bir bağlantı içinde bulunuyor. Bu yerleşim duygusal atmosferin, empati gücünün ve merhametli olmanın mümkün olacağını anlatıyor. Plüton’un acımasızlığı ve gaddarlığı Neptün’le birlikte anlayışa gidebilecektir. Neptün kendini benliğimizi geri plana alarak başkalarına adanmayı da getirebilmektedir.

Gökyüzünde Uranüs-Mars karşıtlığı beklenmedik ve ani gelişmelerin gündeme gelebileceğinin işaretçisi olarak gözüküyor. 2013’ün sonlarından itibaren kontrol etmeye çalıştığımız öfkenin birden kontrolden çıkması, yıkıcı ve kopartıcı olabileceğinin göstergesi durumunda. Hızlı ve beklenmedik çıkışlar gündeme oturabilir.

Yeniay oluşurken, ufukta Başak Burcunun yükselmesi ve Merkür’ün İkizler’de geri harekette oluşu geçmişle ilintili konuları da hayatımıza getirebilir. Zihnimiz mantıkçı ve objektif bakmaya yatkın durumda ancak bir şekilde önceden çözüme kavuşamamış konuların irdelenebileceğini düşünebiliriz.

Jüpiter (Güneş ve Ay’ın yücelim yöneticisi) Yengeç’te Ay Düğümlerine net kare açılar kuruyor. Bu yerleşim gelişme ve ilerleme adına kadersel bir dönemeçte olduğumuzun göstergesi. Geçmişimize, evimize ve ailemize yönelik konularda bir dönüm noktasında olduğumuzu ve ruhsal, manevi yönümüzü yükseltmek açısından zorlu ve fakat önemli bir noktada olduğumuzu göstermektedir.

Ülkemizin haritasında yükselen burç derecesi (7 derece 47 dakika Yengeç) yeniay derecesiyle oldukça yakın durumda. Dünya astrolojisinde yükselen burç ve 1. Ev Halkın bütünü, ülke sakinleri, ülkenin imajı, topluma ait efsaneler, refah ve genel sağlık durumunu anlatmaktadır. Yengeç’te oluşan bu yeniayın ülkemiz açısından da yeni bir imaj, önemli dönüşümler ve yepyeni başlangıçlar getirebileceğini düşünebiliriz.

Yeniayla birlikte başlayan Ramazan ayının herkes için hayırlı ve bereketli olması dileğiyle…

Meral Pala

26/06/2014

Taksim, İstanbul

Yeni eğitim dönemimiz hakkında bilgi edinmek için:

http://astrolojikosesi.com/2014/06/02/astroloji-egitimi-2/

Bu yazının bütün hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeden yayımlanamaz.