Astrolojide Karmik Ay Düğümleri

Sayfaya ücretsiz abone olarak yazıları erken okuyabilirsiniz!

2022-2023 dönemi için uzaktan astroloji eğitimlerimiz hakkında aşağıdaki linki tıklayarak bilgi edinin:

80 Saatte Temel Astroloji Eğitimi

Ay düğümleri fiziksel olarak var olmayan ancak, Dünyanın Güneş etrafındaki yörüngesi(ekliptik) ile Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesinin kesişim noktaları olarak hesaplanan matematiksel noktalardır.

Astrolojide, Ay düğümleri, Karmik dersler almak durumunda olduğumuz konulara işaret eder.

Astroloji haritasında bulundukları ev ve burç konumlarıyla, hayatta hangi alanda, ruhsal  gelişme kaydetmek zorunda olduğumuzu ve nerelerde alışkanlık sahibi olup vazgeçemediğimiz kolaylıkları  anlatırlar. Astrolojide Evler ile ilgili daha fazla bilgi almak için Evler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Özellikle Hint astrolojisinde Rahu ve Ketu isimleriyle anılır, çok fazla önem verilir.

Güneyden Kuzeye doğru kesen noktaya Kuzey Ay düğümü (North Node ), Kuzeyden güneye doğru kesen noktaya ise Güney Ay Düğümü (South Node) denir.

Astrolojide, Dragon’un başı (kuzey düğüm) ve Dragon’un kuyruğu olarak da isimlendirilirler.

Ay düğümleri, her Burçta ortalama 1,5 yıl kalır. Zodyağı 18 yılda tam dönerler. Ancak döngüleri gezegenlerin tam aksi istikamette olur. Geri hareket ederler. Diğer deyişle, saat yönünde ilerlerler.

İkisi birbirine tam karşıt burçlarda, aynı derecelerde yer alırlar.

Örneğin; Kuzey Ay Düğümü, 10 derece Oğlakta ise, Güney Ay Düğü de 10 derece Yengeçtedir.  İki düğümün karşılıklı oluşturdukları aksa Nodal Aks adı verilir. Astrolojide bu aks, hayatımızdaki ruhsal ve kadersel temaları anlatır.

0 (sıfır) derece Oğlak-Yengeç aksında yüksek vibrasyon yaratırlar.

Haritada gezegenlerin bu aksa kavuşum ve kare açı yapmaları, ilgili gezegenin konusuyla alakalı karmik bir bağlantı olduğunu anlatır.

Synastry (sinastri-ilişki haritası) haritalarında, kişilerin ay düğümleri ve kişisel gezegenler arasında açı bulunması, ilişkinin kadersel temalar içerdiğinin göstergesidir.

Güney Ay Düğümü

Bizim rahat ettiğimiz, alışkın olduğumuz enerjileri anlatır. Sanki bu dünyaya bilerek geldiğimiz konulardır. Fazlasıyla bilgi sahibi olduğumuz ve tecrübe edilmiş alandır. Aileden veya çocukluktan veya önceki yaşantılardan, kısaca geçmişten getirdiğimiz, bir tür miras kabul edebileceğimiz bilgidir. Bize, dünyaya gelirken veri olarak sunulmuştur. Aslında, biraz da zorlanınca kaçmak, sığınmak istediğimiz alanı gösterir. Çünkü zaten bildiğimiz bir enerjiye sarılmak, genellikle bize kolay gelir. Aslında Güney Ay Düğümünün bulunduğu burç ve ev bizim kendimizi güvende hissettiğimiz, konfor alanıdır diyebiliriz. Güney Ay Düğümü, hayatta takılı kaldığımız, ilerleme kaydetmekte zorlandığımız alan olabilir. Satürn’e benzer etki yapar. Yani kısıtlayıcı ve zorlayıcıdır. Natal haritada soğuk bir başlangıç verir.

Aslında güdüsel olarak çekildiğimiz bu alan Ay’ın verdiği etkiye benzer. Anılarımızda olan, bilinçaltından ve geçmişten geleni ve bu alanda kodlanarak dünyaya geldiğimizi anlatır.  Tembel davrandığımız alan olarak tanımlanabilir.

Kuzey Ay Düğümü

Bu yaşantımızda öğrenmek ve deneyim kazanmak zorunda olduğumuz alanı anlatır. Haritada bulunduğu ev ve burç konumu, sonsuz potansiyel içeren ve öğrenerek yeteneklerimizi geliştirdiğimiz alandır. Aslında, biraz problem alanı gibi gözükebilir. Öğrenmek zorunda olmak, deneyim kazanmak zorlayıcı gelebilir. Alışkanlık ve bilgi sahibi olmadığımız alandır. Fakat öğrenilen konu her ne ise, bizi geliştirip, büyütür. Hayatın içinde bu alanda bilgimiz ve tecrübemiz artar. Kuzey Ay düğümü Jüpiter gibi düşünülebilir. Bizim hayatta gelişme alanımızdır. Harekete geçerek adeta pilin şarj olması gibi, enerji yenilenmesi olarak düşünebiliriz. Kuzey düğüm, Güneş prensibine de benzer. Geleceği ve amacımızı anlatır.

Güney düğüm hayatın başında bize veri olarak sunulmuş olandır. Yolculukta yanımıza aldığımız bir değerdir. Oysaki Kuzey düğüm, yolda bedelini ödeyerek edindiklerimizdir. Hayattaki kazanımlarımız olarak düşünebiliriz.

İki düğümün karşıt burçlarda olması, uyandıran bir etki yapar. İki karşıt arketip arasında bir mücadele vardır.

Astrolojik haritada, Ay düğümleri hakkında yorum yaparken, bunların yöneticilerine de bakmak gerekir. Sadece ev ve burç olarak değerlendirmek eksik bir yorum olur.  Örneğin Güney Düğüm İkizlerde, Kuzey Düğüm Yayda ise, Merkür ve Jüpiter’in haritada konumunu ve açılarını da ele almak gerekir.

Haritanızda Ay Düğümlerinizin ev-burç konumunu öğrenmek, bu konuda kişisel yorum almak isterseniz astrolojikosesi@hotmail.com adresine yazarak veya iletişim sayfasından bir form doldurarak talep edebilirsiniz.

Hizmetin bedeli hakkında bilgi alınız.

Hesap bilgisi mesajınızın ardından bildirilir.

48 saat içinde size mesajla cevap verilecektir. Ortalama 1 sayfalık bilgi e-posta adresinize gönderilecektir.

Doğum Bilgileriniz

Doğum yeriniz:  hangi şehir?

Doğum tarihi:  ( gün / ay /  yıl ) olarak yazmalısınız.

Doğum Saati: Tam saat önemlidir.

Güney Düğüm Koç(1. ev)- Kuzey Düğüm Terazi(7. ev):Her şeyi kendi tarzında yapmak ister. Ben yalnızım ve öncüyüm der. Sabırsız ve kendine dönüktür.

Uzlaşmayı, ödün vermeyi, başkalarının isteklerini göz önüne almayı ve sosyalleşmeyi öğrenmesi gerekir.

Güney Düğüm Boğa(2. ev)- Kuzey Düğüm Akrep(8. ev):Değişiklikten hoşlanmaz ve her daim güvenlikte olmak ister. Ancak herkesin güvenlik anlayışı farklıdır. Sahip olduklarını kaybetmekten korkar. Katı bir değer yargısı sistemi vardır. Bu konuda taviz vermeyi sevmez.

Başkalarıyla paylaşım içinde olmayı öğrenmesi gerekir. Akrebin değişim ve kendini yenileyen enerjisini deneyimlemesi gerekir. Kaybetme korkusunu aşmak durumundadır.

 Güney Düğüm İkizler(3. ev) – Kuzey Düğüm Yay(9. ev):Rasyonel ve akılcıdır. Tam bir bilgi toplayıcı olarak hareket eder. Toplanan bilgi yüzeysel, dağınık ve düzensizdir.

Bilgiyi derinleştirip bundan bir hayat görüşü ve bakış açısı geliştirmeyi öğrenmesi gerekir. İlköğretim problemli olabilir. Yüksek öğretimden büyük kazanımlar elde edebilir.

Güney Düğüm Yengeç(4. ev) – Kuzey Düğüm Oğlak (10. ev):Yuvanın verdiği güven duygusu rahatlatıcı gelir. Duygularına göre hareket etme eğilimi vardır. Kendini saklamaya çalışabilir. Köklere bağlılık söz konusudur. Zodyağın bebeği olarak isim verilebilir.

Toplum yaşantısında kendini göstermeyi öğrenmesi gerek. Hayatta hedefler edinmesi, onlara doğru ulaşmaya çabalaması gerek. Disiplin ve kurallar kurması gerekecektir.

Güney Düğüm Aslan (5. ev) – Kuzey Düğüm Kova (11. ev):Kendisine ve kişisel olarak egosuna bağlı yaşar. Lükse ve gösterişe meraklıdır. Bireysel yaratıcılık konusunda kendini rahatça ifade eder.

İnsan gruplarıyla birlikte hareket etmeyi öğrenmesi gerek. Toplumsal alanda yaratıcı işler çıkartmak durumunda. Egosundan arınmayı toplum için çalışmayı öğrenecektir. Bu yaşamında, sıradan fakat orijinal olmayı öğrenecektir.

Güney Düğüm Başak (6. ev) – Kuzey Düğüm Balık (12. ev):Kişisel yetenekleri vardır ve son derece zihinsel ve akılcıdır. Başkalarını değerlendirmeye, kritize etmeye meyillidir. Detaylarla uğraşmak konusunda çok başarılıdır. Somut işler çıkartır. El becerileri yüksektir.

Ancak ağaçlar bakmaktan, ormanı göremez. Evrensel enerjilerin farkına varması gerek. Sadece ölçülebilen ve somut olanı algılamaktan vazgeçmeli. Ruhsal dünyanın farkına varmalıdır. Fedakârlık etmeyi deneyimleyecektir.

Güney Düğüm Terazi  (7. ev) – Kuzey Düğüm Koç (1. ev):Sürekli karşısındakini düşünür hatta başkalarının kendisine hükmetmesine izin verir. Kararlarını genelde kendisi vermez.

Kendi ayakları üzerinde durmayı, güçlü, bağımsız ve cesaret sahibi biri gibi davranmayı ve “ben” demeyi öğrenmesi gerek.

Güney Düğüm Akrep  (8. ev) – Kuzey Düğüm Boğa (2. ev):Fazlasıyla derin ve tutkulu olabilir. Kıskançlık ve sevdiklerini aşırı sahiplenme duygusu vardır. Başkalarının kaynaklarından yararlanmaya alışkındır.

Kendi kaynaklarını yaratmayı öğrenmesi gerek. Ayrıca kendi değer yargılarını ve kendi güvenlik koşullarını yaratması önemlidir. Sürekli kriz yaratmaktansa, huzurlu ve sakin kalmayı başarmak durumundadır.

Güney Düğüm Yay  (9. ev) – Kuzey Düğüm İkizler (3. ev):Geniş görüşlü, cesur ve inançlı bir kişilik olabilir. Ruhsal konularda derin bilgisi dikkat çeker.

Ancak pratik yaşantının gereklerini yerine getirmeyi öğrenmek durumundadır. Mantık ve rasyonel düşünceye yönelmesi gerekecektir.

Güney Düğüm Oğlak  (10. ev) – Kuzey Düğüm Yengeç (4. ev):Kuralcı ve aşırı disiplinli bir kişiliktir. Meslek ve kariyer hayatı en öndedir. Toplumda statü kazanmak için çabalar.

Oysaki duygularını ve kişisel yaşantısını ve aile değerlerini de göz önüne alması gerekir. Hayat sadece meslek ve kariyerden ibaret değildir.

Güney Düğüm Kova  (11. ev) – Kuzey Düğüm Aslan (5. ev):Fazlasıyla zihinseldir. Evrensel ve toplumsal konulara eğilimlidir. Yüksek idealleri vardır. Biraz da ütopik fikirleri olabilir. Gruplarla birlikte hareket eder.  Bireysel alanda yapabileceği yaratıcı faaliyetleri ihmal etmemelidir. Kendi başına bir birey olmayı öğrenmelidir.

Güney Düğüm Balık  (12. ev) – Kuzey Düğüm Başak (6. ev):Fedakârlık ve kendini adama teması hayatına damgasını vurmuştur. Ruhsal konulara meyillidir. Gerçeklerden uzaklaşma riski vardır. Son derece izlenimci ve duygusaldır. Ancak pratik ve gerçekçi olmayı öğrenmesi gereklidir.  Pratik yetenekler kazanması ve daha akılcı olmayı başarması gerekecektir.

Önemli Not: Sayfaya ücretsiz abonelikle yazıları erken okuyabilirsiniz!

Meral Pala

NOT: Astrolojik haritanızda Ay Düğümleriniz hakkında danışmanlık alabilirsiniz.