BEKLENMEYENİ BEKLEMEK…

Uranüs; astrolojide sürprizleri, sıra dışı ve beklenmedik olanı anlatır. Şok eden, devrim yaratan, isyankârlığı anlatan, her zaman şaşırtan, tuhaf olanı sembolize eden Uranüs, artık Koç burcunda ilerlemeye başlıyor.
Aslında Uranüs arketipi, büyümeyi ve gelişmeyi engelleyen mevcut durumdan kurtulma ihtiyacını anlatır. Uranüs’ü tanımlamak için kullandığımız ‘aydınlanma’ ve ‘isyan’ kelimeleri, işin özünde gelişme ihtiyacından doğmaktadır. Gelişmek için, ayak bağı olan her türlü engele karşı bir uyanış yaşamak ve bu engelden sıyrılmak için isyan etmek neredeyse kaçınılmazdır.
Koç arketipiyse; cesaret, heves ve gözü pek olmakla bağdaştırılır.
Uranüs ve Koç’un kombinasyonu ise; son derece ilginç ve sıra dışı olayları, gelişmeleri, büyük bir hızla beklemek gerektiğini anlatıyor.
Uranüs’ü 7 yıl buyunca ağırlayacak olan Koç Burcu, hesaplamayan ve düşünmeden harekete geçen enerjisiyle, bende tam olarak şu düşünceyi uyandırıyor: Lunapark’ta son sürat giden, inişli çıkışlı yollardan geçerken, nefesimizi tutmamıza neden olan ve bir sonraki virajda ne gibi sürprizlerle karşılaşacağımızı kestiremediğimiz sürat trenine binmek…
İşte tam manasıyla bu duyguyu çağrıştırıyor. Bu durumda içimden “Kemerleri bağlayıp, uçuşa hazır olun” demek geliyor. Tabii, ani ve patlayıcı enerjileri çağrıştırdığını da söylemeden geçemeyeceğim.
Merkür’ün bir üst oktavı olan Uranüs’ün, zihinsel ve entelektüel faaliyetlerin en üst seviyesini anlattığını düşünürsek, bilim dünyasında patlamalar beklemek yanlış olmaz sanırım.
Ayrıca, Koç Burcu’nun liderleri anlattığını hatırlarsak, dünya politikasında sürpriz liderler de beklenebilir.
Koç Burcu, yeni başlangıçları anlatır. Evet, ama bir şeylerin başlaması için, bir şeylerin de son bulması gerekmez mi? Zaten Uranüs’ün, son 7 yıldır Balık’ta ilerlediği süreç hayalle gerçek arasında, bulanık ve belirsiz şekilde, duygusal düzeyde insanlığın yaşadığı aydınlanma çabalarını anlatmıyor mu? Uranüs’ün 2003’ten beri, zodyağın son Burcu olan Balık’ta hareketi bir dönemin kapanışını sembolize ediyor.
Balık burcu sonlanmaları anlatır. Ancak burada ki sonlanma, pek çok çözülmeyle birlikte gelmiştir. Şimdi artık, nihayete ermiş olan şeyler, hevesle ve heyecanla, sürpriz niteliğinde başlangıçlara hazırlanıyor. “0 Kilometre” başlangıçlara hazır olmak gerek.
Bu gelişmeden en çok hangi burçlar etkilenecek? Öncelikle öz burcu Koç ve Yükselen Burcu Koç olanlar etkiye en açık olanlar. Bu arada diğer öncü burçları da unutmamalı. Terazi, Yengeç ve Oğlak olanlar da aynı şekilde en çok etkiye açık olanlar. Tabii kişisel gezegenleri; Venüs, Merkür, Mars, Jüpiter ve Satürn gezegeni haritasında Koç’ta ve/veya diğer öncü burçlarda olanlar bu gelişmeden en çok nasibini alacak olan kişiler. Kişisel haritalarda, bu gezegenlerin derecesi de çok önemli. Uranüs’ün etkisini en çok hissettirdiği nokta, “tam” olarak bir gezegenle temas ettiği noktadır. Haritada, herhangi bir gezegenle herhangi bir açıyla temas ettiğinde, şok edici bir etkiyle kendini hissettirir. İşte bu yüzden de Uranüs için, “beklenmeyeni bekle-expect the unexpected” deyişi kullanılır. Fakat hiç kuşkusuz Uranüs’ün 0 (sıfır) derece Koç’a girmesi derece olarak gezegenlerle ilişkiye girmese bile büyük bir titreşim yaratacaktır.
Ancak, Uranüs’ün Koç Burcunda olmasını tek başına değerlendirmek eksik ve yanlış bir değerlendirme olur. Çünkü 2008 Ocak’tan beri Plüton’un Oğlak burcunda olması, güçlü değişimlerin bir başka nedeni olacaktır. Şimdilerde ise 4 derece Oğlak’ta!
Aynı zamanda, Satürn gezegeni de, 2009 Ekim ayında Terazi Burcu’na ilerlemişti. Şu anda her ne kadar geri hareketle Başak burcuna geri gelmiş olsa da, 21 Temmuz’dan itibaren tekrar kalıcı olarak Terazi’ye gelecek. Tüm bunlar hep birlikte yapısal ve köklü değişimleri kaçınılmaz kılacaktır.
Bu arada Jüpiter etksini de unutmamak gerek. Her değdiği noktayı büyüten ve hatta abartılı bir etki yaratan Jüpiter gezegeni, 6 Haziran 2010 itibariyle, Koç Burcu’na ilerliyor.
Her ne kadar hem Jüpiter, hem Uranüs, Koç’tan geri hareketle, bir süreliğine Balık Burcu’na dönecek olsalar da, artık dönüşü olmayan bir yolun başında olduğumuzu unutmamak gerek…

Tanınmış Avustralyalı Astrolog Bernadette Brady’nin “ASTROLOGY-A Place In Chaos” kitabında söz ettiği ‘Edge of Chaos’ tanımlaması da tam olarak Uranüs-Koç temasını anlatır gibi. Bu tanımlamada, ‘Kıyametin Sınırı-Edge of Chaos’ düzensizlik ve karmaşa yeri değil, sistemi bilgiyle besleyerek ilişkiyi geliştirme yeridir. Veri girişiyle, kendiliğinden gelişen, doğal bir düzen ortaya çıkar. Fakat bunda incelik ve artistik bir özellik aramamak gerek.
‘Kıyametin Sınırı-Edge of Chaos’, bir yeni düzenin ortaya çıkış yeridir. Her şeyin menşei yani başlangıç noktasıdır.

Bu yazının tüm hakları saklıdır, izin almadan kullanılamaz.

Meral PALA
28 Mayıs 2010

astrolojikosesi@hotmail.com