İlişkilerde Uyum Analizi

Platon derki “Ölümsüzlüğün peşinde koştuğumuz için sürekli üremek istiyoruz”. Bu, kahramanlık ve fedakârlık eylemlerinin de ateşleyicisi. İnsanoğlu var olduğundan beri genetik olarak yenilenme arzusuyla aşkı deneyimliyor.
Psikalizin kurucusu Freud’a göre ise aşka duyulan özlem, erken çocukluk dönemine ait sevilen objelere, genellikle anne ve babalara yeniden kavuşma isteğinden doğuyor.
Aşk bir bağımlılık mıdır, beyni nasıl etkiler, kişiyi büyütür mü, yoksa ikiye mi böler, aşkta mantık var mıdır, aşkın tarifi yapılabilir mi sorular tartışıladursun astrolojik olarak ilişki haritalarını değerlendirerek kişiler arasındaki uyumu görmek mümkündür. İlişkilerde kimi zaman fikirsel bir ortak payda ağır basabilir, bazen ortak bir amaca kilitlenerek ilişki kurulur. Bazı ilişkiler cinsellik üzerine kurulmuştur. Ya da ilişkide taraflardan birisi karşıdakinin açtığı pencereden dolayı onun duygularına dokunuyor olabilir. İki kişi arasındaki ilişkinin doğasını, nasıl bir etkilenme olduğunu astrolojik harita vasıtasıyla görmek mümkündür.

Ressam Frida Kahlo ile Diego Rivera’nın arasındaki sıra dışı ilişkinin karşılıklı ihanetler, boşanmalar ve tekrar evlenmelerle süren inişli çıkışlı fırtınalı fakat asla birbirinden kopamayan doğasını astrolojik haritaları üzerinden görebiliyoruz. Yakın çevrelerinin “Güvercin” ile “Fil” olarak andığı ikilinin arasındaki fırtınalı ilişkiyi özellikle Frida’nın eserlerinde gözlemleriz.

Yengeç olan Frida, Yay Burcu Diego’nun su eksiğini tamamlamaktadır. Bir anlamda onun duygu ihtiyacına ilaç olmaktadır. Yengeç ve Yay ilişkisi tam bir karma ilişkisidir. İkisinin dünyaları farklı olmasına rağmen birbirleri için çok eğiticidirler. Birbirlerine öğretecek çok şeyleri vardır.
Frida ve Diego’nun Tutkulu Aşkı
Frida korumacı, hassas ve duygusal doğasıyla ilişkilerini derin ve tutkulu yaşar. Haritasındaki Venüs-Plüton kavuşumuyla anlıyoruz.Genellikle ilişkide sahiplenici davranır. Diego’nun astrolojik haritasında ise değişken niteliği çok fazla gözüküyor. Diego’nun haritasında Güneş-Venüs kavuşumu Yay burcunda yerleşmiş. Onun çok sayıda farklı ilişkiye açık olduğunu düşünmek yanlış olmaz. Bu tablo ilişkilerindeki fırtınalı havanın nedeni olarak görülebilir. Özgürlüğüne düşkün, maceracı, farklı ve çok çeşitli ilişkiler yoluyla hayatı tecrübe etmek isteyen Diego’nun haritasında sabit nitelik eksikliği, onu bu yönden tamamlayacak bir kadın figürüne doğru çekim hissetmesini muhtemel kılıyor.

Sinastri Haritaları

Bu arada her ikisinin de sanatçı yönünü açıklayan Ay’ın konumu birbirleri için ne kadar büyük bir duygusal rahatlık sebebi olduklarını göstermektedir. Ay’ın ikisinin de haritasında Boğa burcunda yer alması güçlü sanatçı kapasitelerini ve estetik duygularının gelişmişliğini de açıklamaktadır. Bu yerleşim onlara duygusal olarak birbirleri için bir konfor sağlar. Cazibe yaratır.
Aynı zamanda ilişkinin cinsellik boyutunu anlatan Mars her ikisinin haritasında Oğlak burcunda yer alıyor. Başarı hırsının ikisi için de ne kadar güçlü olduğunun göstergesi olarak duruyor. Ortak hedefe yönelmiş olduklarını, enerjiyi kontrollü ve disiplinli şekilde kullanabildiklerini ve bu konuda birbirlerini çok iyi anlayabildiklerini söyleyebiliriz. Bu arada Mars bir erkek figürünün haritasında kendisinde bulunan maskülen yapıyı anlatır. Bir kadının haritasında ise hayatındaki erkek figürleri sembolize eder. Ne tür bir erkek figürüne çekim hissedeceğini anlatır. Frida ve Diego’nun haritalarında, Mars’ın aynı burçta, Oğlak’ta yer alması birer kadın ve erkek figür olarak ne kadar örtüşen özellikler taşıdıklarını anlatmaktadır. Cinsellikte güçlü çekimi anlatır.

Romantik ilişkilerde en önemli göstergelerden birisi de Venüslerin birbirlerine göre konumudur. Yunan mitolojisindeki aşk ve güzellik tanrısı Afrodit, bir haritada kişinin hayatta neleri sevimli ve estetik bulduğunu gösterir. Kişinin duygusal ve romantik ilişkileri, evliliği ve bundan beklentileri hakkında önemli bilgiler verir. Bir kadının haritasında onun feminen doğasını anlatır. Bir erkeğin haritasında ise ne tür dişi figürlere doğru çekildiğini gösterir.
Frida’nın haritasında İkizler burcunda yer alan Venüs-Plüton kavuşumu, Diego’nun haritasında Yay Burcundaki Venüs-Güneş kavuşumuna karşıt durmaktadır. Bu duruş bir çatışma kaynağı olabileceği gibi, ilişkideki uyum ve dengeyi sağlamak için büyük bir potansiyel olarak durmaktadır. Venüslerinin karşı karşıya olması birbirlerine karşı bir tamamlanma duygusu hissetiklerinin işareti . Çekim yarattıklarını göstermektedir.

Frida ile Diego’nun ilişkisinde Satürn bu ilişkiden kopamayışın kaynağıdır. Haritasında tek su elementi Satürn Yengeç Burcunda bulunan Diego’nun kendi duygu dünyasıyla alakalı sorunlar ve korkular yaşadığını düşünmek gerekir. Diego’nun Satürn’ü, Frida’nın Güneş-Jüpiter kavuşumuyla birleşmektedir. Bu yerleşim Dieogo’nun Frida için ne kadar bağlayıcı olduğunu, mesuliyet yüklediğini, onun kişiliğinin olgunlaşma ve gelişme sürecinde kilit rol üstlendiğini göstermektedir. Tabii Satürn Yengeç burcunda zararlı konumda olduğundan Frida için oldukça zorlayıcı olduğunu ve onun gelişme fırsatlarına da limitler koyduğunu görebiliriz. Fakat Diego’nun yarattığı bu ağırlık, belki de Frida için onu vazgeçilmez kılmıştır.

İlişki Haritaları (Kompozit)

Ay’ın Boğa Burcunda Satürn gezegeni ile kavuşum yapması aralarındaki ilişkinin duygusal açıdan kalıcı ve bağlayıcı nitelikte olduğunu, güvenlik duygusu sağladığını göstermektedir.

Diego’nun haritasında Terazi burcunda yer alan Jüpiter gezegeni Frida’nın haritasında İkizler burcunda yer alan Venüs’e üçgen açıyla destekleyici bir ilişki kurmaktadır. Bu yerleşim aralarındaki ilişkinin son derece geliştirici ve keyif veren doğasını anlatmaktadır. Aynı zamanda, Diego’nun; Frida’nın sanatına olan katkılarının göstergesidir. Diego her zaman tanınmış bir ressam olmasına rağmen Frida sonradan ünlenmiş bir ressamdır. Diego onun sanatında ki gelişimine önemli katkılar sağlamıştır.
Astrolojik göstergelerle bir ilişki doğasını, uzun vadeli olup olmayacağını ve bir ilişkinin ne tür bir temel üzerine oturduğunu tespit etmek mümkündür.
Astrolojik ilişki analizinden sadece kadın-erkek ilişkileri değil, profesyonel iş ortaklıkları, farklı amaçlara hizmet eden çalışma grupları veya çocuk-ebeveyn ilişkilerini görmek için de yararlanılabilir. Bu yolla ilişkinin nerelerde geliştirici, nerelerde kısıtlayıcı olduğunu anlamak mümkün olabilmektedir.
Tam da 14 Şubat Sevgililer günü yaklaşırken bu büyülü aşkın nasıl ifade bulduğunu görmek için 20 Mart 2011 tarihine kadar devam edecek olacak FRIDA-DIEGO sergisini Pera Müze’sinde mutlaka gezmenizi öneririm.

Bu yazının tüm hakları saklıdır, izin almadan yayınlanamaz.

Meral PALA
12 Şubat 2011