JÜPİTER KOÇ BURCUNDA

Mitolojide “Büyük İyilik” olarak anılan Jüpiter 12 yıl aradan sonra tekrar Koç Burcunda hareketine başladı. Bolluk, bereket, şans ve gelişimi sembolize eden Jüpiter, kişinin doğum haritasında bulunduğu eve fırsatlar ve genişleme imkânı getirir. Aynı şekilde, transit geçtiği eve de…
Çünkü Jüpiter’in haritada bulunduğu alan kişinin kendini güvende hissettiği ve bu yüzden de riske atıldığı hatta bazen kumar oynadığı alan olabilir. Kişisel gezegenlerle yaptığı açılarla iyimser bir bakış açısıyla, kişinin sınırlarını zorlayarak pozitif eyleme geçme isteği uyandırır. Güneş sitemimizdeki en büyük gezegen olan Jüpiter, kendi cüssesinin büyüklüğü gibi astrolojik haritada değdiği noktayı büyütüp geliştirir. Hatta zorlayıcı açılar altında ise, fazlaca abartıya kaçarak negatif etkilenme riski de yaratabilir. Gerçekten de herhangi bir şeyin dozunu iyi ayarlayamamaktan veya disiplini sağlayamamaktan dolayı zorluklara sürüklenmez miyiz? İşte, Jüpiter iyimserlik getirse de, iyimserliğin dozajını aşırıya götürmek, gereksiz riskler almamıza neden olabilir.

Zodyakta inançlar ve ruhsallıkla ilişkilendirilen Jüpiter, kişisel haritalarda ilgili olduğu alanda anlam arayışı, derinlemesine sorgulama belli bir inanç ve görüş yaratmaya ve neticede bilgelik kazanmaya zemin hazırlar. Uzak yolculukları, yabancı kültürlere seyahatleri, yüksek öğrenimi ve derin bilgiyi sembolize eden Jüpiter, Koç Burcunda yüksek motivasyonla birlikte, bu saydığımız konularda gelişmeler getirebilecektir.

Jüpiter’in Koça ilerlemesiyle, Koç’un hevesli ve girişimci ruhu bir kat daha yükselecektir. Fazla düşünmeden, hesap-kitap yapmadan, cesurca harekete geçen Koç enerjisi, Jüpiter’in ekleyeceği iyimserlikle çok daha atak ve fark edilir bir hale geliyor. Koç Burcunun, yeni başlangıçları sembolize ettiğini hatırlayarak, yeni trendleri oluşturan bütün şartlar oluşmuş durumda. Korkusuzca harekete geçme arzusu en yüksek seviyelerde. Jüpiter Koç burcunda, cesaretin en yüksek noktalarına ulaştığına işaret ediyor. Burada temel güdü özgürleşme arzusu olacaktır. Çünkü Koç arketipi, Jüpiter’le birlikte tam bir özgürlük savaşçısı olabilir. Ancak toslama riski de oldukça yüksek!
Bütün bunları, Uranüs’ün, beklenmedik gelişmeleri harekete geçiren enerjisini hesaba katarak düşünmek gerek.

Bu kez Jüpiter, 12 yıl öncekinden farklı olarak, diğer öncü burçlarda yerleşen kolektif gezegenlerle; Oğlak’ta Plüton ve yine Koç’ta Uranüs ile birlikte bir tema oluşturuyor. İlerleyen günlerde, Ağustos’ta Satürn de Terazi Burcu’na geri döndüğünde öncü burçlarda gezegenler gökyüzünde T-Kare dediğimiz gerilimli bir tablo oluşturuyor. Hatta Mars’ın da zararlı olduğu Terazi burcunda olması temanın çok da kolay olmayacağını vurguluyor.

JÜPİTER KOÇ BURCU’nda iken;
(Yükselen Burca göre okumanız önerilir)

Koçlar için; çok daha fazla iyimserlik ve fırsatlarla birlikte kendini geliştirecek ve kimliğini ortaya koyabilecektir. 2008’den beri değişime zorlanan Koç burçları, artık tam bir aydınlanma ve dönüşümün eşiğinde. Fırsatlar söz konusu.

Boğalar için; bu dönem bilinçaltını keşfetme yolculuğu olabilir. Karanlıktan aydınlığa doğru sıçramanın işaretleri var. 2008’den beri inandıklarını büyük ölçüde sorgulamış ve değiştirmiş olabilirler.

İkizler
Burcu için, yeni girdikleri sosyal çevreler son derece geliştirici ve aydınlatıcı olabilir. Orijinal arkadaşlar, yeni ufukların açılmasına sebep teşkil edebilir. 2008’den beri ortak girişimler değişime zorluyordu. Artık yaratıcılıklarını paylaşarak değişimi yakalayabilirler.

Yengeçler için, kariyerde beklenmedik fırsatlar söz konusu. Tam bir kökten yeniden yapılanma süreci. Kimliklerini değiştirmek için, 2008’den beri zorlanmaktaydılar, şimdi şartlar tam olgunlaşmış durumda. Fırsatlar mesleki alanda son derece umut vaat edici…

Aslanlar için; Jüpiter’in olumlu desteği çok bariz. Yurtdışı ve yabancı kültürlerden sürpriz niteliğinde fırsatlar gelebilir. Rutin düzeni, 2008’den beri büyük ölçüde değiştirmiş olmalılar. Hayatın anlamını sorgulayarak sıra dışı bir hayat görüşü benimseyebilirler.

Başaklara ortaklıklardan gelebilecek maddi fırsatlar söz konusu olabilir.
Finansal konular değişim sürecinde en önemli etken gözüküyor. Yaratıcı alanda değişime zorlanırken, maddi konularda hem disipline girme zorunluluğu hem de risklere atılma ihtimali olacaktır.

Terazi
Burçları; ilişkiler ve/veya ortaklıklar yoluyla gelişme ve bilgelik kazanma fırsatı sunuluyor. Mesleki alanda, sorumluluklarda ciddi artışla beraber, partnerlerinden gelebilecek umulmadık destekler de söz konusu. 2008’den beri hayatlarında temel konularda dönüşümün gereği güçlü bir şekilde hissediliyor.

Akrepler
için, rutin yaşamın geçtiği alanda, örneğin iş ortamı olabilir değişim ve gelişmeler sürpriz şeklinde ortaya çıkabilir. Kendilerini geliştirmek için beklenmedik fırsatlar çıkabilir. Yeteneklerini arttırmak için son derece uygun şartlar mevcut. 2008’den beri fikirler ve kendilerini ifade şekilleri değişim sürecinde.

Yay Burçları için, gökyüzünde temanın değişmesi iyimserliklerini yükseltiyor. 2008’den itibaren değer yargılarını silip süpüren koşullar gelişti. Şimdi artık şans faktörünün de yardımıyla yaratıcılıklarını ortaya koyma zamanı. Sürpriz aşklara yelken açabilirler.

Oğlak Burçları; 2008’den beri tam bir kabuk değiştirme sürecinde. Bunca dönüşümün neticesinde, ruhsal açıdan büyük bir gelişme dönemindeler. Sürpriz biçimde, aileden gelecek destek önemli boyutta olacaktır. Yerleşim konusu da aniliklere açık ancak çok daha konforlu şartlar söz konusu.

Kovalar için; yakın çevre ve kardeşlerden gelecek destekler var. Kendilerini yazarak veya sözlerle daha iyi ifade etme imkânı olacaktır. Birdenbire algılarında açılma söz konusu. Yeni eğitimler yoluyla da kişisel gelişim süreci hız kazanabilecektir.

Balık Burçları ise; Ocak 2010’dan beri ruhsal gelişim ve kimliği rahatça ortaya koyma imkânı kazandılar. Bu gelişmenin etkisiyle maddi kaynakları geliştirip bollaştıracaktır. Değer yargılarında bir yükselme, ahlaki değerlerinde pozitif ilerleme sözkonusu.

Netice olarak, bütün burçlar için kişisel haritalarda, Koç burcu hangi evi yönetiyorsa, o alanda muhakkak hareketlilik ve gelişmeler beklemek gerek.

Son olarak Jüpiter, 8 Eylül’e dek Koç burcuna hareket ediyor. Daha sonra geri hareketle, Balık Burcuna dönüş yapacak . Ancak 22 Ocak 2011’den itibaren kalıcı olarak Koç Burcu’na giriş yapıyor. 2011’in Haziran ayında ise Boğa Burcuna ulaşmış olacak.

Bu yazının tüm hakları saklıdır, izin almadan kullanılamaz.

Yükselen Burcunuzu öğrenmek için doğum tarihinizi gün / ay / yıl olarak doğum saatiniz ve doğum yerinizle birlikte astrolojikosesi@hotmail.com adresine e-posta gönderebilirsinz !

Meral PALA
6 Haziran 2010
İstanbul

astrolojikosesi@hotmail.com