11 Haziran 2012 gününden itibaren Jüpiter İkizler Burcunda ilerliyor.  Bu gecikmiş “Jüpiter” yazısının sorumlusu Jüpiter diye düşünüyorum. Bu tarihten beri ne kadar çabalasam da Jüpiter’in İkizler Burcuna girişiyle ilgili bu yazıyı tamamlayıp sayfama koyma şansım olmadı. Bir İkizler Burcu olarak Jüpiter transitinin etkisini yoğun olarak yaşıyorum.  Fazlaca yoğunluk ve hareketlilikten başımı alıp yazımı toparlayamadım bir türlü. Sanırım son 3-4 haftadır yaşadıklarımı yazsam Jüpiter’in İkizlerdeki etkisini özetlemiş olacağım.

Evet İkizler Burcu’nun her daim yeniliklere açık, yeni bilgiler edinme, yeni sosyal çevrelerde bulunma, yeni insanlarla tanışma, iletişim halinde olma, zihinselliğini ortaya koyma isteği Jüpiter’in etkisiyle sınırları zorlayacak seviyelere taşınıyor. Bu durumda haliyle iletişim trafiği, gezmek ve yolculuk ihtimalleri yükseliyor. Bunun da doğal sonucu çok fazla yayılma ve hatta dağılmışlık hali kendini hissettirmeye başlıyor. Uzun zamandır planlanmış olan ve bir türlü gerçekleşmeyen alış-verişlerin de bu döneme denk gelmesi tesadüf olmasa gerek. 12 yılda bir kapıyı çalan Jüpiter’in getirdiği fırsatları görmezden gelmek olmaz:) Açıkçası 12 yılda sadece bir kere burcumuzu ziyaret eden Jüpiter’in getirdiği açılımları elde edebilmek için önce hazırlık yapmış olmak gerektiğini düşünüyorum. Aksi halde Jüpiter kapıyı çaldığında şansın kaçması işten bile değil. Bir yandan da Jüpiter’in iyimserlik aşıladığını unutmamak gerek. Fakat aşırı güvenli ve iyicil bir bakışla elimizdeki şansı kaçırma ihtimali de çok yüksek olabilir.

Jüpiter transitinin bir başka etkisi cesaretle risk alma potansiyeli yaratmasıdır. Güven ve iyimserlik körü körüne riske sürükleyebilir. Örneğin alım-satım işlerinde gereksiz risklere girmemeye dikkat etmek gerek.

Sosyal gezegen sınıfında olan Jüpiter’in Zodyak kuşağında bundan önceki İkizler geçişi 2000-2001 aralığında gerçekleşmişti. Aynı yıl içinde diğer sosyal gezegen Satürn de İkizler Burcunda ilerlemekteydi. 20 yıllık periyotlarla Jüpiter ve Satürn’ün bir araya geldikleri dönemler, Dünya Astrolojisinde, sosyal alanda önemli dönemeçlere işaret eder. 2000 yılında önce Boğa’da da sonra İkizlerde buluşan Jüpiter ve Satürn sistemleri (Satürn)zorlayacak fanatizmin(Jüpiter) harekete geçmesine zemin hazırladı. 2001 Eylül’ünde ABD’de yaşanan ezber bozan gelişme,  Dünya sahnesinde geriye dönüşü olmayacak olayların tetikleyicisi oldu. 2001’de ülkemizde önemli bir ekonomik kriz yaşandı. Zaman içersinde, halen bu iki gezegenin 2000 yılında yaptıkları kavuşumunun sonraki evreleri etkin olmaktadır. Jüpiter transitlerini Satürn döngüleriyle birlikte değerlendirmek daha geniş bir perspektif sağlar.

Jüpiter-Satürn kavuşumuyla ilgili kişisel tecrübelerimi eklemek istiyorum. 2000’de Jüpiter-Satürn Boğa’da kavuşum yaparken, astroloji ile ciddi boyutta ilgilenmeye, eğitim almaya başladım. Hayatımda astrolojinin önemi arttı, bambaşka bakış açıları kazanmaya başladım. İlerleyen yıllarda hayatımda oluşacak köklü değişikliklerin tohumları o dönemde atılmış oldu.

Hepimizin hayatında bir milat sayılacak değişimlerin başlangıcı 2000 veya 2001 yıllarına denk geliyor olabilir. O yıllarda hayatınızda neleri başlattığınızı düşünün. Satürn Akrep’e geçince bir tür hasat mevsimi olabilir.

12 yıl önceki burcumu ziyaret edişinde ise o dönemde yaşanan ekonomik krizin etkisiyle görev yaptığım finans kurumunda büyük çaplı bir küçülmeye gidilerken ben işime devam etme şansına sahip olmuştum. O dönemde Jüpiter’in koruyucu etkisinden yararlandığımı düşünüyorum .

Astrolojik sembolizmde Jüpiter’i anlatırken en çok kullanılan anahtar kelimeler; şans, büyüme, gelişme, yayılma,  iyimserlik, cömertlik, tolerans, özgüven, iyi niyet, inanç yüksekliği, macera tutkusu, uzak seyahatler, yabancı kültürler, farklı kültürleri keşif yolculukları, eğitimle ve bilfiil tecrübe ederek hayat deneyimi kazanma, felsefeler, geniş görüşlülük, bilgelik, özgürlük arayışı, neşe, abartı, sınırları zorlama ve fanatizm olarak sayılabilir.

Yay ve Balık Burçlarını yöneten Jüpiter karşıt burç İkizlerde zorlanma getirebilecek kapasiteye sahiptir. En büyük gezegen Jüpiter’in karakteristiği büyütmektir ve her zaman büyük çaplı olaylarla beraber anılır. Oysaki Merkür, cıva gibi hareketli olan zihnimizi ve pratik hayatı ve detaylara ilişkin konuları ifade eder. Jüpiter’in hava elementinden değişken İkizler burcuna geçişi öncelikle şartların değişken oluşunu hatta cıva gibi sabitlenmesi imkânsız konuları gündeme getirebilir. Üstelik Jüpiter’in her şeyi abartabilme kapasitesini düşününce zihnimizin sınırlarını epeyce zorlayıcı bir tablo ortaya çıkabilecektir. İkizler burcu hava elementinden oluşuyla mantıklı ve objektif davranma yeteneğine sahip bir burçtur. Duygulara pek yer vermez. İletişime büyük ağırlık verir. Bilgi toplamak ve zihnini sürekli meşgul edecek konulara yönelmek ister. İşte bu sebeple İkizlerde ilerlerken zihinsel zorlanmalara meydan verebilir. Örneğin yeni eğitimlere katılmak, okuyarak ve eğitimle gelişmek konusunda abartabiliriz. İkizler ayrıca, sinir sistemini temsil eden burçtur. Zihinsel olarak aşırı yüklenmenin sonucunda sinir sistemini zorlama ihtimali doğabilir.

Aynı zamanda tüccarları ve ticareti de İkizler (Merkür) anlatmaktadır. Jüpiter’in İkizler burcuna girmesiyle bu saydığımız konularda abartılı bir gelişme ve kontrolsüz bir güç gibi oradan oraya savrulma beklenebilir. İş dünyasında ticareti geliştirecek olan bu yeni yerleşim aşırı iyimserlikle her şeyin birden büyümesini ve kontrolsüz oluşundan da dolayı neticede zorlanma getirebilir. Bolluk bereket şansı bir anda terse dönebilir.

Bu arada Jüpiter’in Neptün’le gergin açı içine girmesiyle, haberlerin şişirilip çabucak yayılması ve yanıltıcı olması beklenebilir. Önümüzdeki günlerde aldanmaya açık olacağımızı unutmayalım.

Jüpiter’in İkizlerde ne gibi etkileri olabileceğini anlatmaya çalıştım. Teker teker burçlar üzerindeki etkisini de ilk fırsatta hazırlayıp sayfaya koymaya çalışacağım. Fakat Jüpiter’in getireceği fırsatlardan İkizler’in yanı sıra Kova ve Terazilerin de fayda sağlayacağını, hayatlarında refahı yükseltebileceklerini söylemiş olayım.

Ancak Jüpiter’in büyütücü etkisi olumsuzlukları da gereğinden çok büyütebilir, bunu da eklemekte fayda var. Risk alırken iyimser bakış açısıyla tedbirsiz davranmaktan kaçınmak gerek.

Bu arada 26 Haziran 2013’te Jüpiter İkizler’den ayrılmış, yüceldiği Yengeç’e geçmiş olacak.

Jüpiter’in etkisiyle zihinsel açılımlar ve  tecrübeyle hayata bakış açımızı geliştirmek, bilgelik kazanmak ümidiyle:)

ÖNEMLİ NOT:

2012 Ekim’de başlayacak yeni dönem eğitimler için bilgi almak isterseniz:

http://astrolojikosesi.com/astroloji-egitimi/

Meral Pala

25 Haziran 2012

 

Bütün hakları saklıdır.