İkizler Burcunda üst üste iki kez oluşan yeniay, bu dönemde iletişim, zihinsel konular, haberleşme, ticari faaliyetler, alım-satım ve aracılık işleri, kardeşler,  yakın çevremiz ve kısa yolculuklarla ilgili vurguyu yükseltiyor.  Bu dönemde maddi konuları ve ilişkilerle ortaklıkları anlatan Venüs’ün İkizler de geriliyor olması, aynı zamanda şans ve fırsat gezegeni olarak bilinen Jüpiter’in İkizler’de ilerlemeye başlaması da İkizler Burcu’ndaki hareketliliği arttırıyor. Jüpiter’in değdiği yeri geliştiren doğası bu kez zihinsel konular ve iletişim alanında büyütücü olabileceğini ancak haberlerin zararlı olacak şekilde, örneğin dedikodu niteliğinde yayılabileceğini anlatıyor.

Önümüzdeki 1 aylık döneme damgasını vuran, İkizlerde oluşan yeniay haritasına biraz derinlemesine bakalım; öncelikle sembolündeki Romen rakamıyla II; İkizlerin doğasında var olan dualiteyi, ikilemleri, değişkenlikleri gündemde tutuyor. İkizlerin yöneticisi Merkür’ün Yengeç’te oluşu geçmişe ait fakat unutulmamış, hafızalara kazınmış duygusal konuları, aile meselelerini, vatan toprağını korumaya ilişkin konuları gündeme getirebilir. Fakat Merkür’ün durağan Satürn ile gergin kare açı kurması da engellerle karşılaşılabileceğini anlatıyor. Duyguların ifadesinde baskı oluşması endişe ve duygusal travmalar yaratabilir. Bu arada Şubat’tan beri gerileyen Satürn 25 Haziran’da düzgün hareketine dönüyor. Son 4,5 aydır Satürn Terazi’de gerilerken hayatımızda ilişkilerimizde ve diplomasi gerektiren konularda sorgulama ve düzeltmeleri gündeme getirdi. İlişkileri yeniden inşa etmeyi zorunlu kıldı. Düzgün harekete dönmesiyle somut ilerlemeler ortaya çıkabilecektir. Kişisel bir astroloji haritasında Terazi Burcu hangi yaşam alanını yönetiyorsa burada çalışma yapılıyor demektir.

Yeniay haritasında Mars’ın, 23 derece Başak burcunda gerilemeye başladığı Zodyak derecesine ulaştığını görüyoruz.  Ocak ortalarından itibaren, bu Zodyak derecesinde bir süre duraklayarak iş, çalışma ve sağlık koşullarında, ayrıca sıkı çalışma yoluyla kazandığımız yeteneklerimize ilişkin vurgu yapmıştı. Gerilemenin başladığı 25 Ocak 2012 civarında hangi konuların üzerinde durduğumuza bakarsak şimdilerde o konuların önümüze “iyileştirilmiş” olarak geldiğini fark edebiliriz. Bu aralar yetenekleri açığa çıkartmanın tam zamanı. Özellikle zihinsel konularda yeni başlangıçlar yeniay’da kaçınılmaz olabilir. Ayrıca Mars ve Merkür’ün sekstil açı içinde oluşu, gayret gösterirsek zihinsel alanda yeni anlaşmalar ve imzalar atma yolunda gelişme kaydedilebileceğini anlatıyor.

Tabii bu yılın en önemli astrolojik fenomeni Uranüs-Plüton arasında oluşan gergin açı bu yeniay haritasına damgasını vuruyor. Güçlü değişimler kaçınılmaz olmalı, bir anda beklenmedik gelişmeler karanlıkta kalmış konuları olduğu gibi gün ışığına çıkartabilir. Her şeyin aydınlanması kökten dönüşümleri de beraberinde getirecektir. Koç ve Oğlak burcunun 8 derecelerinde kişisel gezegenleri veya haritanın yükselen burç veya kariyer ev girişi gibi önemli noktaları bulunan kişilerin ilgili noktalarda bir dönüşüme uğrayacakları kaçınılmazdır.

Bu arada İkizler’de bulunan Jüpiter’le Balık’ta ki Neptün’ün 25 Haziran’da tam bir kare açı içine gireceklerine dikkat çekelim;  hayal gücünün sınırlarını zorlayabiliriz. Gerçekçi olmanın güç olduğu bir atmosferde aşırı iyimserlikler yanılgıya götürebilir. Duyarlı, hassas ve merhametli olmakla mantıklı, tarafsız olmak arasında çatışmaya sürüklenebiliriz. Güneş’in 21 Haziran’da Yengeç’e ilerlemesi duyarlılığı yükseltecektir. Duygusallığın dozunun yüksek oluşu mantıkçı olmayı zorlaştıracaktır. Sisli-puslu havada önümüzü görememek inançları zorlayabilir, güveni sarsabilir. Ancak değişken burçlar arasında oluşan gerginlik şartların çok büyük değişkenlik taşıdığını anlatıyor. Kaygan zeminde yürürken dikkatli olmak gerek.

Merkür 26 Haziran’dan itibaren gerileyeceği Aslan’a giriş yapıyor. Merkür burada sabit ve benmerkezci olmayı getirebilir. Yaratıcı fikirleri ortaya çıkartabilir. Büyük düşünmeye sevk edebilir. Ayrıca sabit ve değişmezlikten dolayı inatçılık, dediğim dedikçilik olarak tezahür edebilir. 15 Temmuz’da 12 derece Aslan’da gerileme hareketi başlıyor. 8 Ağustos’a dek gerileme devam ediyor. Yeni bir “benlik” oluşturma yolunda gururu törpüleme, yaratıcı kapasiteyi gözden geçirme, cesareti, liderlik ve yönetme kapasitemizi ele alma zamanı olarak değerlendirebiliriz. Büyük düşünüp geniş açıdan bakmaya çalıştığımız konuları farklı bir yönden algılamaya başlayabiliriz.

27 Haziran’da Venüs’ün düzgün harekete dönmesi maddi konularda ve ilişkilerde büyük ölçüde rahatlama sağlayacaktır. Çeşitli elemelerden ve düzeltmelerden geçmiş haliyle bekleme ve gecikmeler aşılabilecektir.

3 Temmuz’da Oğlak Burcunda dolunay temasının içinde Uranüs ve Plüton’un etkisi yine güçlü şekilde hissedilecektir. Dolunay zamanı kararsızlıklar zorunlu olarak profesyonelce bir seçim yapmayı gerektirecek.

Aynı gün 3 Temmuz tarihinde mücadelemizi anlatan Mars Başak Burcundan ayrılarak Terazi Burcuna geçiyor. Zararlı olduğu bu yerleşim eşitlik ve adalet için çabalamayı getirebilir. Ancak bu yerleşim ciddi mücadelelerde kazanmayı zorlaştırabilir.

Esenliklerle dolu bir Yeniay dönemi olması dileğiyle:)

ÖNEMLİ NOT:

2012 Ekim’de başlayacak yeni dönem eğitimler için bilgi almak isterseniz:

http://astrolojikosesi.com/astroloji-egitimi/

Meral PALA                                                                 

Bütün hakları saklıdır.