İllüstrasyon-Eric Rivera

Bütün BALIK Burçlarının doğum günü kutlu olsun!

4 Martta Balık Burcunun 13 derecesinde Ay yenileniyor. Yeni ve taze enerjiler tam bir değişim zamanına işaret ediyor. Balık Burcu değişken bir burç ve ardından öncü Koç burcu gelir. Balık dönemi net olmayan biçimde, değişim zeminini hazırlar, Koç zamanı geldiğinde yenilikler ardı ardına gelmeye başlar. Balığın sembolünde bulunan farklı yönlere giden balık figürleri kararsızlık ve belirsiz bir bulanıklık getirir.
Yeniay haritasında Akrep Burcunun yükselmesi ve Mars, Merkür ve Uranüs’ün de Balık Burcunda toplanmış olması hassasiyetler, fedakârlıklar, duygusal reaksiyonlar, kayıplar, zihinsel alanda ve iletişimde karmaşa temalarını beraberinde getirecektir. Duygular ve sezgiler çok güçlü şekilde ön plana çıkabilir. Bu dönemde, ruhsal konularda derinleşmek ve bir üst bilince atlamak mümkün olabilir.

Bu ay önemli değişimler hissedeceğiz. Ay düğümleri son 1,5 yıldır ilerlediği Yengeç ve Oğlak burçlarını terk ederek, 3 Mart’tan itibaren İkizler-Yay aksına geçiş yapıyor. 2012 Eylül ayına dek burada hareket edecekler. Güney düğümün yıpratıcı etkisi, haritada hangi evi İkizler burcu yönetiyorsa o alanda hissedilecektir. Kuzey düğümün geliştirici, yeşertici etsisi de Yay’ın yönettiği evlerde yaşanacaktır. Burada bakış açılarını genişletmeyi ve yeni hayat görüşleri edinmeyi bekleyebiliriz. Güney düğümün İkizlerde düşük durumda olduğunu da unutmamak gerekir. İkizler burcu kişisel haritada hangi evinizdeyse, bu alanda detaylara daha fazla dikkat etmek gerekecektir. Özellikle eğitim konularında yüzeyde kalmamaya bakmak gerek. Zihinsel konularda, iletişimde detaylara dikkat etmek faydalı olacaktır.

Gezegenlerin burç değişimlerine ve genel tabloya bakarsak;
Venüs, 3 Mart’ta Kova Burcunda. İlişkilerde özgürlük teması hâkim olacaktır. İdealistçe yaklaşımlar, sosyal ve entelektüel alanda gelişmeler olabilir.28 Mart tarihinden itibaren, Venüs Balık burcunda yücelmeye başlıyor.

19 Mart’ta Balık-Başak ekseninde dolunay, ruhsal alandan pratik dünyaya yönelmeyi zorunlu kılıyor. Ayrıca fedakârlıkları somutlaştırmak gerektiğini hatırlatıyor.

Merkür 10 Mart’ta Koç burcunda. 30 Mart’ta, 24 derece Koç’ta geri harekete başlıyor. 23 Nisan’da Koç’un 13 derecesinde düzgün hareketine dönüyor. Sözler aniden ok gibi ağızdan fırlayabilir. Düşünmeden sarf edilen sözler yaralayıcı olabilir. Özellikle Merkür gerileme sürecindeyken aniden ağızdan dökülüveren kelimeler sonradan muhakkak düzeltmeyi gerektirecektir. Önemli olan özrü olmayan sözler çıkmasın.
21 Mart’ta Güneş sıfır derece Koç Burcu’na ilerliyor. Bu tarih sanki her şeyin sıfırlanacağını, heyecanla, hevesle, coşkuyla yeni adımlar atma cesaretinin ortaya konulabileceğini düşündürüyor. Doğanın canlanmaya başlaması yepyeni, sıcacık umutlar vaat ediyor.

Uranüs, 13 Mart’ta kalıcı olarak Koç Burcuna geçiyor. Daha önce 28 Mayıs 2010’da Koç Burcuna geçmiş, ancak geri hareketle Balık burcunun 26 derecesine kadar gelmişti. Aralık Ayının 6’sında düzgün hareketine döndü. Şimdi artık, 7 yıl boyunca Koç burcunda ilerleyecek. Bu geçiş insanlık tarihinde çok önemli değişimleri getirecektir. Önümüzdeki 7 yıllık süreçte, 2018’e dek sürprizlere hazır olmalıyız.
Uranüs’ün Koç’a geçişiyle ilgili daha önce yazdığım yazıyı okumak için “Beklenmeyeni Bekle”başlığını tıklayabilirsiniz:
http://astrolojikosesi.com/2010/05/28/beklenmeyeni-bekle/

Mars 3 Nisan’da Koç burcunda yönetici konumunda. Cesareti ve özgüveni ortaya koymanın tam zamanı!
3 Nisan’da Koç burcunun 13 derecesinde tekrar yeniay…

4 Mart 2011
Meral Pala
Bu yazının bütün hakları saklıdır, izinsiz kullanılamaz.