İştar(Ishtar)

26 Kasım ile 20 Aralık 2011 arasında Venüs Oğlak Burcunda ilerliyor. Hem Venüs’ün astrolojideki anlamına hem de bu dönemde ilişkilerin nasıl bir seyir izleyeceğine bakalım.

İlişkileri, aşkı, sevgiyi, barışı ve sosyal hayatın içindeki bütün ilişkileri anlatan Venüs, Oğlak burcundayken ilişkilerde ciddiyet getirecektir. Venüs astrolojide yalnızca ilişkiler değil daha pek çok konuyu anlatıyor; maddi kaynakları ve finansal konuları, kişinin parayla ilişkisi, ona bakış açısı da Venüs ile sembolize ediliyor. Diğer deyişle kişinin maddeyle ilişkisi, maddi imkânlarını hangi yoldan elde ettiğini Venüs gösterir.

Ayrıca yeteneklerimizi, değerlerimizi ve değer yargılarımızı de Venüs anlatır. Kişi, kendi sahip olduğu yeteneklerle kendi kendisine nasıl bir değer biçtiğiyle orantılı olarak kendi maddi değerlerini yaratmaktadır. Bir başka deyişle, bir kişi kendini ne kadar değerli görürse, o denli değer görür. Kendisinin ve yeteneklerinin farkında olmayan veya evrende “tek ve özel” bir varlık olduğunu göremeyen bir kimse başkalarından da değer görmeyecektir. Özetle kişinin kendi yarattığı maddi kazancı kendine verdiği değerle orantılıdır. Yeteneklerinin farkında ve bunun değerini bilen bir kimse bu sinyalleri yayar ve karşılığını da görebilir. Aldığı tepkiler onu tatmin ediyorsa bunu dışarı verir. Böylece kendi kendini besleyen bir döngü başlar. Kısaca kişi kendi ruhuna bir ayna tutar ve dışarı yansıtır. Dışarıdan bakan birine ne gösterirsek o da bize aynısını yansıtacaktır.

Bu ilişkilerimizde de böyledir. Kişi kendi değerini kendisi belirlemektedir. Değer görmek için değer vermek gerekir. En çok da kendimize değer verdiğimiz ölçüde değer görebiliriz. Elbette kişinin kendini değerli görmesi tavırlarında yücelik ve gurur sergilemesi anlamına gelmez. Aksine insani değerlerin gelişmiş olması kişiyi değerli kılmaktadır. İlişkilerimiz bize bir ayna tutar. Etrafımızdaki kişilere yansıttığımız enerjinin aynısını karşımızdaki kişilerden görürüz. Örneğin, neşeli bir günümüzde etrafa yaydığımız pozitif enerji karşımızdakilerden aynı şekilde bize döner. Keyifsiz ve negatif duygular içinde bulunduğumuz bir günümüzde ise, pozitif enerji veremiyorsak etrafımızda somurtmuş insanlar bulabiliriz.

Bu arada hayatta nelerden zevk aldığımızı da Venüs anlatmaktadır. Hayattan keyif alma şeklimizi mutluluk kaynaklarımızı Venüs ya da Babillilerin deyişiyle İştar anlatıyor. Bu arada Roma mitolojisinde Afrodit adıyla anıldığını hatırlayalım. Venüs sanatı ve estetiği, kadını ve ilişkilerimizde başkaları üzerinde nasıl bir çekim yarattığımızı anlatır. İnsan ilişkilerinde sempati yaratan gezegen Venüs’tür. Romantik ilişkilerde ve arkadaşlıklarda Venüs sempati duygusunu anlatmaktadır.

Ayrıca bir kadının haritasında Venüs’ün bulunduğu burç ve ev konumu, açılarıyla birlikte onun nasıl bir dişi figür olduğunu anlatır.

Bir erkeğin haritasında ise Venüs, ne tipte dişi figürlere doğru çekildiğini anlatmaktadır.

Venüs 20 Aralık tarihine kadar Oğlak Burcunda ilerlerken nasıl bir tablo çıkıyor, ona bakalım.

İlişkilerde; aşkta, sevgide, evliliklerde, ciddiyet ön plana çıkabilir. Duygusal açıdan pek sıcak olmasa da beraberliklerde sorumluluğun ağır bastığı görülebilir. Saygı temasının sıkça vurgulanması kaçınılmaz duruyor. Ciddiyet biraz fazla resmiyete de dönüşebilir, belki biraz soğuk bir hava esebilir. İlişkiler stratejik planlama gerektirebilir. Kendimizi korumak adına duygusal olarak kendimizi kapatma eğiliminde olabiliriz. Elbette profesyonel iş ilişkilerinde, resmiyet gerektiren yerlerde oldukça faydalı bir yerleşim olduğunu düşünmek gerekir. Hiyerarşinin önemli olduğu ortamlarda Venüs’ün Oğlak’ta bulunması uygun atmosferi yaratmakta yardımcı olabilir.
Ayrıca bir kişinin doğum haritasında Venüs Oğlak burcunda ise; kendinden yaşça büyük bir eş seçebilir. Kişinin kariyer ve statü sahibi bir eşi olabilir. Ya da kişi evliliğini yaparken en önemli kriteri statü kazanmak olabilir. Toplum içinde, kişinin eşinin sahibi olduğu mevkiden dolayı kazandığı bir mevki ve asaleti bulunabilir. Hem erkek hem de kadın için bu durum geçerlidir. Kişinin evliliğe bakış açısı bir iş ilişkisi gibi olabilir. Genellikle erkek egemen toplumlarda kadınlar eşinin mesleği ile anılsa bile tam tersi durumlar da söz konusu olabilmektedir.
Bir de Venüs’ü Oğlak burcunda olan bir kişi kendinden yaşça büyük veya daha olgun ve bilge bir kişiyle evlilik yapabilir. Örneğin bir kadının haritasında Venüs Oğlakta ise, eşini bir baba figürü gibi görme eğiliminde olabilir.
Bu arada Venüs’ü Oğlak burcunda bulunan bir kişi estetik ölçülere uygun bir kemik yapısına sahip olabilir. Oğlak burcunun vücudun genel yapısını çatısını, kemikler ve dişleri anlattığını hatırlayalım.

Venüs Oğlak burcunda ilerlerken kişisel olarak nasıl bir etkilenme olacağına bakalım:

Yükselen burca göre;

Koçlar için; Toplumsal arenada ve kariyer hayatında önemli kişilerle bir araya gelme veya mesleki alanda statünün de yükselmesi ve bundan duyulan keyfi anlatabilir.

Boğaların; kendisini ve kimliğini toplum içindeki rolüyle ve profesyonel hayatıyla ilgili fikirleriyle ortaya koyma imkânı olabilir. Yabancı kültürlerden insanlarla iş ilişkileri gelişebilir. Hukuki ve akademik alanda kurulan ilişkiler olabilir.

İkizler için; maddi paylaşım konularında, örneğin eş veya ortakla olan paylaşımlarda ya da miras yoluyla elde edilen kazanımlarda sınırların belirlenmesi, planlı hareket edilmesi veya devam eden bir konu varsa bunun resmiyet kazanması beklenebilir.

Yengeçler; iş ve duygusal ilişkilerde stratejik bir yaklaşım sergileyebilirler. Duygusal ilişkiler resmi nitelik kazanabilir. İlişki veya evlilik içindeki sorumluluk anlayışı yükselebilir. Yeni bir iş ortaklığı kurulabilir.

Aslanlar içinse; iş ortamında veya rutin olayların geçtiği ortamlarda sosyal ilişkiler daha düzenli ve kurallara uygun hale gelebilir. İlişkilerde bir takım kurallar uymak gerekebilir. İş yerinde filizlenen bir aşk olabilir.

Başaklar içinse; çocuklarla ilgili maddi sorumluluklar artabilir. Aile içinde çocuklarla ilişkiler ve sorumlulukların şekli değişebilir.

Terazilerin; aile içi ilişkilerinde resmiyet gelişebilir. Ebeveynlerin sorumluluğu artabilir. Veya evde, biraz sıkıcı iş toplantısı niteliğinde sosyal organizasyonlar olabilir. Aile kaynaklarında yeni bir takım düzenlemelere gidilebilir.

Akreplerin; yakın çevredeki kişilerle örneğin komşular veya kardeşlerle, ilişkilere belli düzen oluşabilir. Saygı çerçevesinde sınırların çizilmesi beklenebilir. Bu kişilerle ilişkide sorumluluklar artabilir.

Yay burçlarının; iş ve maddi konularla ilgili, bol miktarda iş toplantıları olabilir. Maddi konuları daha planlı olarak ele alması gerekebilir.

Oğlak burçları kendi kişiliklerine uygun ciddi duygusal ilişkiler içine girebilirler. Devam eden bir ilişki varsa uzun vadeye yayma güdüsü ortaya çıkabilir. İş ilişkileri de önem kazanabilir.

Kova; sır gibi saklanan gizli ilişkileri olabilir. Ruhsal olarak paylaşımların zorlandığı bir süreç olabilir. Maddi kaynakların gizliliği söz konusu olabilir.

Balık; için sosyal gruplar içinde sorumlu pozisyonlara çıkabilir veya kişi maddi kazançtan öte statü kazanmaya yönelik ilişkiler kurabilir.

Herkese mutlu bir hafta dileğiyle…

Meral PALA

Bu yazının bütün hakları saklıdır. İzinsiz yayınlanamaz.

astrolojikosesi@hotmail.com