KOÇ YENİAY

10 Nisan 2013 günü saat 12:35’te Koç Burcunun 21 derecesinde yeniay doğuyor. Koç Burcu zodyağın ilk burcu ve yeni başlangıçları sembolize etmektedir.  Bir astroloji haritasında Koç Burcu hangi yaşam alanını (evi) yönetiyorsa bu alanda kişi mücadeleci, atak, girişimcidir. Risk alabilir, başkalarına örnek oluşturabilirler. Ancak düşünmeden başladıkları işi devam ettirmekte zorlanabilirler. Sürekli yeni hedeflere uzanırlar. Bu alanda yeniay oluşurken Koç teması güçlü bir şekilde açığa çıkacak.

Yeniay zamanları 28’er günlük döngülerin başıdır ve daha büyük döngülerin de tetikleyicisi olabilirler. Bu dönemde hayatımızda yeni tohumlar ekilir ve zaman içersinde gelişip olgunlaşır. Ay yenilenirken ufukta Aslan Burcu yükseliyor. Yöneticisi Güneş Koç’ta yücelme yerinde bulunuyor. Koç’ta yoğunlaşan gezegenler güçlü bir enerji açığa çıkartıyor. Venüs, Mars, Uranüs eşliğinde yeniay oluşumu “BENLİK” vurgusunu yükseltiyor. Ancak tek yönlü, yüzeysel ve çocuksu bir inatçılık söz konusu olabilir. Güneşe yakınlıklarından dolayı yanık durumda olan bu gezegenler kendi fonksiyonlarını göstermekte zorlanacaktır.  Ay ve Venüs’ün Koç’ta olması anlayış ve merhametten uzaklaştırıyor, duyarsız olmaya zemin hazırlıyor. Venüs Koç’ta zararlı çalışırken ilişkilerde dengeyi sağlamak güç olabilir, benmerkezcilikle mücadele ve ayrılıklar yaşanabilir. Aynı zamanda Venüs, maddi konularda hırslı ve açgözlülüğe varan tutumlara yöneltebilir.

Savaş gezegeni Mars aynı zamanda yeniayın yönetici gezegeni,  kendi burcunda yüksek cesaretle öne atılma, büyük riskler alma potansiyeli getiriyor. Uranüs, beklenmedik gelişmelere zemin hazırlıyor.  Uranüs’ün Satürn ile tam bir 150 derecelik açıya girmesi gündemin muhakkak değişeceğini anlatıyor. Otoriteler konusunda kadersel gelişmeler kaçınılmaz gözüküyor. Kariyerleilgili  sürpriz gelişmeler beklenebilir. Gelenekler ve kurallar ile yenilikçi hareketler bağdaşmakta zorlanabilir. Ancak bu zorlanmanın sonunda tam bir gelişme elde edilebilir. Bilinçaltı korkularından özgürleşme sağlanabilir. Bir anlamda hayatımızda yolumuzu tıkayan zehirli otları temizlemeye cesaret edebiliriz.

Koç Yeniayının ardından 3 tutulma yaşayacağız. Yeniay ile önümüzdeki tutulmaların temellerinin atıldığını düşünebiliriz. Bu dönemde atacağımızadımlar tutulmalarla birlikte şekil alabilir. Tutulma mevsiminin başlaması hızlı ve ilginç gelişmelere işaret ediyor. Şimdilerde oluşturduğumuz zeminin üzerine önümüzdeki 6 aylık dönemde tutulmaların etkilerini almaya devam edeceğiz.

Tutulmalardan ilki 24 Nisan’da Akrep-Boğa ekseninde bir Ay Tutulması olacak. Bu tutulma maddi konularda ve değerler konusunda bir karar verme noktası olabilir ve bir sonlanma zamanı olabilir. Kişisel değerlerimiz ile başkalarıyla paylaştıklarımız konusunda bir kararsızlık, çekişme ve zıtlaşma söz konusu olabilecektir. Koç yeniayında ortaya çıkan fikirleri hayat geçirme imkanı verebilir. İkinci tutulma 10 Mayıs’ta 19 derece Boğa’da bir Güneş tutulması. Son olarak da 25 Mayıs’ta 4 derece Yay’da Ay tutulması olacak. Tutulma derecelerinde gezegenleri bulunan kişiler güçlü etkiler altında olacaktır.

Merkür halen Balık burcunda zihinsel karmaşa yaratıyor ve Satürn ile gergin bir 135’lik açı içinde zihinsel alanda ve iletişimde çatışma, gerilim hali söz konusu. Plüton; Kiron ve Satürn’le 60 derecelik birbirini destekleyici açılar içindeyken sağaltım gücü veriyor. Kiron’un kendi yöneticisi Jüpiter’le gerginlik içinde oluşu yaralı şifacıyı zihinsel yönden zorluyor. Sınırsız anlayış, merhamet ve özverinin, dedikodu veya kirli bilgiden zarar görmesi beklenebilir. Satürn’ün Neptün’le Kiron’a akışkan açılar kurması bilinçaltında bulunan iyileştirici kapasiteyi yükseltiyor.

Yeniay oluşum anında gökyüzünde toprak elementinin azlığı dikkat çekici duruyor. Yeniayla yeni başlangıçların köklenmesi Boğa dönemine kalacak. Çok yoğun ateş enerjisi ilham veriyor, canlandırıyor, güven duygusuyla risklere atılmaya davet ediyor. Fakat güçlü ateş agresif olmayı ve aşırı özgüvenden zarar görmeyi de çağrıştırıyor. Kibir ve egoizme müsait bir ortam var, dikkat!

Yeniayın hepimize arzuladığımız başlangıçları yıkıcı olmadan, yapma cesareti getirmesi dileğiyle:)

Bu yazının bütün hakları saklıdır.

Meral PALA

C.M.A.

9 Nisan 2013