Bu Hafta Gökyüzü

21-27 Kasım Haftası
22 Kasım’da Güneş YAY Burcuna ilerliyor
24 Kasım’da Merkür YAY Burcunda gerilemeye başlıyor, 14 Aralıkta düzeliyor
25 Kasım Cuma günü, 2 derece YAY Burcunda Güneş Tutulması 26 Kasım’da Venüs OĞLAK Burcunda

Bütün YAY Burçlarının doğumgünü şimdiden kutlu olsun…

Hafta başında Pazartesi ve Salı günleri, Güneş Akrep Burcunun son derecelerinde ve Ay Terazi burcunda ilerliyor. Çarşamba ve Perşembe günleri ise Ay, Akrep’te olacak. Bu günlerde, Yeniay’dan önce Ay’ın ışığının iyice kapanmış olduğunu vurgulamak gerek. Bu Ay fazında artık yeni girişimler için uygun zamanlarda değiliz. Ay’ın küçülme evreleri astrolojide malefik olarak ifade edilen, enerjinin zorlayıcı çalışması, yavaş ilerleme veya başlanan iş her ne ise, bir türlü akıcılık kazanamama gibi olumsuzluklar içerebilir.
25 Kasım Cuma günü, 08:20 itibariyle Ay Yenileniyor. Fakat bu kez yeniay bir Güneş Tutulması ile birlikte gerçekleşecek. Türkiye’den izlenmese bile yeniay zamanları yeni başlangıçlar için her zaman tercih edilmelidir. Bu yeniay’ın da bir tutulmayla beraber gerçekleşmesi önemli bir dönemece işaret ediyor.

İngilizce’de “eclipse” olarak ifade edilen tutulma kelimesi etimolojik olarak, Eski Yunanca’da “ékleipsis” kökeninden gelmektedir. Kelime anlamı; karanlıkta kalma, vazgeçme veya çökmeyi anlatıyor. Güneş Tutulmasını astronomik olarak tanımlamak gerekirse; Ay’ın, Dünya ile Güneş’in arasına girerek, Güneş’in ışığının, Yerküre’den göklere bakan bir kişi için, engellenmiş olması ve dünyadan gözlemlenememesi “Güneş Tutulması” denen gök olayıdır. Her Güneş tutulması bir yeniay zamanı oluşmaktadır.

Tutulma astrolojik haritada hangi yaşam alanına düşüyorsa orada dikkat çekici olaylar meydana gelebilir. Kişisel gezegenlerle temas halinde olması durumunda ise vurguyu arttıracaktır. Ya da haritada yükselen burç, kariyer evi gibi kritik noktalara denk geliyorsa orada önemli gelişmeler kaçınılmaz olacaktır. Uzun süre ihmal edilmiş konular varsa birden gündeminize gelir. Tutulmaları hayatımızın belli bir alanında, birdenbire spot ışıklarının yanmasına benzetebiliriz.

Tutulmalar, Zodyak Kuşağında tutulma derecesine adeta bir çentik atmaya benzer. Oraya gelen bir transit, örneğin Mars’la teması, kontak anahtarını çevirmiş gibi tetikleyici etki yapar. Tutulma yeniden aktif hale geçer.

2 derece YAY’da oluşan Güneş tutulmasında en çok etkilenecek burçlar 23-24-25 Mayıs’ta doğan İkizler, 24-25-26 Kasım’da doğan Yay, 20-21-22 Şubat’ta doğan Balık ve 25-26-27 Ağustos’ta doğan Başak burçları olacaktır. Bu kişilerin hayatlarında tutulma, önemli bir eşikte olduklarının habercisi olabilir.

25 Kasım Yay Burcundaki Güneş tutulması, astrolojik bakımdan genel tema olarak, Astrolog Bernadette Brady’nin ifadesiyle; ilişkilerde aniden ortaya çıkan karışıklıklar, finansal konularda beklenmedik gelişmeler veya muhtemel rahatsızlıklar getirebilir. Aniden gelişen karışıklıklar yüzünden ilişkilerde karmaşa, karşılıksız aşklar, hayal kırıklıkları, olayların garip bir hal alması ve enerji düşüklüğü söz konusu olabilir. Yanılgıya düşmemek için önemli kararları bu dönemde almamak en akılcı davranış olacaktır. Ayrıca tutulma bir ateş burcunda, Yay’da gerçekleşiyor. Sansasyonel olaylar, erkekler arasında çekişme, hararetin fazla yükselmesi, askeri hareketler, mahkûm durumundaki önemli bir kişinin ölümü, inançlara dayalı tartışmalar getirebilir.

Yay burcu; inançlar, uzak yolculuklar, yabancılar, hayırseverlik işleri, propagandalar ve yükseköğrenim konularını anlatıyor. Tutulmanın yönetici gezegeni Jüpiter; akademisyenleri, basın-medya çalışanlarını, hukukçuları, gezginleri, din adamlarını ve endüstriyel işlerde çalışanları sembolize ediyor. Üstelik tutulmada fikirler, düşünceler ve inançlarla ilgili konuları anlatan Merkür ve Jüpiter’in geri harekette olması, fikirsel ve inançlarla alakalı konularda mutlaka ihmal edilmiş, bir kenarda tamamlanmayı bekleyen veya gözden kaçmış, açığa çıkmamış konuların ele alınmasının gereğine işaret ediyor. İhmal edilmiş bir konu, hayatımızda ani bir sarsıntıya neden olabilir.

Ayrıca, Jüpiter tutulmanın lordu ve Güneş’le 150 derecelik açı kurarken, planların askıda beklediğine işaret ediyor. 150 derecelik karmik açıların yüzeyde gözükmeyen ve dikkate almadığımız bazı olayların acilen ele alınması gerektiğini işaret eder. Hazır olalım veya olmayalım plan değişmektedir. Beklentiler yüksek ve iyimserlik hâkim olsa bile ufukta belirsiz koşullar olabilir. Yaklaşık son 3 aydır bazı konularda pozitif bir görüş geliştirsek bile netleştirmekte zorlandığımız noktalar bulunacaktır. Merkür’ün de Yay burcunda geri oluşu, iletişim sorunları yaratabilir. Jüpiter Boğa burcunda bulunurken, toprak ve maddi değerlerle alakalı elle tutulabilir, somut işler yapma çabaları olacaktır fakat bunlar bir süre duraklamaya mahkûm olabilir. Bu arada değerler ve değer yargıları sorgulanabilir. Bir de tutulma derecesinin Mars’la gergin bir kare ve Uranüs’le üçgen açı kuruyor olması da hızlıca gelişecek bir atmosfer yaratıyor. Tutulma anında Ankara’ya göre, ufukta yine Yay burcunun yükseliyor olması, ayrıca Merkür (retro) ve Venüs’ün de Yay’da bulunması konunun içine gençler ve kadınları da alabilir. Gökyüzünde hiçbir gezegen su elementinde bulunmuyor. Bu da duygusal bağlar geliştirmeyi engelleyebilir.

Güneş tutulması dışsal ve kişinin etrafında oluşan olayları anlatırken; Ay tutulması, içsel, duygusal ve kişisel olayları ifade eder.

Sonuçta, tutulmalar birdenbire spot ışıklarının bir konunun üzerine gelmesi, sarsıntıya sebep olması ve taşların yerine oturması olarak düşünülebilir. Ayrıca Yay Burcunun da her zaman iyimserlik temaları içerdiğini unutmamak gerekir. Tutulmada Kuzey Ay Düğümünün Yay Burcunda olması pozitif değerlendirilmeli.

Bu arada 10 Aralık’ta İkizler bucunun 18 derecesinde oluşacak Ay tutulması da dolunay zamanı olarak, belirsizliklerin büyük ölçüde açıklığa kavuşması ve sonlanmalar getirecektir. Ay tutulmalarının Güneş ve Ay’ın zıt burçlar ve evlerde oluşması gerginlik yaratabilir. Yine bir astrolojik haritada gezegenlere veya kritik noktalara temas ediyor olması önemini arttıracaktır. Bu Ay tutulmasında en çok etkilenecekler, 9-10-11 Haziran’da doğan İkizler Burcu ve 9-10-11 Aralık’ta doğan Yay Burcundan kişiler olacaktır.

Bu arada bir sonraki güneş tutulması 20 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleşecek. Bu tarihten önce dünyaya gelecek bebeklerin hayatında Yay Burcu etkileri hissedilecektir.

25 Kasım 2011 tarihinde yaşayacağımız Güneş tutulması Kuzey 14 serisinin bir halkasıdır.

Parçalı tutulmanın izleneceği bölgeler, Antarktika’nın kuzeyi, Güney Afrika’nın Güneyi, Avustralya, Yeni Zelanda.

Tutulmaları internetten izlemek için NASA’nın internet sayfasına gidilebilir:

http://eclipse.gsfc.nasa.gov/eclipse.html

Referanslar:
Bernadette BRADY-PREDICTIVE ASTROLOGY
Celeste TEAL-ECLIPSES
Kim FARLEY-ASTRO MIND MAPS

Tutulmalarda Yükselen Burçlara göre hangi yaşam alanında gerçekleşeceğini aşağıdan bulabilirsiniz…

Not: Örneğin, hem Koç, hem de Terazi burcundan kişiler KOÇ ve TERAZİ kısmını okuyabilir.

KOÇ ve TERAZİ Burçları için; Fikirler, inançlar, ulusalarası konular, yolculuklar, yabancı kültürler, hukuki işler ve eğitim alanında gelişmeler beklenmeli. Yakın çevredeki kardeşler, komşular, yakın arkadaşlar önem kazanabilir.

BOĞA ve AKREP Burçları için; Ortaklaşa paylaşım konularında, bankalar, krediler, vergilerle ilgili veya eşin-ortağın kaynaklarıyla ilgili gündem oluşabilir. Maddi gelir kaynaklarında veya sahip olunan maddi-manevi değerlerde değişim beklenir.

İKİZLER ve YAY Burçları için; Kişilik ve kimlik yenilenmesi, hayata yaklaşım tarzının ve bireysel imajın değişimi olabilir. İkili ilişkiler, evlilikler ve ortaklıklarda sürpriz gelişmeler, aniden hararetin yükselmesi beklenebilir. Bedensel sağlığa ilişkin konular da önemli olabilir.

YENGEÇ ve OĞLAK Burçları için; Bilinçaltında gelişen, yüzeye çıkmayan gelişmeler, rutin hayatın içinde ve sağlık, iş koşulları gibi konularda dikkat çekici değişiklikler getirebilir. Özveriyle ve görev edinilmiş işlerde dikkat çekici olabilir.

ASLAN ve KOVA Burçları için; Sosyal çevrede değişiklikler, hayatta ki uzun vadeli planlarda değişim, umut ve beklentilerin farklı bir yaratıcı alana yönelmesi beklenebilir. Çocuklar ve yaratıcılık içeren her türlü konu birden gündeme gelebilir.

BAŞAK ve BALIK Burçları için; Toplum önündeki duruş ve toplumsal kimliğin değişime uğraması beklenebilir. Ev ve yer değişikliği, ailevi konular, duygusal temalar gündeme çıkabilir.

Sevgilerimle…

Meral PALA
Bu yazının bütün hakları saklıdır. İzinsiz yayınlanamaz.

astrolojikosesi@hotmail.com