DOĞA YİNE YENİDEN CANLANIYOR… 

15 Mart, Balık Burcunun 25 derecesinde gerçekleşen yeniay’ın ardından, 20 Mart tarihinde Güneş Koç burcuna giriş yapıyor. Balık Burcu, elle tutulamayan, gözle görülemeyen, hacmi sonsuz, insan hafızasının tam olarak kavramasının  imkânsız olduğu enerjileri anlatır.

Yeniay’a, Jüpiter, Merkür ve Uranüs’ün de, Balık burcunda eşlik etmesi, bilinçaltındaki derinleşmeye, , yepyeni bir bilinç uyanışına, zihinsel olarak, herhangi bir sınırlama koymanın imkânsızlığına, evrensel güce  kayıtsız şartsız teslim olmanın gereğine işaret ediyor.Aynı anda, Plüton’un da, Satürn ve Venüs ile bir T-Kare  kalıbı oluşturması güçlü değişim rüzgârlarını anlatıyor. 

Güneş’in, Koç Burcuna girmesi ise, ilkbahar ekinoksu dediğimiz astrolojik bir fenomen. Güneş’in, Koç’un (0)sıfır derecesinde yeralması, ekvatora Güneş ışınlarının dik gelmeye başladığını göstermektedir. Bu yıl 20 Mart günü, akşam saatlerinden itibaren Güneş, Koç burcuna geçiyor. Yani, Ekvator kuşağına Güneş ışınları tam dik olarak vurmaya başlıyor. Bu tarih, astrolojide yeni yılın başlangıcı olarak kabul edilir.

Koç Burcu, her zaman yeni başlangıçlara, riske atılma cesaretine ve kararlılıkla yeni girişimlere işaret eder.

Güneş’in Zodyak kuşağının ilk burcu, Koç’ta ilerlemeye başlamasıyla, koskoca bir kışın ardından ilkbaharda toprak yeşermeye, çiçekler tomurcuklanmaya, hayvanlar uyanarak yuvalarından dışarı çıkmaya başlar. Doğa yeniden uyanır adeta. Pozitif duygularla, herkes yeni başlangıçlar için kendini hazırlar. İlkbaharla birlikte, kilometreyi sıfırlayıp, heyecanla yeni ufuklara yelken açılır. Hemen herkes hayatını yeniden şekle sokmak için girişimlerde bulunur. Fiziksel ve ruhsal açıdan buna hazırızdır.

 Koç enerjisi, her şeyden önce “BEN” diyebilme cesaretini göstermektir. 

Balık’ta yeniay oluşumunda, aynı burçta bulunan Merkür ve Uranüs yeniay’a eşlik edecek. Düşünsel konuları temsil eden Merkür’ün Balık’ta bulunması, zihinsel ve ruhsal alanda aydınlanmayı, orijinal fikirlerin doğuşunu ve birden uyanışı ifade ediyor.

İletişim ve haberleşme gezegeni Merkür, 17 Mart günü, Koç burcuna ilerleyerek zihinsel faaliyetlerde hızlanma ve fikirleri cesurca ortaya atmaya zemin hazırlıyor. Balık’ta ilerlediği sürece bol bol hayal kurduran Merkür, bu kez bilinçaltında tomurcuklanmış fikirleri, dışa vurma cesareti getirecektir.

Venüs’ün, 31 Mart’a kadar, düşük olduğu Koç’ta ilerlemesi ilişkilerde, evliliklerde, ortaklıkta, parasal konularda, sanatsal ve estetik alanda aceleci davranışlara ve biraz da bencilliğe işaret ediyor. Aslında, yüksek bir özgüvenle birlikte, girişimde bulunma cesareti de kazandırıyor. 31 Mart’tan itibaren sabit Boğa burcunda ilerlemeye başlayacak Venüs, bu girişimleri, somutlaştırmak ve uzun vadeye taşımak için fırsat verecektir.

30 Mart’ta, Terazi Burcunda oluşacak dolunay, Plüton ile oldukça keskin bir T-kare oluşturuyor. Dolunay’ın Terazi burcunda gerçekleşmesi, kararsızlıklara maruz kalabileceğimizi ve objektif olmakta zorlanacağımızı anlatıyor. Fakat Ay ve Güneş’in, Plüton ile kare açısı kararsız kalma şansını vermiyor. Aynı anda, Mars’ın Ay ve Güneş’e gönderdiği akıcı enerjilerse, harekete geçmeyi kalaylaştırıyor. 

Merkür’ün 2 Nisan’da Boğa’ya geçişi, realist, materyalist ve pratik düşünce kapasitesinin artacağına işaret ediyor. Koç’ta oluşan taze fikirlerin pratiğe dökülme zamanının geldiğini anlatıyor.

7 Nisan’dan itibaren Plüton, Oğlak’ta geri harekete başlıyor.15 Eylül 2010 tarihine dek sürecek gerileme hareketi,  değişime zorlandığımız konularda, eksiklerimizi gidermize ve gelişmeleri sindirmememize imkan verecektir.

Terazi’de geri hareket etmekte olan Satürn, 8 Nisan’da ise, Başak burcuna geri dönüyor. Uzun süre üzerinde çok sıkı çalıştığımız ancak, 2009 Ekim civarında,   yerine getiremediğimiz bir takım sorumlulukları tamamlamak için son bir şansımız olacak.

14 Nisan’da Koç Burcunda yeniay gerçekleşecek.