Güneş’in 0º (sıfır derece) Koç Burcuna ilerlemesi, astrolojide bir başlangıç noktası olarak değerlendirilir.
İlkbahar ekinoksu astrolojik takvimin başlangıç noktasını ifade eder. Mevsimsel olarak Ekvatora dik gelen Güneş ışınları ilkbaharın başlangıcını haber verir.
KOÇ burcu yeni başlangıçlar yapma cesaretini gösterebilmekle özdeşleşmektedir. Egonun, BEN diyebilme cesaretini göstermesi, risk almaktan korkmaması Koç burcu temasını anlatmaktadır.
Ancak bu yıl Güneş’in yüceldiği Koç burcuna ilerlemesi, çok çarpıcı ve sıra dışı gelişmeleri de beraberinde getirecektir.

Uranüs’ün de 0º Koç Burcunda bulunması, aynı zamanda Jüpiter ve Merkür’ün de aynı burçta yer alması, 3 Nisan’dan itibaren Mars’ın yönetici olduğu Koç’a girişi olayları hızlandıran, büyüten bir etki yaratacaktır. Beklenmedik olayları, aydınlanma, uyanış ve özgürlükleri anlatan Uranüs’ün Koç Burcunda bulunması, başkaldırı ve bireysel özgürlükleri sürpriz şekilde gündeme getirebilecektir.
3 Nisan’dan başlayarak Mars’ın hızlandırıcı etkisini ve aynı tarihte Koç’ta yeni ay oluşumunu da hesaba katarsak, insanlık tarihinde önemli gelişmelerin kaçınılmaz olacağını düşünmek gerek. Kişisel bazda haritada Koç burcu hangi evde bulunuyorsa bu yaşam alanında devrim niteliğinde olaylara şahit olabiliriz. Örneğin kariyer evinizde Koç burcu varsa, mesleki alanda ve toplumdaki statünüzde sürpriz gelişmelere hazırlıklı olmalısınız.
Bu arada Merkür’ün 10 Mart’tan beri Koç burcunda ilerlediğini ve 30 Mart’ta, 24 derece Koç’ta geri harekete başladığını eklemek gerek. Merkür 23 Nisan’da Koç’un 13 derecesinde düzgün hareketine dönüyor. Bu gerileme sürecinde iletişim ve haberleşme alanında sorunlar baş gösterebilir. Anlaşmalar, sözleşmeler bu tarihten sonraya ertelenmeli. Teknik aletler, bilgisayarlar, araçlar sorun çıkartabilir. Hazırlıklı olmakta fayda var.
28 Mart tarihinde sınırlayıcı ve kuralcı Satürn ile iyimserlikle geliştiren, fırsatlar sunan Jüpiter’in karşı karşıya gelmesi gerilim ve çatışma nedeni olabilir. Bu gergin açı 31 Mart tarihine dek etkin olacak. Bu arada Güneş-Plüton karesi de bu gerilime kökten yıkıp yeni bir oluşumlara zemin hazırlayacaktır.
Venüs, 28 Mart tarihinde Balık burcunda yücelmeye başlıyor. Merhamet ve yardım severlik duygularını yüzeye çıkartacak bir yerleşim olarak düşünmek gerek. Aynı zamanda sanatsal ve yaratıcı hayal gücünün gelişimi açısından verimlilik beklemek yanlış olmaz. Tabii, Venüs Balık Burcundayken sınırsız, limitsiz sevgiyi ve aşkı da unutmamak gerek. Venüs, zararlı çalıştığı 21 Nisan’da Koç burcuna giriyor.
Neptün 4 Nisan itibariyle Balık Burcuna giriş yapıyor. Ağustos ayına dek burada hareket edecek. Ancak gerilemeyle Kova’ya dönerek, 2012 yılının 4 Şubat tarihinden itibaren, 2026 yılına dek kalıcı olarak Balık burcunda yer alacak. Yönetici olduğu yerde Neptün öncelikle sezgiler ve ruhsal dünyayla alakalı gelişmeler sunacaktır. Estetik ve yaratıcı konulardaki ilerlemeleri gündeme getirecektir. Denizler, denizciler, gemiler, bütün sular ile gazlar, ilaçlar ve petrol konularını Neptün’ün temsil ettiğini düşünürsek bu konularda son derece önemli olaylara ve gelişmelere şahit olabiliriz.
Plüton ise, 9 Nisan’da Oğlak burcunun 7 derecesinde geri harekete başlıyor. 16 Eylül’e dek gerilemeye devam ediyor. Yaklaşık 5 derece Oğlak’ta düzgün harekete dönecek.
Kısacası gökyüzü, önümüzdeki günlerde tarihe adını yazdıracak olaylara sahne hazırlıyor. Hem kişisel olarak hayatlarımızda, hem de evrensel anlamda dünyadaki olaylarda ilginç gelişmelere şahit olabiliriz.

Meral PALA
21 Mart 2011

Bu yazının bütün hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.