Astroloji’de Ay’ın boşlukta kalma hali…
Zodyak’taki turunu 28,5 günde tamamlayan ve her burçta ortalama 2,5 gün kalan Ay’ın, bir Burçtan bir başka burca geçerken, açısız kalarak diğer gezegenlerle ilişki kuramaması, yalnız kalması “boşlukta kalma hali” olarak nitelendirilir.
Ay’ın bulunduğu burç gündelik yaşamın içinde bulunduğumuz atmosferi anlatmaktadır.
Mesela, Ay’ın Koç Burcunda olduğu günler hızlı, tempolu ve yeni başlangıçlara adım atma cesaretinin yükseldiği günlerdir. İkizler burcunda ilerlediği günlerde iletişim trafiği birden bire hız kazanır. Ay’ın Oğlakta iken iş ve görev odaklı sıkıcı bir atmosfer hâkimdir. Yengeç Burcunda iken de, duygusallıklarımız yükselir, aile ve anne ile ilişkiler yoğunluk kazanabilir. Anılara dönük duygusal bir gün yaşayabiliriz. Yay Burcunda ilerleyen Ay ise; bolca iyimserlik ve neşeli bir hava getirir. 2,5 günlük aralıklarla burçtan burca geçişlerde duyguların sembolü olan Ay’ın açısız olarak kalması gündelik yaşamın içinde bizi etkiler.

Ay’ın boşlukta bulunduğu saatlerde, hayati önemi olan konularda yeni başlangıçların yapılmaması, önemli işlerin veya sonuç beklenen görüşmelerin, Ay yeni bir burca girene dek ertelenmesi gerekir. Aksi halde yanlış adımlar atılabilir. Girişimler sonuçsuz kalabilir.

Ay boşlukta iken, rutin düzen devam edebilir. Uzun süredir askıda bekleyen ve gündelik hayatın akışında engel çıkartan ayrıntıların düzenlenmesi içinse ayın boşlukta kaldığı saatler oldukça uygun zamanlardır. Örneğin, çalışma ortamının veya rutin yaşam alanının düzenlenmesi için ayın açısız kaldığı zamanları kollamak uygun olacaktır.
Yalnızca yeni adımlar atmamaya özen göstermek gerekir. Mesela bir iş toplantısı düzenlerken, ilk kez bir kişiyle tanışırken veya resmi nitelik taşıyan bir işi halletmeye giderken Ay’ın durumuna dikkat etmek gerekir. Ya da uzun süreyle kullanmayı planladığınız bir eşyayı almaya giderken yine Ay’ın boşlukta olmamasına özen göstermek gerekir Örneğin, bir araba veya bir bilgisayar alırken bunu dikkate almakta fayda var.
Bu arada Ay’ın boşlukta kaldığı süreler, ruhsal ve duygusal açıdan son derece verimli olabilir. Mesela yoga ve meditasyon yaparken veya dua ederken içe yönelmekte ve konsantre olmakta çok başarılı olabiliriz. Ruhsal olarak derinleşmek ve yoğunlaşmak, Ay boşluktayken çok daha kolay olabilir. Bu saatlerde sezgiler çok güçlenebilir. Rüyalar daha berraklaşabilir. Bilinçaltına yönlendirme yaparak yanıt aradığımız soruların cevabını bulup keşfedebiliriz. Ruhsal açıdan dinginlik kazanabiliriz. Bir anlamda, Ay’ın boşlukta olduğu saatler ruhsal anlamda enerji depolamak için çok uygun zamanlara işaret eder.
Sadece Ay değil bütün gezegenler için “boşlukta kalma hali” söz konusu olabilir. Herhangi bir açı yapamayan gezegenin diğer gezegenlerle ilişki kuramayıp yalnız kalması, ilgili gezegenin temsil ettiği konularda önemli bir dönüm noktasına gelindiğine işaret eder. Geçmişten gelen deneyimleri ve anıları akla getirir, kişiyi belirsiz bir ruh haline sürükleyebilir ve o konuda bir artık karar verme sürecinde bulunulduğunu anlatır. Devam eden bir projeye son noktayı koyma veya bir döngünün sonuna gelinmesi olarak düşünülebilir.

Güneş‘in açısız kalması, kişisel hedeflerin tamamlanması gerektiğini hatırlatır. Kişinin kendini yeniden keşfetmesi, benlikte bir ilerleme ve hamle yapma noktasına gelindiğini anlatır.

Merkür’ün boşlukta kalması eski arkadaşlarla yeniden bağlantıya geçmeyi, uzun süre ertelenmiş olan konuşmaları, yazışmaları yapma zamanı geldiğini hatırlatır. Geçmişten gelen bilgilerin, bugüne ışık tutarak aydınlatacağını gösterir.

Venüs’ün boşlukta bulunması, ilişkilerde bir dönüm noktasına gelindiğini anlatır. Belirsizlik denizinde daha fazla kalınamayacağına ve dramatik bile olsa bir sonuca ulaşmak için adımlar atılacağını ifade eder. Kişinin estetik anlayışı aniden büyük bir değişim gösterebilir.

Mars’ın boşlukta kalması, kişinin harekete geçmek için çok güçlü duygularla hareket edebileceğini, harekete geçememe halinde fırsatların kaçacağına işaret eder. Agresif bir süreç olabilir. Cesareti sayesinde kişi ileri gitme aşamasında bulunduğunu fark eder. Hayatta ya ileri bir adım atılacaktır ya da fırsat kaçmış olacaktır.

Jüpiter’in boşlukta kalması, ruhsallık konusunda, hayatta, aydınlanma noktasına işaret eder. Eğitim süreci biter, bilgi öne çıkar. Aşırı derece risk almak konusunda bir dönüm noktası olabilir.

Satürn’ün boşluğa düşmesi sorumlulukları arttırabilir. Disiplin ve güçlenme söz konusudur. Hayatta bir krizle yüzleşme anı olabilir. Bu noktada, azim ve kararlılık başarının anahtarı olacaktır.

Doğum haritasında Ay’ın boşlukta olması anneyle veya kadın figürlerle sorunlara işaret edebilir. Aileyle bağların zayıf olacağın gösterebilir veya kişinin köklerini keşfetme ihtiyacı hissedeceğini anlatır. Bir kadının haritasında Ay’ın boşlukta olması, kişinin ‘anne olmak’la alakalı problem yaşayacağını anlatabilir. Genel olarak, Ay’ın duygusal konuları anlattığını göz önüne alarak, kişinin hayatında duygusal konuların mercek altında olacağını anlatır.

Bu yazının bütün hakları saklıdır, izin almadan yayınlanamaz.

Meral PALA